Akvaponie - pěstování zeleniny díky rybičkám v akváriu

31.10.2014

Věděli jste, že je chov ryb možné propojit s úspěšným pěstováním zeleniny? Pokud máte doma akvárium s rybičkami, možná vás systém akvaponického pěstování zaujme. Odpad z ryb jde totiž skvěle využívat k pěstování bylinek a zeleniny. Navíc se nebudete muset starat o nákladné čištění akvária. V následujícím článku se vám pojem akvaponie pokusíme trochu přiblížit.

V čem akvaponické pěstování spočívá?

Akvaponie je integrovaný produkční systém, který spojuje chov ryb v akváriích či sádkách a pěstování rostlin v živném médiu - hydroponii. Tento způsob pěstování rostlin bez půdy, pouze na živném roztoku, je mnohem účinnější, než pěstování v hlíně (substrátu). V akvaponickém systému můžeme pěstovat různé druhy zeleniny, jako jsou saláty, okurky, kedlubny a další, ale také ovoce (jahody apod.) a různé bylinky.

Ryby produkují odpadní látky, které jsou potřebné pro růst rostlin. Amoniakem znečištěná voda z rybích výkalů rybám nesvědčí, protože amoniak je pro ně jedovatý a zhoršuje jejich možnost přijímat z vody kyslík. Naopak je však skvělým hnojivem pro rostliny. Rostliny tak žijí jednoduše z toho, co ryby vyloučí. Odpady jsou tedy v akvaponii vzájemně využívány jakožto zdroj živin. Tím, že je voda čerpána ke kořenovému systému rostlin, dochází k odebírání odpadních látek a k čištění vody. Není tak třeba používat drahé biologické filtry, vzduchování ani chemické prostředky, aby byla voda v nádrži či akváriu udržena v rovnováze.

Akvaponie kdysi a dnes

První záznamy o akvaponickém pěstování pochází až z dávných dob aztécké a incké říše. V dnešní době zažívá akvaponie především ve Spojených státech amerických a na Novém Zélandu doslova boom. V těchto zemích je tato metoda pěstování zeleniny natolik úspěšná, že ji již mnoho podniků využívá i pro běžné komerční pěstování. Akvaponické farmy jsou velmi úspěšné a dosahují rekordních výnosů. U nás se největší akvaponický systém nachází v Praze a akvaponickému pěstování se zde prozatím věnuje jen hrstka nadšenců. Akvaponický systém může být jakkoliv veliký, princip cirkulace vody mezi rybami a zeleninou je velmi jednoduchý a lze ho aplikovat i v malém akváriu. Vejde se vám tak klidně do kuchyně a vy si můžete pěstovat zeleninu či bylinky pro každodenní použití. Systém je možné postavit kdekoliv v interiéru nebo klidně na střeše paneláku.

Akvaponický systém se skládá ze tří částí:

1. nádrž s rybami (akvária pro malé hobbysystémy, ale i velké nádrže pro intenzivní chov ryb)
Ryby pro akvaponické pěstování je třeba dobře vybírat, musí být především dostatečně odolné. V zahraničí se nejčastěji ve velkochovech využívá tilápie nilská, u nás se doporučuje lín nebo kapr.

Odpadní látky z ryb jsou čerpány čerpadlem do záhonu, ve kterém pěstujeme zeleninu nebo bylinky. V záhonu je odpadní voda přečišťována a putuje zpátky do nádrže s rybami. Důležitou složkou jsou prospěšné bakterie, které rozkládají rybí exkrementy na živiny, ze kterých poté rostou rostliny. Tyto bakterie žijí v substrátu - v médiu (štěrk, keramzit), který jim poskytuje dostatečný prostor pro jejich růst. Prospěšné bakterie, které rozkládají odpadní látky z ryb a zpřístupňují je rostlinám se do filtračního média, které používáme, dostanou přirozeně – jsou součástí vzduchu a okolí. Stačí tedy, abychom jim vytvořili příhodné podmínky pro jejich růst – dostatečnou teplotu a dostatek odpadních látek. Bakterie pak začnou samy pracovat.

V porovnání s klasickým akváriem má akvaponické pěstování výhodu v tom, že se voda v nádrži čistí prakticky sama. Díky médiu, ve kterém rostou rostliny a žijí prospěšné bakterie, dochází k čisticím procesům a nemusíme tak velké množství vody v akváriu či nádrži s rybami vyměňovat. Ryby je třeba stejně jako v akváriu krmit pravidelně. Krmivo je v podstatě jedinou složkou živin pro celý systém, proto je třeba dostatečné množství krmiva správně odhadnout – aby vystačila pro rybí osádku, ale zároveň i pro pěstování rostlin.

2. vertikální záhon
Do vertikálního záhonu se voda žene čerpadlem do nejvyššího bodu stěny a gravitací (samospádem) pak postupně stéká skrze jednotlivé květináče zpátky do „growbed“ (záhonu bez hlíny). Ten se pomalu plní vodou a pomocí vypouštěcího sifonu padá zpátky do nádrže s rybami. Kořínky rostlin díky dostatečnému prokysličení vody nehnijí.

3. zdroj světla
Důležitou součástí akvaponického systému, který je umístěn v místnosti bez dostatku denního světla je umělé osvětlení. Vhodné je používat úsporné, ale silné zářivky (cca 125W).

Co to stojí?

Pořizovací náklady na založení akvaponického systému jsou samozřejmě podstatně vyšší, než když si na zahrádce zasadíte zeleninu, kterou dále pěstujete. Potřebujete totiž nakoupit řadu komponentů. Systém má však tu výhodu, že když je dobře nastaven, tak spotřebuje mnohem méně vody, než právě klasická zahrádka – ušetřit se tímto způsobem dá až 90% vody. Jediné, co je třeba následně do systému investovat, je potrava pro ryby, elektřina za provoz čerpadel a osvětlení.

Výhodou akvaponického pěstování je také to, že zelenina díky ideálním podmínkám roste až dvakrát rychleji. Navíc se nemusíte zabývat plením, zaléváním, hnojením ani dalšími pracemi, které s pěstováním plodin souvisí. Zkrátka jen sadíte a sklízíte úrodu.

- jpa -

Foto: Kickstarter.com, Aquaponicsplan.com, permaculturepicturehouse.co.uk

Náš tip

Výrobník rostlinného mléka JATA Milker - za pouhé 2 minuty můžete mít domácí rostlinné mléko

Sprchové dveře do niky se slevou 20 až 30 % - široká nabídka, sprchové dveře i pro atypické stavební otvory

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu