Pěstujeme plamenku neboli phlox

2.7.2011

Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.

Pěstujeme plamenku neboli phlox

Z více než šedesáti druhů se nejvíce populárním stal zahradní druh plamenky Phlox paniculata), který byl prošlechtěn do velkého množství odrůd všech barev od bílé, růžové až po červenou a fialovou. Květy jsou jednobarevné nebo s různobarevnými oky či kresbami. Plamenka latnatá (Phlox paniculata) je vyšší odrůda (dorůstá do výšky cca. 100 cm). Stonky s oválnými sytě zelenými listy, rostou vzpřímeně, ale v době květu je vhodné rostlinu vyvázat k opoře. Květy uspořádané v bohatých latách kvetou po celé léto v barvách bílé, světle růžové, fialové, červené, i s bílým očkem.

Pro jednoduché rozpoznání jednotlivých druhů se plamenky dělí na nízké, které kvetou na jaře a vysoké, kvetoucí v létě. Nejmohutnější trsy vytváří právě „klasická“ plamenka latnatá, ostatní plamenky jsou většinou nižšího až trpasličího vzrůstu, mezi něž patří například plamenka rozkladitá (Phlox divaricata. Dorůstá do výšky 30 až 40 cm a kvete v dubnu a květnu, světle modrým malými kvítky. Využívá se jako půdopokryvná rostlina, k výsadbě na skalky či zídky.


Phlox paniculata Blue Boy, phlox paniculata Fujiyama

Nízké druhy phloxů jsou oblíbenými skalničkami. Phlox subulata, Phlox siberica, Phlox douglasii, Phlox rigida a mnoho dalších jsou nízké kobercovité rostlinky, kterým se daří ve štěrbinách mezi kameny v chudé půdě. Například často pěstovaná plamenka šídlovitá (Phlox subulata) je půdopokryvná nízká odrůda (dorůstá do výšky 15 až 20 cm). Má úzké, jehlicovité částečně prohnuté lístečky. Květy jsou uspořádány po dvou až čtyřech květenství, v barvách bílé, růžové, červené a světle modré, které kvetou od dubna do května.

Jediným druhem plamenky, který není vytrvalý, ale pěstuje se jako letnička či balkónová rostlina je plamenka Drummondova (Phlox Drummondii), dorůstající do výšky pouhých 10 cm. Z původního druhu, který kvetl červeně, bylo vyšlechtěno více odrůd v různých barevných odstínech. Kvete v dubnu až květnu. Je vhodný na výsadbu do záhonů i na skalky, vynikne v závěsných nádobách, miskách a truhlících. Bez potíží snáší sluneční úpal, ale aby plamenka pěkně zkošatěla, doporučuje se často zaštipovat.


Phlox douglasii, phlox subulata ´Red Ace´

Plamenkám se nejlépe daří v hluboké, kypré, propustné, humózní a živné. půdě Za suchého období, zvláště v době plného růstu, potřebují závlahu. Během zimy je přihnojujeme přídavkem dobrého kompostu nebo močůvkové rašeliny. Nejvhodnější polohou pro plamenky je osluněné místo, ale rostou dobře i v mírném polostínu (zde jsou však vyšší a později kvetou). Nízké plamenky sázíme ve sponu 20 až 25 cm, vysoké ve vzdálenosti 30 až 35 cm od sebe

Plamenky se velmi snadno množí dělením trsů v jarním období. V dobrých podmínkách se plamenka rychle rozrůstá, na čtvereční metr stačí tři až čtyři rostliny. Pokud se rozhodneme pěstovat plamenky ze semen, vysejeme je od začátku února do poloviny března do pařeniště nebo do skleníku. Semeno vzchází zhruba po týdnu až deseti dnech, a jakmile počasí dovolí, přesadíme je na trvalé stanoviště v druhé polovině dubna.

Autor: Irena Forejtová

Foto: Školky - Montano, spol. s r.o

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu