Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?

2.8.2014

Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.

Skvělá alternativa trávníku

Jestliže máte na zahradě místo, kde se vám trávník ne a ne uchytit, můžete jej směle nahradit půdopokryvnými rostlinami, které jsou jeho vhodnou alternativou. Ať už je místo ve svahu, je silně prosluněné či naopak ve stínu, případně má kamenný podklad, vždy jde vybrat vhodná půdopokryvná rostlina, která jej dokáže zvelebit. Tyto rostliny nejenže dobře vypadají, ale nemusí se jim jako trávníku věnovat taková pozornost - není třeba se zabývat jejich pravidelným sekáním, hnojením ani zavlažováním. Některé půdopokryvné rostliny, zejména ty nižší, jsou dokonce tak odolné, že snesou i silné pošlapání.

Péče o půdopokryvné rostliny

Půda pro půdopokryvné rostliny by měla být důkladně odplevelená. Suchomilné rostliny vyžadují dostatečně propustnou půdu, zatímco stínomilné mají radši těžší a vlhčí půdy. Rostliny by se měly sázet poměrně nahusto, na metr čtvereční by mělo být asi 10 rostlin. Menší a drobnější rostliny mohou být od sebe vzdáleny 15 cm. Nikdy však nesmíme sázet tak nahusto, aby se rostlinky tísnily a konkurovaly si. Takto vysazené rostliny vytváří husté zápoje, které už plevelu nedají žádnou šanci. Nemusíme se tak později zabývat žádným pletím.

Po výsadbě potřebují rostliny dostatek vláhy, dokud se neujmou, proto nesmíme zapomenout na častou zálivku – i u suchomilných rostlin. Sazeničkám dopřejeme také dávku kompostu a organického hnojiva. Starší rostliny, které se již ujaly a zesílily, si pak poradí samy. V případě, že rostliny přerostou a začnou zasahovat do chodníku či do cesty, jednoduše je zastříhneme. Tím je omladíme, což jim jen prospěje. Děláme tak brzy na jaře, nebo na konci léta. Půdopokryvné rostliny se množí kořeny, šlahouny a poléhavými oddenky. Šlahouny tak můžeme sami směřovat na místa, kde chceme, aby se rostliny rozrůstaly. K zemi je připevníme pomocí oček z drátu.

Rostliny vhodné na slunce

Půdopokryvných rostlin existuje velké množství druhů – nádherně vypadá například tařička, která pokryje na jaře zem fialkovými či růžovými květy. Tato skalnička je vhodná na kamenité půdy, kde se nám trávník nikdy neuchytí. Během dvou let zaplní jinak nevyužitou plochu a vytvoří nádherný květinový koberec. Je ideální do svahu a vyhovuje jí slunná poloha. Stejně tak se bude na slunci dařit plazivým netřeskům a rozchodníkům. Možné je také vysadit léčivý popenec břečťanolistý.


Taříčka, foto: katalog-rostlin.cz

Na slunné místo můžeme kromě tařičky použít celou řadu dalších skalniček, jako je například plaménka, nebo karafiátek, který je k dostání v různých barvách (růžová, červená, bílá) a výškách. Některé druhy karafiátků také nádherně voní. Pokud se trávníku nechcete jen tak vzdát, můžete na slunná místa vysazovat různé druhy travin, jako jsou kostřavy, které dorůstají maximálně do výšky 20 cm a ozdobí plochu svými stříbrnými či zelenkavými listy. Nádherně tak nahradí trávník, ale mají tu výhodu, že je nemusíme sekat sekačkou.


Plaménka, foto: Zahradnictví Kovalčík


Plaménka, foto: Zahradnictví Krulichovi

Slunce vyhledávají také poléhavé bylinky rodu Thymus, který zahrnuje tymián, oregano a mateřídoušku. Půdopokryvné variety těchto rostlin mají drobounké voňavé lístečky i květy. Dle odrůdy může mít jejich vůně nádech máty, levandule či citrusu.

Rostliny vhodné do stínu

Jestliže je část vaší zahrady skryta ve stínu vzrostlých stromů, je možné využít celou řadu půdopokryvných rostlin, které mají rády stín. Mezi ty nejznámější patří čechravy, které zaplní prostor zelenými listy. Zcela nepropustný koberec pak udělá stálezelená pachysandra, která bíle kvete. Krásně kvetoucí je rovněž zběhovec plazivý, barvínek menší, violka vonná či stálezelený břečťan obecný. Ve stínu se bude dařit i poléhavé mátě a kakostům.

Velice nenáročnou rostlinou je také skalník, který má celou řadu druhů. Jde o plazivé rostliny dorůstající výšky maximálně 10 až 20 cm a velmi rychle se rozrůstají. Jestliže máte velkou plochu, u které chcete, aby do roka byla celá zaplněná rostlinami, pak zasaďte skalníky velmi blízko u sebe. Skalník sice doroste asi do metrové šířky, ale i tak je dobré jednotlivé rostliny sázet v malé vzdálenosti, aby co nejrychleji celou plochu zarostly. Tato rostlina bíle kvete a po celou zimu se pyšní červenými plody. Výhodou skalníku je jeho stálezelenost, takže i přes zimu se budeme moci těšit ze záplavy zeleně.

Do stínu se hodí i spousta půdopokryvných trvalek, která nám nahradí trávník. Jde například o devaterník, nebo třeba pryšec, který na jaře krásně žlutě kvete. Pro zakrytí neúrodných míst na zahradě můžeme použít také jehličnany. Z nich nejčastěji používaný je jalovec plazivý, který je k dostání v celé řadě kultivarů a druhů. Plochu tak jalovce pokryjí v různých barvách – mohou vytvořit jak zelený, tak i stříbrný, případně do žluta zbarvený koberec. Na strmé svahy je pak vhodné použít rostliny, které nejenže působí hezky, ale mají také zpevňující funkci. Jde například o jalovce šupinaté.

- jpa -

Náš tip

Výrobník rostlinného mléka JATA Milker - za pouhé 2 minuty můžete mít domácí rostlinné mléko

Akce! Sprchový kout Arttec s vysokou vaničkou - snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu