Zahradničení před zimou, během a po zimě

14.11.2022

Určitě také chcete mít krásně upravenou zahradu. Koneckonců, pravděpodobně každý vášnivý zahradník sní o upravené zahradě. Pokud patříte do této skupiny, pak se posaďte a čtěte dál.

Úprava zahrady před zimou

Existuje velké množství tipů, které doporučují nejrůznější odborníci při úpravě zahrady před zimou. Dnes se však dočtete o těch, které považujeme za nejdůležitější. První je samozřejmě sečení. Musíte sekat, dokud neuvidíte, že tráva roste. Je však třeba poznamenat, že pokud očekáváte, že trávník v blízké budoucnosti přestane růst, pak při posledním sečení ho necháte o něco vyšší. Můžete ho také stříkat proti zimní plísni, nebo ho poprášit trochou domácího kompostu. U živých plotů je důležité včasné prořezávání. To se doporučuje na konci října, ale může být také provedeno na začátku listopadu. Je také důležité řádně zalévat kořeny a zakrýt je kůrou. S takovým postupem ochráníte půdu před mrazem. Pokud jde o listy, je důležitá pravidelnost hrabání. Na jedné straně usnadníte svou práci a navíc zabráníte tvorbě plísní pod tímto padlým listím. Kropení záhonů také není nic nového. Na jedné straně se zbavíte plevelů a navíc kromě rýče je možné přidávat živiny do půdy hnojivem. A v neposlední řadě je tu zalévání. To je podceňováno mnoha zahradníky. Když zaléváte rostliny o něco větší dávkou vody, hydratujete je do zásoby, protože ve zmrzlé půdě nebude z čeho čerpat vodu.

Jak si zpříjemnit čekání na novou zahradnickou sezónu?

Vášniví zahradníci již velmi dobře vědí, co připravit s dostatečným předstihem a na co mohou čekat. Určitě však budou chvíle, kdy se budou moci pohodlně posadit do křesla a přečíst si knihu, o které dlouho přemýšleli. Existuje však několik typů aktivit, se kterými si můžete zimní sezónu zpříjemnit.

1. Vařte nový druh jídla. Je z čeho vybírat. Stačí otevřít internetový prohlížeč nebo se podívat do kuchařky a vyzkoušet něco, co jste ještě nevyzkoušeli.

2. Touláš se po internetu. Ano, nemusí to znít jako naprosto ideální rada, ale postupně nic nebolí. Zahrajte si hry, které najdete online, sledujte videa nebo různé výukové programy a vzdělávejte se. Pokud rádi riskujete, můžete si například zahrát různé hazardní hry, je to jen na vás. Pokud vás zajímá konkrétně poslední zmíněný bod, přečtěte si o něm více zde.

3. Navštivte různé kurzy. Ať už se jedná o vaření, šití, vzdělávání, opět je to na vás. Najdete jich v nabídce mnoho a můžete podpořit i další lidi, kteří rádi předávají své znalosti z různých oborů.

Jak se starat o zahradu v zimě?

Dokonce i během tohoto období existuje několik aktivit, které můžete udělat pro svou zahradu. První je prořezávání ovocných stromů. Ideální je provádět tuto činnost od února do března. Musíte však být opatrní, aby mrazy nebyly příliš velké. Další radou je posypat záhony popelem. Letošní studie přinesla fakta, že popel obsahuje dostatek draslíku a vápníku, což jsou jednoznačně dvě nejdůležitější živiny, které podporují růst rostlin. Ke konci zimního období je také vhodné postřik proti škůdcům, kteří nemají problém s přezimováním. Tímto krokem zničíte nejen dospělé jedince, ale i jejich vejce.

Jak se starat po zimě?

Na začátku je trávník. Ten musí být sečen na nejnižší možnou délku, aby byl připraven k vertikutaci. Před dalším krokem je nutné trávník postříkat zelenou skálou. Po týdnu v takovém stavu je trávník připraven k vertikutaci. U stromů, keřů a živých plotů je nutné jarní ořezávání. Není však třeba se bát a musíte oříznout deset až 20 centimetrů od délky požadovaného stavu. Budete příjemně překvapeni, jak rychle vše poroste. U rybníků a rybníků je obzvláště důležité je vyčistit a spustit bakterie. Pokud splníte tyto dva požadavky, můžete po 14 dnech ryby bez problémů uvolnit. Důležitá je také příprava zavlažování. Nejprve je třeba vyčistit čerpadlo. Pokud tak učiníte, vyčistěte také hadice a zkontrolujte, zda někde něco neuniká.

A co je nejdůležitější, užijte si

Zahrada by měla být hlavně místem pro relaxaci. Takže se nezlobte, když se něco pokazí a raději to zkuste podruhé. Také si vždy zkuste před příchodem na zahradu říct, že si budete odpočívat a nevolte přístup, že máte před sebou spoustu práce.

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

Mamut Glue Crystal - průhledné a pružné lepidlo

Zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zabrání nechtěnému pádu

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu