Údržba a čištění proutěného nábytku

6.8.2007

Proutěný nábytek se používá do interiérů i na zahradu. Je lehký, snadno přenosný a dekorativní. Na údržbu je přitom nenáročný a čistí se velmi jednoduše.

Nejčastěji se setkáváme s nábytkem ratanovým nebo z proutí. Ratan je velmi tvárná masivní dřevina rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie. Díky svému tropickému původu je odolný vůči vlhkosti. Proutí se v Evropě používá nejvíce vrbové a pro košíkářství a výrobu nábytku je vrba pěstována na farmách.

Ratanový nábytek
Vyrábí se z ratanu buď loupaného - broušeného, nebo neloupaného - natur. Loupaný je určen do interiéru. Je mořen, následně lakován a tak je jeho údržba velmi snadná. Ošetřujte jej pouze vlhkým hadříkem. Ratanové výplety například sedáků, opěradel sedacího nábytku a také komod čistěte kartáčkem z měkkých žíní a vysavačem. Na znečištěné látkové polstrování používejte mýdlový roztok nebo běžně dostupné prostředky, určené na čištění čalounění.
Nábytek označený jako natur je použitelný i pro exteriér. Nevystavujte jej však silnějším povětrnostním vlivům, jako je častý nebo prudký déšť. V zimních měsících je nutné ratan uskladnit v suchém prostředí. Na běžnou údržbu opět postačí vlhčený hadr. Při častější nepřízni počasí, zejména v letních měsících, se časem původní lak „vyšisuje“. V takovém případě nábytek opatřete bezbarvým lakem, tím viditelně oživíte jeho vzhled.

Nábytek z proutí
Nábytek z proutí a jeho doplňky jsou většinou dodávány bez povrchové úpravy (bez laku). K běžnému čištění postačí opět vysavač či vlhký hadřík. Doporučuje se také čistit jej nejprve teplou slanou vodou a pak dosucha vytřít měkkým hadrem. Pro oživení struktury a barvy dřeva můžete po čase použít běžně dostupnou leštěnku na nábytek. Další možností je potřít nábytek citrónovým olejem, aby se pěkně leskl a vypadal jako nový. Pro získání stálebarevnosti (stářím proutí tmavne) je možné proutěný nábytek či dekorace přelakovat bezbarvým lakem.

Zásadně pro čištění, ať už ratanového či proutěného zboží, nepoužívejte chemikálie, přípravky obsahující líh, ředidla, rozpouštědla a jiné agresivní a abrazivní prostředky. U nábytku dodávaného v demontovaném stavu se doporučuje dvakrát ročně dotáhnout šrouby. Dbejte také na šetrné zacházení u omotů, kterými jsou opatřeny části šroubovaných spojů.

Tip: Zašlý proutěný nábytek nalakujte

Máte doma zahradní proutěný nábytek, který je už poněkud zašlý nebo vám připadá okoukaný a obyčejný? Stačí trochu trpělivosti a proutí může být veselejší. Oživte jej a dejte mu nový originální vzhled pomocí barevných laků!

Jak na to:
Nejdříve zbavíme proutí prachu a dalších nečistot (mokrým kartáčem, osprchováním) a necháme dobře uschnout. Případně odstraníme i zbytky starého laku. Ke zvelebování můžeme použít lak ve spreji Prima (na dřevo, kov i další materiály) či lak určený na karoserie aut - oba dostaneme v široké barevné škále (určitou nevýhodou je, že se po čase mohou poškrábat.) Nebo si koupíme nátěrový materiál v plechovce, například vodou ředitelnou akrylátovou barvu Balakryl či Eternal, které nanášíme měkkým štětcem. Na přírodní proutí bez povrchové úpravy (nelakované) se dají nanášet i lazurovací barvy Luxol, Düfa apod., ale nebudou tak výrazné. Nejsložitější je lakovat proplétané proutí tak, abychom dosáhli jednotného a perfektního vzhledu - aby barva vytvořila souvislou vrstvu, dostala se do všech prohlubní, ale aby nikde nevytvářela tuhnoucí kapky. Proto raději provedeme nástřik nebo nátěr ve dvou slabších vrstvách. Pokud chceme ozdobit proutí nějakým dekorem, můžeme to zkusit "od ruky" nebo použijeme jednoduché malířské šablony. Vyhneme se příliš složitým vzorům s mnoha detaily, protože na nepravidelném proutěném povrchu nevyniknou (vhodné jsou například jednoduché listy nebo květy). Šablonu ze silnějšího papíru přilepíme páskou na nábytek a sprejem nebo tupováním štětcem naneseme barvu. Po částečném zaschnutí laku šablonu opatrně odstraníme. Dekor můžeme namalovat na původní přírodní povrch nebo na nově vytvořený barevný podklad, ale až po jeho dokonalém uschnutí.

Text: Petr Petříček, časopis Chatař a chalupář

Foto: Shutterstock.com

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Vybíráme z Nábytek a dekorace

Jak a kam správně umístit akvárium: praktické tipy pro začátečníky

Jakou vybrat sedací soupravu aneb kůže versus umělá eko kůže

Správný výběr sedací soupravy – důležitá je kvalita a pohodlí

Jak vybrat kancelářskou židli do domácí pracovny? A vybrat židli nebo křeslo?

Výběr jídelního stolu podřiďte velikosti jídelny i počtu stolovníků

Jak rychle zrenovovat sedací soupravu? Zkuste napínací potahy

Jak zařídit garsonku – tipy na uspořádání a vybavení