Garland RMR 62 TRD

Reklama

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

27.09.2013

Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

Jaké ovoce použít pro výrobu ovocného kvasu 

Základem každé pálenky je příprava kvasu. Ovocný kvas (rmut) je břečka vyrobená ze zralého ovoce. Kvašením této břečky, resp. cukrů obsažených v ovoci, vzniká alkohol. Nejlepší je proto takové ovoce, které obsahuje hodně cukru. Pro výrobu kvasu tedy používáme pouze dobře vyzrále ovoce, které obsahuje hodně cukru. U švestek je ideální stav přezrálost, tedy doba, kdy už se švestky začínají scvrkávat a sami ze stromu spadnou. Pro usnadnění kvašení je dobré ovoce rozmělnit. Jablka je dobré rozemlít, případně vylisovat mošt a nechat zkvasit pouze mošt. Švestky je dobré před kvašením rozmačkat nebo jinak narušit jejich celistvost. Jablka i švestky je nutné zbavit stopek, do kvasu v žádném případě nepatří ani listí, tráva, větvičky nebo hlína, která ulpí na ovoci, které sbíráme pod stromem. Všechny tyto nečistoty v kvasu mají negativní vliv na výslednou chuť pálenky. Znečištěné ovoce omyjeme, ovoce bez viditelného znečištění nemyjeme, na povrchu ovoce žijí kvasinky, které způsobují potřebné kvašení. Do kvasu dále nepatří ovoce nahnilé nebo plesnivé. Červivé plody nevadí a do kvasu je přidáme.

pomačkané švestky do kvasu
Foto: pomačkané švestky do kvasu

V čem připravit kvas 

V dřívějších dobách se kvas připravoval především v dřevěných nádobách, nejčastěji sudech, ale běžně i ve velkých lavorech a neckách a všem, co bylo zrovna dispozici. Dnes jsou pro přípravu kvasu nejvhodnější plastové sudy s uzávěrem, které se dobře vymývají  a s kterými se dobře manipuluje. Minimální vhodný objem bečky je 50 litrů, čím větší sud bude, tím lépe pro kvalitní kvašení, na druhou stranu je ale dobré myslet na to, že se sudem budeme dále manipulovat (budeme kvas převážet do pálenice). A je jasné, že naložit do auta např. 400 litrovou bečku s kvasem může být docela oříšek. Nejčastěji se proto používají bečky s obsahem 50 – 100 litrů. Důležité je, aby byla nádoba pro přípravu kvasu čistá a dobře vymytá. Ovoce na kvas plníme zhruba do 4/5 obsahu nádoby, musíme myslet na to, že kvašení obsah nádoby zvedne a kvas by nám tak mohl z nádoby vytéct. Švestky, které sbíráme padané, můžeme plnit do bečky postupně v průběhu několika dnů. Kvas z jablek ale vždy zakládáme najednou, bečku nedoplňujeme.  Po naplnění bečku zakryjeme igelitem nebo víčkem, myslíme ale na to, že kvašením vzniká oxid uhličitý, který musí z bečky unikat, do igelitu tedy uděláme např. hřebíkem pár děr, víkem bečku pouze zakryjeme, aby oxid mohl unikat. Nejlepším řešením, ne však nutným, je opatření bečky tzn. kvasnou zátkou. Kvasná zátka umožňuje unikání  plynu z kvasu pomocí hadičky vedoucí do nádobky s vodou, ale zamezuje přístupu vzduchu ke kvasu. Zamezením přístupu vzduchu ke kvasu potlačujeme octové kvašení, které je nežádoucí a které kvas znehodnotí (takový kvas nepříjemně zapáchá po octu a pálenka z něj vyrobené svou vůní připomíná nejvíce aceton). 

bouřlivé kvašení
Foto: začátek kvašení může být bouřlivý, v kvasu se tvoří pěna

Kvašení

Po naplnění bečky ovocem umístíme bečku na vhodné místo. Kvas by neměl být vystaven přímému slunečnímu záření, ideální teplota pro kvašení je kolem 20 stupňů. Nižší teploty kvašení zpomalují, vysoké teploty pak kvašení výrazně zrychlují, což také není žádoucí. V případě, že teplota klesne pod 10 stupňů, přestává kvašení probíhat. V takové situaci stačí kvas přesunout do tepla a kvašení se opět nastartuje a probíhá dále. Po několika dnech se na kvasu vytvoří tzv. koláč nebo deka z ovoce, která přirozeně chrání kvas infekcemi a zabraňuje úniku alkoholu. Tuto deku neodstraňujeme, ale pravidelně kontrolujeme a v případě, že se na povrchu tvoří plíseň, tak plíseň opatrně (třeba lžící) odstraníme.

standardní zdravý kvas
Foto: standardní zdravý kvas asi po 2-3 týdnech kvašení

Ve standardních podmínkách probíhá kvašení švestek nebo jablek 8-12 týdnů, záleží především na okolní teplotě. Kvašení je ukončeno, když neuniká již oxid uhličitý. Poznáme to tak, že kvas nebublá. Hotový kvas má příjemnou vůni a není po ochutnání sladký (neobsahuje cukr, cukr je vykvašený). Po ukončení kvašení se také začne propadat deka na povrchu kvasu, v tuto chvíli je dobré tuto deku z kvasu odstranit, do pálenice ji vozit nemusíme. Po dokončení kvašení nádoby pořádně uzavřeme a vezeme kvas do pálenice.

Poznámka: Často se uvádí, že během kvašení s kvasem nemícháme. Tato léty osvědčená praxe pochází z dob, kdy kvas nebylo možné dostatečně chránit před vzduchem a hlavní ochranu tak tvořil právě koláč na povrchu. V dnešních dobách, kdy máme uzavíratelné sudy a kvasné zátky, můžeme kvas promíchávat a vytvoření deky tak zabránit. Promícháním by mělo dojít k lepšímu prokvašení a větší výtěžnosti u kvasu. Názory na to, zda kvasem míchat nebo ne, se velmi různí, proto je na každém z nás, jakou metodu zvolíme a která se nám praxí osvědčí více. 

Přidávání cukru a vody do kvasu

Přidávání cukru do kvasu je velmi diskutované téma. Z hlediska zákona je věc jasná, cukr, ani žádné jiné cukernaté a škrobnaté látky (melasa, med, obilí …) se do kvasu přidávat nesmí. Realita je však takové, že spousta pěstitelů cukr do kvasu přidává. Důvodem může být malá cukernatost ovoce, a tedy následná malá výtěžnost kvasu. Ideální cukernatost kvasu je do 20% (můžeme změřit cukroměrem), více cukru ve kvasu obvykle znamená, že kvasinky všechen cukr neprokvasí a ten potom v pálence způsobuje nepříjemné „škrábání“ v krku. Spousta lidí však jakýkoli přídavek cukru do kvasu neuznává a pálenku vyrábí pouze z ovoce. 

Dalším diskutovaným tématem je přidávání vodu do kvasu. Obecně nemá přídavek vody smysl, akorát se tím zbytečně zvýší objem kvasu, který je nutné v pálenici zpracovat. Význam tak má přidání vody jen v případě, že zpracováváme ovoce málo vodnaté a vzniklá břečka je více sypká než tekutá, což se nám může přihodit např. u drcení některých odrůd jablek. 

Tip na závěr

Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní pálenku, snažte se dodržovat osvědčené postupy při zakládání a vedení kvasu, odměnou vám bude výborná pálenka z vlastní úrody. A naše rada na závěr. Do pálenice se objednejte s předstihem, je možné, že v době hlavní sezony (tedy na podzim) bude pálenice na týdny dopředu beznadějně plná a vy tak budete muset čekat na vypálení kvasu třeba až do ledna. Po vypálení nechte pálenku několik týdnů vyvětrat (v otevřené skleněné nádobě, demižónu), zjemní se tím její vůně.

Článek byl zobrazen 145816 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Kvas

Bruno | 28.12.2020 11:09:11

Mohu si přivézt kvas z chalupy ,kterou mám na Slovensku a nechat ho vypálit v ČR. Děkuji

Odpovědět

 

Švestkový kvas

Jiří | 29.10.2020 17:37:40

Dobrý den, mám kvas ve 100 l.beckach a kvasí mi už 8 týdnů , před 14 dny jsem je přemístil do tepla asi 20 st.C a cukr je pořád na 9 . Je to už tak tři týdny, kvas dobře voní ,ale pomalu kvasí. Mám pálit,nebo čekat . Může někdo poradit ? Děkuji.

Odpovědět

 

Pavel | 14.09.2020 11:49:48

řekne mi někdo co vzniká v bečce při kvašení švestek a má to už alkohol nebo vzniká alkohol až pálením. Děkuji

Odpovědět

 

Re:

JAKUB | 02.10.2020 15:27:55

Ano alkohol vzniká při kvašení v sudu. Při destilaci jde o to,dostat čistý alkohol z kvasu. Hotový kvas můžete také konzumovat, čistě teoreticky.

Odpovědět

 

Re:

| 10.10.2021 11:27:41

Alkohol o nízké koncentraci. Destilací se koncentrace alkoholu zvýší.

Odpovědět

 

Sušené meruňky

Ladinek | 01.04.2019 14:15:54

Dobrý den, měl bych dotaz.. Dostaly se mi do ruky sušené meruňky ale byly ošetřeny nějakým siřanem, ani po roce roce a půl nedošlo ke kvaseni. Máte stim někdo skusenost, radu či nápad co tím? Popř. můj email 2ladinek3@sez­nam.cz děkuji

Odpovědět

 

Re: Sušené meruňky

Pavel | 21.09.2020 11:39:00

  1. v žádném případě nepoužívat sušené ovoce
  2. ideální je neošetřené ovoce, nejlépe z vlastního sadu (s ošetřeným ovocem moc zkušeností nemám, ale konzervační nebo ochranná chemie ovoci na kvalitě nepřidá)
  3. nepeckovat ovoce

    ideálně nesladit (v případě

    nekvašení ano)

Odpovědět

 

Sušené meruňky

Ladinek | 01.04.2019 14:11:49

Dobrý den, měl bych dotaz.. Dostaly se mi do ruky sušené meruňky ale byly ošetřeny nějakým siřanem, ani po roce roce a půl nedošlo ke kvaseni. Máte stim někdo skusenost, radu či nápad co tím? Popř. můj email 2ladinek3@sez­nam.cz děkuji

Odpovědět

 

gabro | 31.08.2018 18:58:00

jak nejmenší může být nádoba na kvašení ?Všude se píše nejméně 50 l mám nádobu 35 l Poprvé zakládám kvas proto se tak hloupě ptám .Děkují tomu kdo mi poradí

Odpovědět

 

Re: Nádoba na kvašení

J. | 02.09.2018 21:11:28

Tak ono to vykvasí i v 35l nádobě, ale asi bude menší výtěžnost. Plním 70l sudy postupně, a kvasí to, ikdyž tam mám třeba 10l švestek. když ale dáš pryč deku, která je na povrchu, tak nezbyde skoro nic k pálení.

Odpovědět

 

Re:

J. | 02.09.2018 21:13:57

Nejraději dělám kvas ve 200l sudu, a pak, když je kvas hotový, to přelévám do menších nádob, které vozím do pálenice.

Odpovědět

 

Kvaseni

Marian | 26.08.2018 16:54:43

Dobry den je mozne ze jsem mel vykvašene hrušky uz za tyden?

Odpovědět

 

Re: Kvaseni

Pavel | 15.09.2018 08:34:10

Je to možné. Já jsem ve středu pálil hrušku Klapovu, kterou jsem měl nasypanou tři týdny. Změřil jsem cukernatost, mělo to 2,5, tak jsem s tím zajel do pálenice. 250 litrů kvasu a vypálil jsem 34 litrů.

Odpovědět

 

Re: Re: Kvaseni

Martin | 23.12.2018 13:01:13

Kolko cukru tam bolo 15 kg

Odpovědět

 

Kvas

Vsacann | 03.10.2016 19:25:50

Zdravím, letos mi trnky vykvasily nějak brzy po třech týdnech jsou na 2,5 tak nevím jak je to možné ale asi tím počasím bylo hodně teplo, co??!!

Odpovědět

 

Re: Kvas

Marek | 05.10.2016 09:14:02

jasně, to může být teplem. Pokud ti to nesmrdí po octu a neproběhlo rychlé octové kvašení, tak to není problém

Odpovědět

 

help :)

dotaz | 20.09.2016 16:56:53

mam sud se svestakama naplneny zhruba do ctvrtiny, postupne jak dozrava ovoce tak jej pridavam do sudu, problem je v tom ze to ze se mi na ovoci v sudu dela plisen a nevim co s tim, zatim jsem to resil ze jsem plesnive kousky vyhazoval. sud mam zsalozeny tak druhy tyden a s ohledem na dozravajici ovoce bych jeste tak dva tydny potreboval…diky za tipy co delam blbe :)

Odpovědět

 

Re: help :)

Maroš | 20.09.2016 18:28:13

Sud musí být přiklopený, aby dovnitř nešel vzduch. Já když plním sud pomalu, tak dávám na dno trochu vody. Nikdy mi švestky nezačali plesnivět. Ať se daří

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

Miloš | 30.10.2017 09:19:32

Používám 50l sudy (konve) na zelí se šroubovacím širokým uzávěrem. Ten dekl tam přišroubuju přes hadr (až po bouřlivém kvašení). Tím získám to, že CO2 může unikat, ale nemůžou tam octomilky a současně kvas zůstává trvale pod CO2 (dokud to aspoň trochu kvasí. Zatím se mi to velmi osvědčilo…Tak ať to teče:).

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

Tom | 13.08.2018 18:53:57

Jsem nováček, ale mám dotaz, jestli by byl někdo ochotný mi vysvětlit proces kvašení. Teoreticky to zvladam, ale napr netuším zda svestky mohu libovolně každý den přidávat a nebo netuším, zda nevadí, když budu mít naplněn jen půlku sudu. Díky moc za info

Odpovědět

 

Re: Re: Re: help :)

Marek H. | 19.08.2018 18:06:48

Můžete libovolně přidávat, a když bude jen půlka bečky, tak to nevadí

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Re: help :)

Jirka | 11.09.2018 13:14:31

Je možno švestky otrhat nebo čekat až spadnou na zem.

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Re: Re: help :)

| 30.10.2020 20:57:42

Naši pradědové sklízeli švestky až po prvních mrazících. Měly pak vysoký obsah cukru. Potíž je následně ve sbírání švestek z trávy.

Odpovědět

 

Re: help :)

| 30.09.2018 06:59:19

Dobry den muzete mi poradim co delat,kdyz mi kvas z octovatel,dekuji

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

expert | 09.10.2018 07:37:58

Doporučuji vylít do kanálu!

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

zdenda | 20.10.2018 14:31:26

doporučuji vypálit a prodat pražákům se slevou 2 za cenu 1, dnes je to všude nepřekonatelný marketing na kdejaký hnus

Odpovědět

 

Kontextová reklama

  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol

    Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Terasy na klíč - rok 2024 na nové terase

    Terasy a ploty, WPC i dřevěné materiály, různé dekory, realizace na klíč profesionálně a kvalitně. Terasová prkna skladem, vyberte si terasu na našem e-shopu nebo nás navštivte v terasovém centru a objednejte si termín realizace včas. Poradíme vám s projektem dle vašich představ.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Nábytek ENO - nábytek, postele a sedací soupravy on-line

    Široká nabídka sedacího nábytku, nábytku do obývacího pokoje, dětského nábytku, ložnicového nábytku, nábytku do kuchyně a jídelny, rustikálního nábytku, kancelářského nábytku a zahradního nábytku. 1200 m2 výstavní a prodejní plochy, vlastní doprava.

Další články na téma Recepty

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

 
Netradiční vánoční večeře s kaprem i bez něj

Netradiční vánoční večeře s kaprem i bez něj

Na štědrovečerní hostinu v podobě smaženého kapra s bramborovým salátem se řada z nás celý rok velmi těší. Pokud však patříte k těm, kteří mají této klasiky až nad hlavu, nebojte se vyzkoušet i jinou alternativu, vždyť kapr se dá připravit na mnoho způsobů. Pak jsou i tací, kterým kapr nechutná vůbec – ti si mohou vychutnat lososa, tuňáka nebo i vepřový řízek.

 
Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin

Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin

Oblíbenou složkou potravy těch, kdo se zaměřili na zdravé stravování, se stávají tzv. microgreens – mladé výhonky, nebo chcete-li nevyvinuté křehké rostlinky ze semen. Vyznačují se vysokým obsahem vitamínů, vysokými nutričními hodnotami a delikátní chutí. Jsou tak kvalitním zdrojem energie a vitamínů v kterémkoliv ročním období.

 
Jak si vyrobit domácí nutellu? Recept je velmi jednoduchý.

Jak si vyrobit domácí nutellu? Recept je velmi jednoduchý.

Napadlo vás někdy, že byste si zkusili vyrobit oblíbenou pochoutku sami doma? Proč ne? Tato krémová pomazánka, která je směsí lískových oříšků a jemného kakaa, je nejen vynikající k toastům či palačinkám, ale také ideálním parťákem pro vánoční pečení. Díky kokosovému sirupu s nízkým glykemickým indexem, který jsme použili místo cukru, je domácí nutella zdravější než ta kupovaná.

 
Sváteční rybí polévka s mlíčím, jikrami a s knedlíčky z candáta

Sváteční rybí polévka s mlíčím, jikrami a s knedlíčky z candáta

Pro většinu lidí jsou vánoce jediný den v roce, kdy vaří rybí polévku. Recept, který si dnes vyzkoušíme, vás možná přiměje uvařit si rybí polévku častěji. Na sváteční rybí polévku s knedlíčky můžeme použít jakoukoli rybu, v tomto receptu na ni použijeme skelet z candáta. Polévka má lehce pikantní chuť a pochutnají si na ní i ti, kteří jinak ryby moc nemusí.

 
Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup

Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup

K nejdostupnějším a také nejoblíbenějším léčivým rostlinám u nás patří bez černý. Právě v těchto dnech je možné sbírat jeho voňavé květy, z nichž se dají připravovat čaje, sirupy, nejrůznější šťávy i med. Z bezových květů si však můžeme připravit i chutný dezert - oblíbená je například úprava smažením ve vinném těstíčku.

 
Ořechy pro zdraví - ochutnejte i netradiční piniové nebo makadamové ořechy

Ořechy pro zdraví - ochutnejte i netradiční piniové nebo makadamové ořechy

Zejména před Vánoci se sháníme po dobrých oříšcích, které přidáváme do těsta na vánoční cukroví, nebo jím cukroví dekorujeme. U nás nejčastěji používáme vlašské ořechy, lískové ořechy či mandle. Víte ale, jak chutnají třeba piniové, pekanové či makadamové ořechy? Na tradiční český vánoční stůl se samozřejmě příliš nehodí, ale za zkoušku jistě stojí.

 
Velikonoční menu

Velikonoční menu

Po uplynulém postním týdnu, který začíná na Květnou neděli, je maso ve velikonočním jídelníčku již dovoleno. Tradiční úpravou kůzlečího nebo jehněčího se zabývat nebudeme, vždyť naše hospodyňky jsou vyhlášené kuchařky. Proto nabízíme méně známé úpravy masa a pár typicky velikonočních receptů pro mlsné jazýčky.

 

Zpět na předchozí stránku

Náš tip

PLASTOVÉ RÝHOVANÉ DESKY Z „TRAPLASTU“

Taky nechcete, aby vám podlaha terasy shnila? Tak použijte terasovou rýhovanou desku z materiálu Traplast™. sluší jí to i na balkonech, restauračních zahrádkách, přístavních molech, kolem bazénů.

 

ŽEHLICÍ PRKNO A SCHŮDKY 2 V 1

Multifunkční žehlicí prkno JATA 848 S s vysokou stabilitou je vhodné do každé domácnosti. Tento model 2 v 1 je navíc vybaven netradičními schůdky - když právě nežehlíte, můžete schůdky využít pro snadné dosažení vyšších prostor v domácnosti.

 

Sprchové dveře do niky sleva až 10 %

Akce! Kvalitní sprchové dveře do niky za rozumnou cenu? Podívejte se na naši širokou nabídku sprchových dveří. Sprchové dveře i pro atypické stavební otvory od rozměru 65 cm - 153 cm. Rádi poradíme na tel.: 546 422 111

 

Zahradní kovový nábytek Lesja

Set dvou židlí, lavice a stolku LESJA - nekomplikovaný design potěší zastánce minimalistického designu – a nejen je. Pevná konstrukce bude sloužit po dlouhá léta.

 

Robotická sekačka od Garlandu

Robotická aku sekačka Riwall RRM 500 APP seká na jedno nabití až 130 min., poradí si i se stoupáním do 15° a snadno se ovládá aplikací, kde můžete nastavit až 4 zóny sekání.

 

MARKÝZY WEINOR

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor.

 

Reklama

Reklama

Nejčtenější z této rubriky

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

 

Jak správně udit sýry v domácí udírně

Jak správně udit sýry v domácí udírně

Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.

 

Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup

Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup

K nejdostupnějším a také nejoblíbenějším léčivým rostlinám u nás patří bez černý. Právě v těchto dnech je možné sbírat jeho voňavé květy, z nichž se dají připravovat čaje, sirupy, nejrůznější šťávy i med. Z bezových květů si však můžeme připravit i chutný dezert - oblíbená je například úprava smažením ve vinném těstíčku.

 

Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?

Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?

Z hlediska teploty rozlišujeme 3 typy uzení, na jejichž specifikaci se v článku zaměříme. A nezapomeneme ani na výběr dřeva, které zásadním způsobem ovlivňuje chuť a vůni hotových vyuzených výrobků.

 

Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně

Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně

Udit se dá téměř jakékoliv maso, ne každé je však k uzení vhodné. Vzhledem k tradici domácích zabijaček se v našich končinách k uzení nejčastěji používá maso vepřové. K nejoblíbenějším částem vepřového, které udíme, patří kýta, plec, bok, špek, kotleta nebo krkovice, lahůdkou je také uzené vepřové koleno a jazyk.

 

Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek

Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek

Také máte doma nadbytek švestek a nevíte, co s nimi? Jako první jistě každého napadne možnost je zkapalnit, ale co takhle je usušit a proměnit v chutnou a zdravou sladkost? Sušené švestky mají příznivý vliv na naše zdraví a kromě toho, že dokážou nahradit nezdravé bonbóny a cukrovinky, mají široké možnosti využití také v kuchyni.

 

Jak správně udit klobásy v domácí udírně

Jak správně udit klobásy v domácí udírně

Domácí výroba klobás má na našem území dlouhou tradici. Obřad přípravy masové směsi, její plnění do střívek a následné uzení patří neodmyslitelně k domácí zabijačce už celá staletí. I když konzervace masa již není v dnešní době hlavním důvodem uzení, je domácí uzení stále velmi populární. Důvodem je specifická chuť uzených výrobků, a také dostupnost mobilních elektrických udíren, které celý proces uzení značně zjednodušují.

 

Jak správně naložit maso na uzení?

Jak správně naložit maso na uzení?

Jak správně naložit maso na uzení, do láku, či na sucho? Jak připravit solící směs a jak dlouho nechat maso naložené? Celý proces uzení začíná nákupem a naložením masa. Jak na to?

 

Další z této rubriky

Jak připravit smoothie - recepty na chutné, zdravé a vydatné koktejly

Jak připravit smoothie - recepty na chutné, zdravé a vydatné koktejly

Slyšeli jste už o smoothie? V poslední době se s tímto názvem v souvislosti se zdravou výživou setkáváme čím dál častěji. A jak připravit smoothie? Jde o hustý koktejl, který vytvoříme rozmixováním ovoce, zeleniny, bylinek a různých dalších zajímavých ingrediencí. Je plný vitamínů a dokonale zasytí. Smoothie může být zdravá snídaně či vydatná svačinka.

 

Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?

Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?

Uzené speciality z domácí udírny se těší velké oblibě. Jak ale vybrat správnou udírnu? Zvolit klasickou udírnu nebo raději elektrickou? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody jednotlivých typů?

 

Zdravá bulharská kuchyně

Zdravá bulharská kuchyně

Zelenina, sýry, jogurty, ryby... Taková je bulharská kuchyně, mnohými považovaná za nejzdravější v Evropě. V bulharském jídelníčku budete jen marně hledat svíčkovou nebo vepřo-knedlo-zelo.

 

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

 

V Itálii vypukla produkce parmazánu

V Itálii vypukla produkce parmazánu

Pokud často vaříte italská jídla, pak ve vaší lednici určitě nechybí velmi tvrdý drobivý sýr parmazán - ať už kus vcelku nebo ve strouhané podobě v sáčku či v krabičce s otvory.

 

Pomelo – vitamínová bomba do salátů i marmelád

Pomelo – vitamínová bomba do salátů i marmelád

I v našich obchodech můžeme dnes již běžně narazit na pravděpodobně největší citrusový plod. Je jím pomelo dorůstající do váhy až 5 kilogramů. Pochutnat si můžeme, jak na syrovém pomelu, které je plné vitamínů, tak jej můžeme využít i při přípravě pokrmů. Dužina se nejčastěji přidává do salátů či dezertů a kůra je využitelná třeba pro výrobu marmelády.

 

Houby v kuchyni - oblíbená houbová jídla a význam hub pro naše zdraví

Houby v kuchyni - oblíbená houbová jídla a význam hub pro naše zdraví

Houby jsou vítaným doplňkem naší stravy, pravidelně je používáme v kuchyni a připravujeme z nich skvělá jídla. Nemusíme se však omezovat pouze na oblíbené žampiony, u nás se vyskytuje více než 2 tisíce druhů jedlých hub, které jsou chutné a báječně se tak hodí pro kuchyňskou úpravu. Pojďme si představit alespoň některé z nich a několik oblíbených receptů.

 

Uzení masa na grilu

Uzení masa na grilu

Udit maso lze i na grilu, ovšem nejedná se o uzení v pravém slova smyslu, ale spíše o kulinářskou úpravu. Maso, zelenina nebo sýry se grilují za přítomnosti kouře, čímž pokrmy získávají specifickou chuť a vůni. Jaký gril lze pro tzv. zauzování použít a jak při uzení postupovat?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.