Jak se zbavit rybenek v domácnosti?

5.1.2014

Mezi tvory, s nimiž rozhodně nechceme sdílet společnou domácnost, patří rybenky. Jde o malý, hbitý hmyz kapkovitého tvaru, který nám často dělá společnost v koupelně, na toaletě, ale zabydlet se může i v komoře či spíži. Jak se rybenek navždy zbavit? Máme pro vás pár ověřených triků.

Jak se zbavit rybenek v domácnosti?

Rybenky jsou asi 1 centimetr velicí živočichové, jejichž tělo je pokryto stříbrnými šupinkami. Právě podle tvaru a povrchu těla dostali tito tvorové české pojmenování rybenka domácí (Lepisma saccharina). Rybenka žije až 3 roky a za tu dobu je schopna naklást okolo sta vajec. Přestože rybenky nepatří k přenašečům žádné pro člověka nebezpečné choroby, ani nijak výrazně neškodí, nejsou k v domácnostech vítanými hosty.

Kde se rybenky vyskytují?

Rybenky jsou běžnými obyvateli lidských příbytků a setkat se s nimi můžete na všech kontinentech. Nejčastěji na ně narazíme v koupelnách, na toaletách, na chodbách či v komorách. Milují totiž tmu, teplo (22 - 27°C) a vlhko (vlhkost vzduchu ideálně 75 - 99%). Právě v těchto zmiňovaných místnostech najdou ke svému životu ideální podmínky. Jakmile se rozsvítí, můžete si všimnout, jak se snaží ihned uprchnout a schovat se do nějaké škvíry. Tito tvorové totiž nesnáší přímé slunce ani umělé osvětlení, pokud jsou těmto podmínkám vystaveni, okamžitě se rychlým během přemisťují k úkrytu nebo do stínu. Rybenka je vybavena štětinami, které slouží jakožto senzory a varují ji před hrozícím nebezpečím.

Čím se živí?

Rybenky se živí nejrůznějšími zbytky škrobů a sacharidů. Pochutnají si na různých drobcích, mouce, papíru i na některých typech lepidel. Pokud se někde vyskytují ve větším množství, mohou poškodit papírové či kožené výrobky, ale také fotografie či koberce.

Prevence je základ

Uklízíte několikrát týdně, ale rybenky vám stále vesele peláší po podlaze? Aby se k vám rybenky vůbec nenastěhovaly, musíte se snažit udržovat v domácnosti suché prostředí. Důležité je pravidelně větrat a snažit se, aby byly místnosti dostatečně vzdušné. Při vytírání podlahy nenechávejte zem mokrou, ale vždy ji vytřete do sucha, především pak v rozích místnosti.

Vypuďte je vanilkou

Nám lidem sice vanilka krásně voní, ale rybenky o tom mají zcela jiné mínění. Vůni vanilky nesnáší a vyhýbají se jí. Pokud tedy uvidíte někde v potravinách vanilkový lusk, kupte jej a doma jej pak nastražte do inkriminovaných prostor. Lusk rozřízněte na půl, nakrájejte na kousky a ty položte do koutů místnosti. Za pár dní by měly mít rybenky “sbalené kufry” a nadobro vás opustit. Lusk raději nechejte na zemi ještě několik dalších dní až týdnů. Důležité je ovšem koupit skutečně vanilkový lusk, žádné náhražky v podobě vanilkových svíček, vanilkového cukru či voňavých stromečků do auta s vanilkovou vůní vám nepomohou. Stejně jako vanilka údajně pomáhá i nastrouhaný brambor. Na postižená místa stačí položit papír, na který nastrouháme brambor. Rybenky se do něj přes noc zahrabou a my je ráno jednoduše vyhodíme.

Nastražte pasti

Pokud rybenky odolávají vanilce a odmítají vaši domácnost opustit, musíte se tedy vybavit silnějšími zbraněmi. V současnosti už můžete v drogeriích nebo v různých hobby marketech zakoupit speciální přípravky pro hubení rybenek. Známým prostředkem na hubení rybenek
je Formitox, ale velmi účinný je rovněž Liquid Gel Fortox na mravence a rybenky, nebo Biolit past na rybenky.

Borax - sázka na jistotu

Pokud se raději spoléháte na osvědčené recepty a vanilku byste raději využili v kuchyni, máte ještě jednu možnost - zlikvidovat rybenky boraxem. Borax (tetraboritan sodný), dříve nazývaný tinkal, je minerál, který je využíván v chemickém a potravinářském průmyslu, nebo v zemědělství jako hnojivo. Může být připravován i uměle. Sehnat se dá v drogeriích, nebo v prodejnách pro zahrádkáře. Pokud se vám jej podaří sehnat, smíchejte ho v poměru 1:1 s cukrem a touto směsí na noc posypte podlahu místnosti, kde se rybenky vyskytují. Ráno je pak třeba zem důkladně umýt vodou smíchanou s troškou sava.

- jpa -

Náš tip

Stolní terakotový gril s ručně vyráběnou keramickou deskou s nepřilnavým povrchem odolným proti poškrábání

Sprchové dveře do niky se slevou 20 až 30 % - široká nabídka, sprchové dveře i pro atypické stavební otvory

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň