Cissus čili žumen – pokojová rostlina, která rychle roste a skvěle vypadá

26.2.2017

Cissus rhombifolia - žumen je oblíbenou pokojovou rostlinou již celé desítky let. Roste rychle, vypadá skvěle, dá se pěstovat i v závěsu. Jeho výhony mohou přepadávat dolů, nebo se namotávat na oporu. Pokud si zakoupíte menší rostliny, můžete je podle libosti tvarovat. Jedná se o rostlinu liánovitého typu. Pěstování žumenu není složitou záležitostí, a tak není divu, že si tato pokojová rostlina získala tolik příznivců.

Žumen se může nejen pnout

Vzhledem k tomu, že tato pokojová rostlina narůstá rychle do velkého objemu, vyžaduje v bytě dostatek místa. Žumen se dá pnout po drátech, sítích, nebo po tyčích. Dáte-li rostlině oporu, bude se u ní přidržovat tenkými úponky, které rostlina vytváří vždy za každým druhým listovým paždím. Pomocí správného řezu a díky vhodným podpěrám se tak dá žumen pěstovat i jako popínavá rostlina. V interiérech pěstované rostliny nevytvářejí sice květy, ale tento malý nedostatek plně nahrazují krásou různých tvarů svých sytě zelených listů. Existuje totiž několik druhů těchto rostlin, které rozlišujeme právě podle tvaru listů.

Zálivka a hnojení

Žumenu stačí pro pěstování běžné prostředí, kde jeho nároky zvládne uspokojit i méně zkušený pěstitel. Zatímco v zimním období stačí jedna zálivka týdně, v létě jsou potřeba dvě až tři. Zalévejte vždy odstátou vodou. Rostliny spíše snesou dočasné sucho, než trvalé přemokření. Ideální je pro ně kyprá zemina, kterou je třeba každoročně při přesazování vyměnit za novou půdu pro pokojové rostliny. Pokud již vaše rostlina dosáhla obřích rozměrů a obáváte se jejího poškození při přesazování, vyměňte jí alespoň vrchní vrstvu zeminy. Dva měsíce po přesazení není třeba přihnojovat. Jinak se žumeny běžně přihnojují od března do listopadu, a to 1 x týdně.

Přečtěte si také:
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin

Řez a množení

Cíleným řezem je možné rostlinu upravovat. U příliš velkých rostlin není na závadu na jaře seříznout ty nejdelší výhony. Odříznuté části výhonů lze zužitkovat pro vypěstování nových rostlin. Pro metodu množení pomocí řízků se využívají boční výhonky s nejméně třemi listy. Řízky se zapíchají do zeminy v květináči, uloží na teplé místo a ukryjí pod igelitový sáček.

Nároky na světlo a teplo

Není bezpodmínečně nutné umisťovat rostlinu přímo na okno. Při příliš silném osvětlení žumenu zblednou listy. Je schopen růst a prospívat i na severním okně, kde je nejméně světla. Poroste dobře i v polostínu pokoje. Při dostatku denního světla vytváří husté, bujně rostoucí rostliny. Vhodnými teplotami pro pěstování žumenu jsou teploty mezi 12 - 25°C, přičemž ideální teplota je 18°C. Při zaprášení otíráme lehce listy vlhkým hadříkem.

Pozor na možné škůdce

Je-li rostlina vystavena suchu a vysokým teplotám, mohou se na ní objevit svilušky. Jejich přenos na žumen je možný i z jiných rostlin. Svilušky můžete odstranit z rostliny pod sprchou. Použijte silný proud vody. Není-li možné takovéto ošetření, zakupte chemický přípravek a poté zvlhčujte vzduch v místnosti.

Více v článku: 
Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Mnohá využití rostliny

1. Jako solitér uprostřed pokoje, je-li pěstován ovíjením výhonků kolem sloupku.
2. Může být příjemnou hrnkovou rostlinou, a to klidně v každém okně.
3. Dá se pěstovat i jako zakrytí až příliš holých stěn.
4. Vhodný jako popínavá rostlina jak k orámování oken, tak i dveří. Pro tento účel se vysazují 3 rostliny do jedné nádoby. Volte nejlépe větší květináč.
5. Jako přepážka pokoje, je-li žumen pěstován ve špalíru.

 

Pokud vám tato rostlina doma chybí, měli byste to co nejdříve napravit a třeba letos na jaře si pár exemplářů zakoupit.

Text: Zuzana Bohdalová

Náš tip

Stropní ventilátory SOGO se světlem - výkonné a velmi tiché motory, dřevěné lopatky

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu