Babiččina zahrádka
07.08.2011
V minulosti měly vesnické zahrady své neopakovatelné kouzlo. Jejich charakteristickými rysy byly zejména účelnost, pestrost a mnohotvárnost a výsadba vzbuzovala dojem naprosté volnosti, ale zároveň uspořádanosti. Při dodržení několika pravidel si zahradu po vzoru našich předků lze vytvořit i v současnosti.
V minulosti byly vesnické zahrady zakládány pevně zažitým způsobem. Cestička od branky směřovala nejčastěji přímo k vchodovým dveřím. V sadu nechyběly statné ořechy, jabloně, hrušně či švestky, a květiny měly své místo nejčastěji v přední části zahrady. Zelenina se vysazovala do úhledných políček, keře rybízu, malin nebo angreštu rostly u dřevěného laťkového plotu.
Při znovuzakládání venkovské zahrady nesmíme zapomínat, že vzorem by měl být její původní přírodní vzhled. Ideálním příkladem jsou různé luční byliny, které lze získat vysetím směsi trávy nazvané „květnatá louka“či osázet zahradu tradičními rostlinami jako jsou pivoňky, kosatce, rebarbora či hosty, které dokáží navodit tu správnou atmosféru a nepotřebují žádnou zvláštní péči.
V předzahrádce a za okny
Květinová výsadba nebyla přesně uspořádaná a mnohdy se řídila pravidlem - kde je volné místo, tam bude něco růst.. Letničky, které se pěstovaly, se mnohdy objevovaly každoročně, díky jejich schopnosti se samovolně množit a rozrůstat. Zastoupeny byly typické druhy, jako například letní fialy (Mathiola), hledíky (Antirrhinum majus), léčivé měsíčky (Calendula officinalis), popínavý hrachor (Lathyrus odoratus), cínie (Zinnia elegans), svítivě modrá chrpa (Centaurea cyanus), pronikavě vonící rezeda ( Reseda odorata), černuchy (Nigella damescena), krvavě červený laskavec (Amaranthus caudtaus), pestrobarevné okrasné máky (Papaver sommiferum) a neodmyslitelnou dominantou předzahrádky bývaly také slunečnice. Na oknech měly privilegované místo zejména pelargónie a lichořeřišnice. Objevovaly se však i fuchsie a dokonce i kopretina. Rostliny v nádobách během celého léta bohatě kvetly, a to nejen díky pravidelné zálivce, ale i zásluhou drůbežího trusu, který se používal jako hnojivo.
Základ okrasné části venkovské zahrady však tvořily trvalky. Pěstovaly se jen ty druhy, které byly nenáročné, a zároveň bohatě kvetly a intenzivně voněly. Na jaře ve venkovské zahradě kvetly primulky (Primula vulgaris), kamzičníky (Doronicum orientale), konvalinky, srdcovky (Dicentra spectabilis), orlíčky a pivoňky,.a v létě převzaly štafetu majestátně se vypínající ostrožky, zvonky, smolničky a obrovské trsy vlčích bobů. Pro podzimní vesnickou zahradu pak byly typické trsy kvetoucích chryzantém a aster. Kvetoucí trvalky a letničky také vhodně doplňovaly některé cibuloviny, zejména tulipány, narcisy, lilie a v letních měsících i jiřiny. Velmi oblíbené v minulosti byly také dvouletky. Například chejr (Cheirantus cheirii), macešky, pomněnky a sedmikrásky. Majestátní topolovka, (Althaea rosea), náprstník (Digitalis purpurea) a léčivá divizna měly vyhrazené místo u plotu, aby poutali pozornost kolemjdoucích. U zdi venkovského domu, například stodoly, která byla chráněná před větrem a často tam svítilo slunce po celý den, se vysazovala réva nebo popínavé růže či popínavý zimolez..
Něco pro užitek
Téměř v žádné vesnické zahradě, kromě typické zeleniny jako je mrkev, cibule a česnek, nikdy nechybělo koření a léčivé rostliny. Ty sloužily nejen v kuchyni, ale i jako odpuzovače hmyzu.
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je pro její založení nejideálnějším obdobím jaro. Tehdy totiž bylinky rychleji zakořeňují a většinou se ještě v témže roce dočkáte první úrody.. Slunečnou polohu upřednostňuje saturejka, levandule, šalvěj, tymián, dobromysl, meduňka nebo rozmarýn. Naopak, stín bude prospěšnější pro mátu, pažitku, petržel a libeček. Na záhonech kombinujte vždy jen druhy se stejnými pěstitelskými nároky a zohledněte jejich šířku a výšku růstu.
Pro potěchu oka i duše
Nostalgickou atmosféru „zahrady našich babiček“ dokreslí drobné, a leckdy i užitečné doplňky jako jsou kamenná koryta, vydlabané kmeny stromů a hliněné džbány, staré dřevěné vidle nebo původní plechová konev. V nádobách se nepěstovaly skalničky tak jak je známe dnes, neboť tehdy plnily svůj účel, ale my je můžeme osázet netřesky všech možných velikostí a barev. A ještě něco - na zápraží nikdy nechyběla dřevěná lavice umístěná před domem u dveří, kde si vychutnáme okouzlující směs krásy a vůní venkovské zahrady.
Autorka: Irena Forejtová
Foto: firma Grandgarden a archiv autorky
Článek byl zobrazen 19427 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.
Další články na téma Zahrada

Chcete krásný trávník na jaře? Začněte s péčí už teď
Pokud vás překvapuje, že ještě teď na podzim budete potřebovat zahradní sekačky, potom vás překvapí možná ještě více, že sekání právě v tomto období může rozhodnout o podobě vašeho trávníku v příštím roce. Aby z trávníku na jaře po odtání sněhu nezbyla jen nahnilá hnědá plsť, je třeba v podzimním období pažit sekat, co nejdéle to jde.

Komplexní ochrana dlažby proti jejímu poškození
Tradiční český výrobce CS-Beton, jehož zaměřením je především výroba betonové, velkoplošné a vegetační dlažby, dále pak obrubníků, odvodňovacích systémů, palisád, schodů a dalších doplňků pro zahradu a dům, přichází s naprosto revolučním typem dlažby, jež disponuje speciální ochranou.

Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.

Nová střešní terasa WoodPlastic® v Brně nabízí klid a krásný výhled
Trinity Office Center tvoří moderní blok kancelářských a obchodních budov přímo uprostřed Brna. Zaměstnancům a návštěvníkům tu nově slouží v pořadí už druhá střešní terasa z kompozitního materiálu WoodPlastic®. Bezúdržbová prkna od českého výrobce obklopená zelení poskytují vítané soukromí v příjemném prostředí i hezký výhled.

Zahradní jezírka se hodí do malé i velké zahrady
Zahradní jezírka jsou jako výrazné prvky zahradní architektury stále častěji součástí nově budovaných zahrad. Často tato jezírka slouží také ke koupání a nahrazují zahradní bazén. Nezáleží přitom na tom, jak velká je vaše zahrada, ani jestli je ve svahu. Zahradní jezírko je možné vybudovat téměř všude.

Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.

Houpací sítě pro zábavu i relaxaci
Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.