Zahrada plná voňavých bylinek

23.5.2009

Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je jaro ideálním obdobím pro její založení. Na osluněném záhoně s přiměřeně vlhkou půdou porostou bylinky téměř před očima. A pokud je máte nasázené od loňska, nadešel správný čas je rozdělit a rozsadit.

Zahrada plná voňavých bylinek

Většině bylinek vyhovuje slunečné místo v zahradě, dostatečně chráněné před větrem. Ideální jsou místa u zdí a zídek, u domu a před živými ploty. Nikdy bylinky nevysazujte v blízkosti vjezdu do garáže, do dvora, kde parkujete s autem nebo v předzahrádce u cesty, kde se práší.

Bylinky jsou nenáročné rostliny

Bylinky vyžadují hlinitopísčitou dobře propustnou půdu a neuděláte chybu, když do ní přimícháte trochu písku. Většina bylinek totiž nesnáší vyšší vlhkost a zamokření půdy, neboť pak špatně vyzrávají a ztrácejí typické aroma.

Záhon zryjeme rycími vidlemi, důkladně vybereme kořeny plevelů a zapracujeme rozložený organický materiál. Pokud je pH půdy nižší než 6,5, přidáme při rytí trochu mletého vápence. Nedoporučuje se používat hnůj nebo minerální hnojiva, neboť bylinky jsou pak málo aromatické a ztrácejí odolnost proti mrazu. Vhodnější je zahradní kompost nebo substrát po pěstování žampionů. Povrch záhonu urovnáme a pohrabeme. Efektně vypadá drobný štěrk nebo kamínky na povrchu bylinkových záhonů, které během horkých letních dnů kumulují teplo a v noci zahřívají kořeny vysazených bylinek.

Úspěšný výsev

Tak jako každá rostlina má své specifické nároky, tak i bylinky potřebuj trochu péče. Oblíbenou bazalku vyséváme do vlhké zeminy, nejlépe na stále osluněné místo. Jednou týdně ji přihnojíme kapalným hnojivem, které aplikujeme nejlépe při zálivce. Bazalka je pak pěkně košatá se sytě zelenými aromatickými listy. Při sklizni odstřihneme pouze horní část stonku, který opět zakrátko doroste. V podobných podmínkách se daří i majoránce, kterou vyséváme na povrch substrátu do misky. Drobná semena nezasypáváme, neboť majoránka potřebuje ke klíčení světlo. Výsev majoránky se vyplatí zpočátku jen rosit, a aby vyklíčené rostlinky nezaschly, můžeme je přikrýt prodyšnou netkanou textilií.

Bylinkám sluší kreativita

Na záhonech kombinujte vždy jen druhy se stejnými pěstitelskými nároky a berte v úvahu jaké výšky a šířky dorostou. Na sluníčku se bude dařit aromatickým druhům jako jsou saturejka, levandule, šalvěj, tymián, dobromysl, meduňka nebo rozmarýn, naopak stín upřednostní máta, kopr, pažitka, petrželka a libeček.

Bylinky mohou růst v květináči, truhlíku, závěsných košících,   a dokonce i na skalce. Kromě tradičních vegetačních nádob se určitě najde i řada jiných neobyčejných nádob. Stačí se trochu rozhlédnout a vysadit bylinky do starého smaltovaného či zinkového vědra, dřevěného soudku, smaltovaného starodávného umyvadla nebo proutěného košíku vystlaného fólií. Bylinkové zátiší pak působí jako vítané oživení, zvláště postupujeme-li citlivě při kombinování nádob z jednoho materiálu, ale o různé velikosti nebo tvaru.

Autor: Irena Forejtová

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu