Kouzlo osvětlené zahrady

7.8.2005

Dobře zvolené a rozmístěné osvětlení zahrady nám usnadní orientaci a pohyb ve večerní zahradě, prodlouží dobu, po kterou můžeme trávit na zahradě příjemné chvíle u grilu nebo sklenky vína, a navodí v nás příjemný pocit kouzla a romantiky.

Pokud jsme se někdy setkali s důmyslným venkovním osvětlením domu u nás či v zahraničí, pravděpodobně nám tento pohled utkvěl v paměti a zatoužili jste po něčem podobném u vlastního domu. S dostatkem fantazie a financí to jistě není žádný problém. Venkovní osvětlení je samozřejmě nejen efektní, ale také praktická záležitost – pohyb v osvětlené zahradě je rozhodně bezpečnější a těm, kteří chodí z práce domů později, umožní, aby mohli i tak strávit na zahradě dost času s rodinou nebo přáteli.

Bezpečná zahrada 
Venkovní osvětlení, které splňuje podmínky bezpečného pohybu v zahradě, by mělo být instalováno tak, aby osvětlovalo chodníky a cestičky v zahradě ve chvíli, kdy se na cestu dostane člověk nebo auto. Ideální je proto využití čidel, které aktivují světlo, kdykoliv se někdo přiblíží například k terase nebo příjezdové cestě. Přestože jsou čidla velkou pomocí, měli bychom se rozmísťovat s rozmyslem a neinstalovat je tzv. všude (více o světelných systémech v článku Budiž světlo aneb konec klasického vypínače).
Zahradní osvětlení může být nainstalováno napevno nebo přenosné, počet svítidel se odvíjí od velikosti a charakteru zahrady a samozřejmě také od naší představy a potřeby osvětlení jednotlivých částí zahrady. Osvětlení by nikdy nemělo oslňovat chodce ani řidiče.  

Osvětlení jako estetický prvek
Zahradní osvětlení plní samozřejmě také estetickou funkci, i když bychom nikdy neměli dávat přednost světelným efektům před bezpečností. Vhodně rozmístěné osvětlení, instalované po poradě se zahradním architektem, dokáže divy – dá vyniknout částem zahrady, na které jsme obzvláště hrdí, ty méně vzhledné části se naopak mohou ztratit ve tmě. Odborník nám poradí, kam použít tlumené světlo nebo kam naopak umístit ostrý kužel světla.
Jednotlivá svítidla a lampy, jejich tvar, povrchová úprava, velikost a rozmístění po zahradě by neměly rušit celkový ráz zahrady, přesněji řečeno jiný typ osvětlení se hodí do japonské zahrady, jiný typ na chalupu a jiný do okolí funkcionalistické vily.

Jednotlivé typy svítidel se mimo jiné liší také cenou. Nejlevněji pořídíme plastová svítidla, která mohou být i od kvalitního výrobce, ale bohužel se s těmi kovovými nedají srovnat. Vzhledem k tomu, že plastu uvidíme na domě a na zahradě poskrovnu, plastová svítidla se nehodí téměř nikam a působí skoro jako „pěst na oko“. Mimo to rychle stárnou a křehnou vlivem působení ultrafialové složky slunečního záření a opakovaného účinku mrazů v zimě a vysokých teplot v létě. Kovové lampy proti tomu vydrží i několik desítek let.

Nízkonapěťové systémy
Pokud nechceme do zahradního osvětlení příliš investovat, můžeme zvolit jednoduchou stavebnici nízkonapěťového (12 nebo 24V) systému. Transformátor by měl být umístěn na suchém a bezpečném místě, chráněn před povětrnostními vlivy. Pak už stačí jen zapojit zástrčku do sítě. Výhodou nízkonapěťového systému je jeho bezpečný provoz a možnost vést vodiče po zemi. Najdou své uplatnění zejména při sezónním využití například na chatě či chalupě.
Další jednoduchou variantou zahradního osvětlení jsou svítidla s akumulátorem nebo solární systémy. Každé svítidlo je zcela samostatné a není třeba je propojovat kabely. Výhodou je také jednoduchá instalace, variabilita (umístění osvětlení můžeme během roku libovolně měnit) a nízké pořizovací náklady.

Vysokonapěťové systémy
U těchto systému zahradního osvětlení je náročnější instalace a úvahy o rozmístění, protože jsou zabudovány natrvalo. Ovšem další starost o ně už je v podstatě minimální bez dodatečných nákladů. Kvůli životu nebezpečnému napětí musí síťové rozvody řešit odborník s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací. Kabely, zajištěné proti dešťové vodě, se umísťují pod zem   Kompletně provedené rozvody musí být prověřeny odbornou revizí.

Před vlastním nákupem tedy třeba si rozmyslet, jaké jsou naše finanční možnosti a jaký typ osvětlení bude pro náš dům či rekreační objekt nejvhodnější. Při nákupu bychom se měli vyhnout tržištím, kde většinou nedostaneme ani záruku, ani český návod, mnohdy ani doklad o koupi.

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu