Sedací nábytek z umělé kůže

1.5.2007

Sedací souprava patří k nejpoužívanějším částem bytového nábytku, proto je potřeba věnovat výběru náležitou pozornost, a to jak z hlediska kvality, tak i vzhledu. Kdo nemá dostatek prostředků a touží po kožené sedačce, sáhne po ekokůži. Je to volba, která se vyplatí nebo jsme naletěli na reklamní trik?

Proč si (ne)pořídit imitaci kůže

Od sedacího nábytku očekáváme především pohodlí a design odpovídající okolnímu interiéru. Mimoto by měl nějaký čas vydržet a snadno se udržovat. Všechny požadavky je bezezbytku schopen splnit nový moderní materiál - umělá useň. Takzvaná ekokůže se vyrábí ze dvou vrstev, povrch je ze stoprocentního polyuretanu s podkladem z měkkého bavlněného úpletu. Tento materiál tedy nemá s pravou kůží vůbec nic společného kromě struktury vzhledu, který je věrnou napodobeninou kůže přírodní. Ekokůže mají vynikající užitné vlastnosti, vysokou odolnost proti oděru, velmi vysokou pevnost i tažnost a jsou oboustranně prodyšné. Další výhodou sedacího nábytku z ekokůže je výběr z obrovské barevné škály a neposlední řadě snadná údržba, kterou zvláště ocení alergici. Nábytek z pravé kůže je přece jen trvanlivější, i když sedačku z ekokůže pořídíte až o polovinu levněji.

Ošetřování ekokůže

  • Sedací nábytek z ekokůže udržujeme jako každý jiný a dokonce bychom mu měli věnovat více péče. Časté používání zanechává své stopy a ani odolná umělá kůže nevydrží donekonečna bez kvalitní údržby.
  • Sedací soupravu vyrobenou z umělé kůže chraňte před přímým slunečním zářením, aby neztratila svůj původní barevný odstín. To lze v praxi docílit vhodným umístěním a před odjezdem na delší dobu se vyplatí sedačku opatřit ochrannými povlaky. V nouzi stejně dobře poslouží i rozprostřené prostěradlo.
  • Umělá kůže je, stejně jako přírodní, náchylná k vysýchání. Snáší teplotu od 15 do 25 ° C, ale nikdy nedáváme sedací nábytek do blízkosti topného zdroje. Pro životnost umělé kůže je rozhodující i optimální vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat od 40 do 70%. (Nižší hodnota představuje vlhkost vzduchu v panelákovém bytě v topném období).
  • Pro běžnou údržbu stačí nábytek z umělé kůže zlehka otřít bavlněným hadříkem navlhčeným destilovanou vodou a pak otřete do sucha.
  • Běžné čistící prostředky a chemikálie mohou na ekokůži způsobit nenávratné poškození materiálu. Proto ji ošetřujte jen prostředky určenými na kůži a bedlivě čtěte návod k použití.
  • Největšími nepřáteli umělé kůže jsou červené víno, černá káva a organická a anorganická rozpouštědla, která zanechávají na materiálu barevné skvrny.
  • Na větší znečištění lze použít líh nebo technický benzín (například stopy po propisovací tužce). V takovém případě doporučujeme opatrnost. Čistící prostředek nejprve vyzkoušejte na skrytém místě zda ekokůži neodbarví nebo jinak nepoškodí.
  • Pro dlouhodobé udržení vláčnosti ekokůže ji výrobce doporučuje dvakrát ročně impregnovat přípravky Renapur nebo Renowax.

    Autor: Irena Forejtová

    Foto: archiv firem Nábytek Forliving, Nábytek Interio

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Vybíráme z Nábytek a dekorace

Jak a kam správně umístit akvárium: praktické tipy pro začátečníky

Jakou vybrat sedací soupravu aneb kůže versus umělá eko kůže

Správný výběr sedací soupravy – důležitá je kvalita a pohodlí

Jak vybrat kancelářskou židli do domácí pracovny? A vybrat židli nebo křeslo?

Výběr jídelního stolu podřiďte velikosti jídelny i počtu stolovníků

Jak rychle zrenovovat sedací soupravu? Zkuste napínací potahy

Jak zařídit garsonku – tipy na uspořádání a vybavení