Zaostřeno na dveře II.

19.3.2006

V prvním díle miniseriálu o dveřích jsme se blíže zaměřili na nejběžnější materiály – masiv, dýhu a lamino. V druhém díle se zaměříme na méně obvyklé interiérové a vstupní dveře z plastu, skla, kovu či potažené plastovou folií

Základ dveří potažených folií je v podstatě totožný s dveřmi z lamina či dýhy. Rám je tvořen masivem, výplň dřevotřískou. Plastová folie je nabízena stejně jako lamino v mnoha barevných provedeních i imitacích dřeva. Cena pořízení je o něco nižší než u lamina, zároveň je však třeba počítat s nižší životnosti a odolností dveří.

Výplně plastových dveří se vyrábějí jako lepený vícevrstvý sendvič z několika druhů plastů. Vnější část tvoří vakuově tvářené desky ze speciálního materiálu (ABS plast a akrylát PMMA). Střední vrstvu tvoří extrudovaný polystyren, který nepodléhá stárnutí a také zajišťuje výplni vysokou izolační schopnost. Plastové výplně mohou být také zpevněny ocelovým či hliníkovým plechem. Cena plastových dveří, které se vyznačují vysokou odolností a barevnou stálostí, se pohybuje zhruba od 6 tisíc korun nahoru.

Hliníkové dveře tvoří rám z hliníku a výplň z hliníkových desek a extrudovaného polystyrenu. K zasklení hliníkových i plastových dveří se používají izolační dvojskla. Standardní hliníkové dveře lze pořídit přibližně za 15 tisíc korun.

Milovníci designu a čistého stylu zvolí zcela jistě dveře celoskleněné. Skleněné dveře jsou ozdobou interiéru jen pokud jsou kvalitní. Rozhodně se nevyplatí cokoliv podcenit – kvalitu materiálu, ani montáž. Z bezpečnostního důvodů musí být skla tvrzená. Bezpečnost dveří je nejdůležitějším kritériem při výběru a zároveň také nejvíce ovlivňuje cenu dveří. Zabarvení skla, jeho průhlednost, ornamenty apod. jsou zcela otázkou vkusu a aktuální módy. „In“ jsou geometrické tvary, pískování i barevné vitráže. Celoskleněné dveře nejsou zrovna levnou záležitostí a jejich cena se může vyšplhat i nad 30 tisíc korun.

Na trhu je také samostatná kategorie dveří, které disponují nadstandardními vlastnosti jako například odolnost vůči požáru, tepelná i zvuková izolace či odolnost vůči mechanickému poškození. Všechny tyto vlastnosti oceníme zejména u vstupních dveří, u kterých je prvořadé zachování soukromí a bezpečnosti obyvatel domu či bytu. Všechny tyto vlastnosti cenu dveří navyšují, ovšem investice do nich se rychle navrací například v podobě klidného spánku a šťastného návratu z dovolené.

Kvalitní a stylové dveře by poněkud zanikly, kdyby nebyly zasazeny ve stejně kvalitních a stylových zárubních. Je až nepředstavitelné, aby dveře z masivu lemovaly „tradiční“ kovové zárubně natřené šedou barvou. Jednodušší a levnější variantou, jak zárubně alespoň trochu vylepšit, je obklad kovových zárubní dřevem či plastem.

Foto: archiv firem Stavební sklo, HOCO Bauelemente

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Vybíráme z Okna a dveře

Okenní fólie jako ochrana proti zlodějům i únikům tepla a přehřívání

Vertikální žaluzie – když hledáte zastínění a dekorační prvek v jednom

Dřevěné žaluzie dodají interiéru pocit tepla a útulnosti

Hliníková okna - odolná, bezúdržbová a ideální pro moderní stavby

Vše o interiérových dveřích - přehled materiálů, typů a funkcí

Vchodové dveře - vše, co potřebujete vědět o konstrukci, materiálu a vlastnostech

Jak vybrat bezpečnostní dveře do bytu - bezpečnostní třídy, komponenty a odolnost přehledně