Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem

19.5.2019

Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

Květen je ideální čas na výsadbu rostlin do truhlíků. Dny i noci jsou již teplejší, a tak všichni nadšení pěstitelé balkónovek vysazují muškáty, begónie, petunie a surfinie, verbeny, million bells a další ozdoby balkónů a teras. Bohužel horké a suché letní počasí posledních několika let trápí nejen zemědělce, ale i drobné pěstitele a zahrádkáře, kteří musí zalévat i několikrát denně. Během dovolené jsou pak odkázáni na pomoc sousedů nebo riskují, že jim rostliny uschnou. Dobrým řešením jsou v tomto případě samozavlažovací truhlíky a také speciální substráty, které obsahují vododržné minerály, smáčedla a dlouhodobě působící hnojiva.

Na základě dlouhodobého výzkumu prováděného na Mendlově univerzitě v Brně byl vyvinut nový zahradnický substrát, který pomáhá pěstitelům a rostlinám lépe hospodařit s vodou. Jmenuje je Revitalizační organický substrát pro pěstování a je vyroben ze směsi vrchovištních rašelin různého stupně rozložení, z oplodí kokosových ořechů, kůrového kompostu, vícesložkového hnojiva s dlouhodobým uvolňováním dusíku, vododržných minerálů, rašelinového extraktu s přídavkem mořské řasy a jemně mletého dolomitického vápence. 

V čem je revitalizační substrát výjimečný?

Především je to obsah tzv. vododržných minerálů, které díky své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin a během období sucha je pozvolna uvolňují zpět do substrátu. V praxi to znamená, že rostliny můžeme méně často zalévat a i během suchých dnů získávají rostliny vodu a živiny ze substrátu. Díky tomu jsou rostliny také mnohem odolnější vůči chorobám.

Revitalizační organický substrát obsahuje také dlouhodobá hnojiva, která uvolňují živiny postupně během celého vegetačního období. Kromě příznivého vlivu na růst rostlin ušetříte také za doplňková hnojiva. Pro rychlejší a efektivnější příjem živin rostlinami byl do substrátu přidán rašelinový extrakt s mořskou řasou, známý také jako algahumin. Tento extrakt se hojně využívá při pěstování jako přírodní stimulátor růstu podporující regeneraci rostlin.

Substrát však není určen pouze pro pěstování rostlin v truhlících, ale lze jej velmi dobře využít při pěstování ve sklenících nebo v záhonech. V tomto případě je doporučený poměr původní zeminy a revitalizačního substrátu 1:1. Náchylná na nedostatek vody je zejména zelenina – rajčata, okurky, papriky. Nejprve se tento nedostatek projevuje povadlými listy a také ztrátou květů v době kvetení. V době, kdy už má rostlina plody, se nedostatek vody projeví jejich opadáváním a malými výnosy, protože větší část plodů tvoří pochopitelně voda. V případě jejího nedostatku, nemá rostlina tzv. kde brát.

Substrát lze použít také pro pěstování pokojových rostlin a  k výsadbě ovocných i okrasných stromů a keřů, kromě keřů kyselomilných. Díky substrátu a vyváženému nutričnímu poměru stanoviště se dřeviny rychleji ujímají. Zvyšuje se rovněž obsah organických i huminových látek v půdě a usnadňuje přísun vody ke kořenům.

Speciální revitalizační substrát je pro všechny, kteří berou vážně obavy ze sucha, skvělou příležitostí, jak se naučit lépe hospodařit s vodou. A přitom se nemusíte vzdávat pěstování, zahraničení, ani plodů z vlastní zahrádky.

Revitalizační substrát si můžete koupit také on-line v e-shopu.

Autor: Rašelina a.s.

- PR článek - 

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu