Automatické zavlažování: trávník v kondici a méně starostí

3.9.2021

Čerstvý, zelený trávník je chloubou každé zahrady. Nechceme se procházet po drsné spálené trávě. Když nás zradí počasí a pár dní plných veder nespadne ani kapka, musíme zasáhnout a dodat zahradě vláhu. Pomáhají závlahové systémy. Někdy však práci příliš neulehčí. Nebo ano?

V českých podmínkách je zavlažování jakýmsi nezvratným údělem majitelů domů a zahrádkářů. Proč? Vždy samozřejmě záleží na aktuálních podmínkách a může přijít mimořádně deštivé léto. Dlouhodobé statistiky však ukazují, že úhrn srážek bývá nepříznivý.

Loxone - automatická závlaha

Vodu je potřeba doplňovat. Jinak svrchní vrstva půdy vyschne a tráva bude strádat. Rostlinky odumírají, což se projevuje žloutnutím odshora. V tomto bodě už je většinou pozdě. Stébla se znovu nezazelenají. Přestože vyrostou další, která se podaří udržet při životě, uschlá tráva zůstane a kazí celkový dojem.

Jak na zavlažování zahrady?

Samozřejmě zůstává možnost chodit po zahradě a vše kropit ručně. To je ale v dnešní době záležitost „fajnšmekrů“, kteří se rádi opalují s hadicí nebo konví v ruce. Na to má málokdo čas. Trend je dnes jinde. Závlahové systémy se staly dobrým asistentem v péči o zahradu. Zavlažování zahrady je však potřeba dobře promyslet a naplánovat. Je to trochu alchymie, ale neobejdeme se bez toho.

Loxone - automatická závlaha

Vůbec není od věci pozvat si na to profíka – zahradníka nebo odborníka na závlahový systém. Je potřeba správně zvolit průměry přívodních trubek, které přivádí vodu sprinklerům či kapkové závlaze. Musíme vyřešit čerpání. A vůbec se zamyslet nad tvarem pozemku a strukturou zahrady, abychom všude nastavili vhodný postřik.

Důležité je určit i zdroj vody. Pravděpodobně nejvhodnějším řešením je využití nachytané dešťové vody z retenční nádrže. Je to úsporné a voda je i svými vlastnostmi vhodná pro zalévání. Šetrnosti jde naproti i dotace Dešťovka, která přispívá finance na pořízení akumulační nádrže, čerpadla a potrubí. Z programu lze získat desítky tisíc korun.

Ruční a poloautomatická závlaha

A jaké jsou tedy možnosti zalévání trávníku? Ruční závlaha neznamená jen běhání s hadicí po zahradě. Na pozemku můžeme mít instalovaný systém závlahy, který manuálně ladíme, jak potřebujeme. Není to jen o zapnutí a vypnutí. Je potřeba průběžně přepínat jednotlivé okruhy. Kropit všechny části zahrady najednou nelze, tlak čerpadla to neutáhne. Musíme sledovat, jestli už je právě zavlažovaná plocha zahrady nasycená a případně vpustit vodu zase jinam.

S poloautomatikou už je možné přednastavit si časové režimy pro každou sekci zahrady. Závlaha se jimi bude řídit a podle nich přepínat. Starostí to ale nezbaví úplně. Může za to počasí. Časovač totiž nebere v potaz aktuální podmínky a klidně nechá systém zalévat, přestože prší. To je plýtvání. Je tedy na majiteli, aby zasáhl a ručně vodu vypnul.

Chytrá automatická závlaha

Dokud je nutné, aby byl někdo připravený ručně nastavovat a ladit, problém to to tak úplně neřeší. Co po odjezdu na dovolenou? Svojí zahradu známe nejlépe my a je složité někomu vysvětlovat, co, kdy a kde má zmáčknout. Navíc ho tím nechceme zatěžovat.

Je tu ještě další, komplexní řešení, které je možné připravit na míru. Automatizovaná závlaha dokáže sama přepínat mezi okruhy podle přednastaveného scénáře, přitom reaguje na okolní vlivy jako jsou změny počasí či nasycení půdy. Dokáže se řídit úplně sama i v naší nepřítomnosti a dává do ruky aplikaci se snadným nastavením a přehledem odkudkoli.

Loxone - automatická závlaha

Jak to funguje?

Zní to krásně, ale jak je možné, že si zahrada sama poradí? Například u řešení automatického zavlažování od Loxone vstupují do hry různé senzory. Když se podíváme do retenční nádrže, hladinu zachycené vody měří ultrazvukový senzor. Nejenže neustále víme, kolik dešťovky nám zbývá a jak moc ji můžeme využívat. Systém dokáže v případě nedostatku vody automaticky vypnout čerpadlo. Jinak by hrozilo jeho poškození. V případě jakýchkoli potíží na systému nás mobilní aplikace upozorní notifikací, abychom o problému hned věděli. Při nedostatku je také možné nastavit dočerpání vody do zásobníku z vodovodního řádu nebo studny.

Loxone - automatická závlaha

Další čidlo sleduje půdní vlhkost. Podle naměřené hodnoty se závlaha dokáže rozhodnout, zda je potřeba kropit nebo jestli bychom jen zbytečně plýtvali.

Optimální vlhkost také zajistí trávě vhodné podmínky pro růst. Automatické zavlažování trávníku počítá s předpovědí počasí a díky meteostanici i s reálnými aktuálními podmínkami. Dokáže tak chytře předvídat. Při změně předpovědi na déšť umí zablokovat ranní závlahu.

V mobilu navíc můžeme přednastavit vlastní podmínky. Třeba blokování závlahy v sobotu, kdy trávíme čas na zahradě. Nebo vytvořit režimy pro spuštění s východem slunce a podobně. Pro každou zónu zahrady je možné nastavit individuální dobu zavlažování. Je to na nás, závlaha už se pak stará sama.

V mobilní aplikaci Loxone máme systém závlahy přehledně vizualizovaný. Díky tomu můžeme vše kontrolovat a případně zasáhnout, ať už z obýváku, kanceláře nebo na dovolené.

Závlahou to nekončí

Teď už suchá zahrada nehrozí. Co takhle nějaký bonus? Systém automatizace s Loxone není jednoúčelový a přichází s ním nespočet dalších možností nejen pro chytrý dům, ale i zahradu. Třeba takové osvětlení. Systém sám zapne venkovní světla po setmění. Výsledkem je skvělá atmosféra i další bezpečnostní prvek u domu. Nezáleží, zda připojíte bodová světla na terase, svítidla na fasádě nebo lampičky u příjezdové cesty.

Loxone - automatická závlaha

Bez naší pomoci se může ovládat i stínicí markýza s trubkovým motorem. Podle polohy slunce a teploty se automaticky vytáhne a zatáhne. Aplikace nechává možnost ladit markýzu podle sebe.

Příkladů je více, ale ještě zmiňme bazén. Kolem něj je spousta pohody, ale i starostí. S automatizací netřeba neustále slézat do bazénové šachty k páce filtrace. Ani postávat u bazénu s hadicí a dopouštět jej. Bazén se po snížení hladiny kvůli odpařování a vycákání sám dopustí na optimální úroveň.

Loxone - automatická závlaha

- PR článek - 

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu