Jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel?

1.10.2013

Pokud máme k dispozici dům se zahradou, za pěkného počasí není nic příjemnějšího než posezení venku na čerstvém vzduchu, v nějakém tom pohodlném křesle nebo lehátku. Pokud ale nechcete investovat každý rok do nového zahradního nábytku, dobře koupi promyslete. Odolnost, snadná údržba, ale i skladovatelnost by měly být samozřejmostí.

Jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel?

Zahradní nábytek je pochopitelně výrazně více namáhaný, než ten interiérový. Déšť, vítr i ostré slunce působí na nábytek každý den, což na něm může zanechat nesmazatelné stopy - zejména pokud není nábytek schovaný pod střechou. Sháníte li tedy zahradní nábytek pro umístění do otevřeného prostoru, a nechcete jej pokaždé schovávat třeba do garáže, na levné lehoučké plastové sestavy rovnou zapomeňte. První vítr by vám nábytek roznesl po celé zahradě.

jak vybrat zahradní nábytek

Nábytek do otevřeného prostoru

Ačkoliv levné plastové sestavy ideální nejsou, plast jako takový úplně zatracovat nemusíte. Existuje totiž i designový plastový nábytek, který je robustnější, vysoce odolný, esteticky přitažlivý a ideální na údržbu. Další možností je třeba umělý ratan, který je odolný i esteticky velmi zajímavý. Volte ale pouze kvalitní ratanový nábytek s kovovou (ideálně hliníkovou) konstrukcí, který skutečně vydrží. Oblíbený je pak také nábytek celý z hliníku, duralu nebo nerezu. Kov nabízí vysokou stabilitu i odolnost, může být ale těžší, což zhoršuje manipulaci. Navíc na dotek je chladnější, proto je většinou nutné jej doplnit o textilní sedáky, které pak samozřejmě musíte před deštěm schovávat.

jak vybrat zahradní nábytek

Odolný zahradní nábytek však může být při zakrytí plachtou venku i během hluboké zimy. Pokud jej ale na zimu chcete schovávat například do zahradního domku nebo garáže, ptejte se spíše po stohovatelném nábytku, který zabere méně místa.

Nábytek „pod střechu“

Pokud naopak hledáte nábytek například na zastřešenou terasu, do altánku, nebo zkrátka kamkoliv, kam déšť nemůže, můžete si zvolit například i přírodní ratan, dřevo, nebo třeba banánový list, který je i v Česku pro výrobu nábytku stále oblíbenější. U dřeva však volte vždy nábytek s povrchovou úpravou, tedy lakovaný, barvený, mořený, či jinak upravený. Investujete-li navíc do tropického dřeva, můžete se spolehnout na vyšší odolnost i delší životnost. Velmi oblíbený v tomto smyslu je teakový nábytek, který nabízí maximální odolnost i komfort. U dřeva ale vždy počítejte s nutností údržby, a to ideálně dvakrát do roka, kdy by se mělo dřevo čistit a napouštět speciálním olejem. Jinak opět počítejte s nižší životností. Pokud jde o dřevěné stoly, vybírejte z takových, které mají desku o minimální tloušťce 28 milimetrů. Tenčí by se mohla kroutit.

- PR článek -

Náš tip

Výrobník rostlinného mléka JATA Milker - za pouhé 2 minuty můžete mít domácí rostlinné mléko

Sprchové boxy Arttec se slevou 20 %. Sprchový, masážní nebo s parní saunou? Vyberte si z široké nabídky

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlažba Appia antica spojuje tradici a modernu - nepravidelné linie vykouzlí přirozeně působící plochy

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?