Pěstujeme stračku

21.8.2011

Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Pěstujeme stračku

Starořečtí botanici rostlinu s krásně modrými květy pojmenovali Delphinium, neboť jim tvarem připomínaly tělo delfína. Trochu pravdy na tom je, ale u nás se ujalo jméno stračka nebo ostrožka . Květní kalich má ostruhu, podle které je květina pojmenovaná. Plnokvěté nebo jednoduché květy jsou zbarvené od bílé přes růžovou až po světle či výrazně modrou barvu, s černým nebo bílým očkem, a jsou uspořádané na dlouhých lodyhách v bohatých klasech.

V zahradách se pěstují výhradně šlechtěnci Delphinium x cultorum. U odrůd německého původu převládají jednoduché květy, hrozny jsou řidší, lehčí, kuželovitého tvaru a jejich předností je, že většinou nepotřebují vyvazování.
Rostliny šlechtěné v Anglii mají téměř výhradně velké, plné květy a válcovité, bohaté, těžké hrozny. proto potřebují oporu, aby vysoké a těžké stonky vítr nezlámal. Od kalifornských šlechtitelů pochází odrůdy zařazované do skupiny Pacific. Jsou velmi podobné anglickým odrůdám, které se množí dělením, se na rozdíl od nich, snadno množí semeny. Jejich výhodou je, že vykvetou ještě v roce, kdy byly vysety a po celou dobu kvetení si udržují květ ve stálé barvě, tedy nevyblednou ani při postupném odkvétání.
Na trhu jsou ostrožky-stračky v různých velikostech a barvách. Dorůstají velikosti od osmdesáti centimetrů až jednoho a půl metru. K nejoblíbenějším patří nebesky modrá, ale velký výběr odrůd je i v růžové, bílé a jemně žluté.

Ostrožka - stračka patří k nenáročným trvalkám. Půdu potřebuje hlubokou, kyprou a humózní, což v praxi docílíme přidáním kompostu již při výsadbě. Je vděčná za občasné přihnojení tekutým hnojivem. Vyžaduje dostatek vláhy, slunné stanoviště a chráněnou polohu před větrem. Pro ostrožku-stračku vybereme místo velmi uvážlivě, neboť na jednom stanovišti vydrží dlouhá léta a musíme počítat s tím, že se rozroste v poměrně rozměrnou a vysokou dominantu zahrady. Sázíme ji jako solitéru nebo do volných skupin s nižšími trvalkami, například do společnosti rudbekií, floxů, pivoněk, lupin, žebříčků a vysokých aster. Záhon tak kvete postupně od jara až do podzimu. Pěkně se vyjímá i v pravidelných záhonech či rabátkách, kam ji sázíme vždy do pozadí, aby neutlačovala ostatní trvalky a přitom dostatečně vynikla. Seřízneme-li včas odkvetlá květenství, zpravidla ostrožka-stračka vykvete znovu na podzim.


Delphinium elatum ´Excalibur´ ™

Pokud ostrožku-stračku vysadíme zjara, ještě tentýž rok vykvete. Mezi sazenicemi necháme vzdálenost minimálně osmdesát centimetrů až jeden metr. Do připravené jamky přidáme na dno kompost a rostlinu umístíme tak, aby horní část kořenového balu dosahoval úrovně povrchu půdy. Přitlačíme, obsypeme opět kompostem a důkladně zalijeme. Za suchých dní během léta často zaléváme nebo použijeme mulč, který udrží potřebnou vlhkost a omezí růst plevelů. Ostrožky-stračky nepotřebují téměř žádnou péči, na podzim, když přejde rostliny mráz, stonky seřízneme asi dva centimetry nad zemí, a další rok na jaře jim přidáme trochu kompostu. Trsy rozdělíme jednou za tři až čtyři roky

Autor: Irena Forejtová

Foto: Zahradnictví J. a Z. Krulichovi http://www.zahradnictvikrulichovi.cz, www.calendarcolors.cz

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň