Babiččina zahrádka
07.08.2011
V minulosti měly vesnické zahrady své neopakovatelné kouzlo. Jejich charakteristickými rysy byly zejména účelnost, pestrost a mnohotvárnost a výsadba vzbuzovala dojem naprosté volnosti, ale zároveň uspořádanosti. Při dodržení několika pravidel si zahradu po vzoru našich předků lze vytvořit i v současnosti.
V minulosti byly vesnické zahrady zakládány pevně zažitým způsobem. Cestička od branky směřovala nejčastěji přímo k vchodovým dveřím. V sadu nechyběly statné ořechy, jabloně, hrušně či švestky, a květiny měly své místo nejčastěji v přední části zahrady. Zelenina se vysazovala do úhledných políček, keře rybízu, malin nebo angreštu rostly u dřevěného laťkového plotu.
Při znovuzakládání venkovské zahrady nesmíme zapomínat, že vzorem by měl být její původní přírodní vzhled. Ideálním příkladem jsou různé luční byliny, které lze získat vysetím směsi trávy nazvané „květnatá louka“či osázet zahradu tradičními rostlinami jako jsou pivoňky, kosatce, rebarbora či hosty, které dokáží navodit tu správnou atmosféru a nepotřebují žádnou zvláštní péči.
V předzahrádce a za okny
Květinová výsadba nebyla přesně uspořádaná a mnohdy se řídila pravidlem - kde je volné místo, tam bude něco růst.. Letničky, které se pěstovaly, se mnohdy objevovaly každoročně, díky jejich schopnosti se samovolně množit a rozrůstat. Zastoupeny byly typické druhy, jako například letní fialy (Mathiola), hledíky (Antirrhinum majus), léčivé měsíčky (Calendula officinalis), popínavý hrachor (Lathyrus odoratus), cínie (Zinnia elegans), svítivě modrá chrpa (Centaurea cyanus), pronikavě vonící rezeda ( Reseda odorata), černuchy (Nigella damescena), krvavě červený laskavec (Amaranthus caudtaus), pestrobarevné okrasné máky (Papaver sommiferum) a neodmyslitelnou dominantou předzahrádky bývaly také slunečnice. Na oknech měly privilegované místo zejména pelargónie a lichořeřišnice. Objevovaly se však i fuchsie a dokonce i kopretina. Rostliny v nádobách během celého léta bohatě kvetly, a to nejen díky pravidelné zálivce, ale i zásluhou drůbežího trusu, který se používal jako hnojivo.
Základ okrasné části venkovské zahrady však tvořily trvalky. Pěstovaly se jen ty druhy, které byly nenáročné, a zároveň bohatě kvetly a intenzivně voněly. Na jaře ve venkovské zahradě kvetly primulky (Primula vulgaris), kamzičníky (Doronicum orientale), konvalinky, srdcovky (Dicentra spectabilis), orlíčky a pivoňky,.a v létě převzaly štafetu majestátně se vypínající ostrožky, zvonky, smolničky a obrovské trsy vlčích bobů. Pro podzimní vesnickou zahradu pak byly typické trsy kvetoucích chryzantém a aster. Kvetoucí trvalky a letničky také vhodně doplňovaly některé cibuloviny, zejména tulipány, narcisy, lilie a v letních měsících i jiřiny. Velmi oblíbené v minulosti byly také dvouletky. Například chejr (Cheirantus cheirii), macešky, pomněnky a sedmikrásky. Majestátní topolovka, (Althaea rosea), náprstník (Digitalis purpurea) a léčivá divizna měly vyhrazené místo u plotu, aby poutali pozornost kolemjdoucích. U zdi venkovského domu, například stodoly, která byla chráněná před větrem a často tam svítilo slunce po celý den, se vysazovala réva nebo popínavé růže či popínavý zimolez..
Něco pro užitek
Téměř v žádné vesnické zahradě, kromě typické zeleniny jako je mrkev, cibule a česnek, nikdy nechybělo koření a léčivé rostliny. Ty sloužily nejen v kuchyni, ale i jako odpuzovače hmyzu.
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je pro její založení nejideálnějším obdobím jaro. Tehdy totiž bylinky rychleji zakořeňují a většinou se ještě v témže roce dočkáte první úrody.. Slunečnou polohu upřednostňuje saturejka, levandule, šalvěj, tymián, dobromysl, meduňka nebo rozmarýn. Naopak, stín bude prospěšnější pro mátu, pažitku, petržel a libeček. Na záhonech kombinujte vždy jen druhy se stejnými pěstitelskými nároky a zohledněte jejich šířku a výšku růstu.
Pro potěchu oka i duše
Nostalgickou atmosféru „zahrady našich babiček“ dokreslí drobné, a leckdy i užitečné doplňky jako jsou kamenná koryta, vydlabané kmeny stromů a hliněné džbány, staré dřevěné vidle nebo původní plechová konev. V nádobách se nepěstovaly skalničky tak jak je známe dnes, neboť tehdy plnily svůj účel, ale my je můžeme osázet netřesky všech možných velikostí a barev. A ještě něco - na zápraží nikdy nechyběla dřevěná lavice umístěná před domem u dveří, kde si vychutnáme okouzlující směs krásy a vůní venkovské zahrady.
Autorka: Irena Forejtová
Foto: firma Grandgarden a archiv autorky
Článek byl zobrazen 23040 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouUmělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.
Další články na téma Zahrada
Pusťte krásy podzimu do svých domovů
Dary podzimní přírody jsou bohatou inspirací pro nádherné dekorace interiéru. Barevnými listy, větvičkami a různými plody lze jednoduše ozdobit i zcela „obyčejné“ bytové doplňky, jakými jsou např. drátěné košíky, držáky na lahve či drátěné věnce (prodává Almara Shop), které běžně používáme k jiným účelům.
Duben na zahradě je měsíc výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
Duben je pro zahrádkáře oblíbený měsíc. Na záhoncích už kvetou cibuloviny a ve skleníku je bedýnka plná semenáčků, které doslova rostou před očima. Je toho ještě hodně, co je potřeba v dubnu na zahradě udělat. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?
Zahradní květiny XII. – Frézie
Léto na zahradě vám svými různobarevnými květy zpříjemní cibulovina zvaná frézie. Nádherně a velice silně vonící květiny, které jsou ideálními rostlinami k řezu, jsou ovšem poměrně náročné, a tak musíme při jejich pěstování dodržet několik zásad.
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.
Kopřiva – plevel s léčivými účinky
Většina z nás nemá ke kopřivám příliš pozitivní vztah. Je to způsobeno tím, že jediné, co o nich víme je, že nás dokážou pěkně popálit. Kdybychom však věděli, jak nám může být kopřiva prospěšná, pravděpodobně bychom na zahradách nepěstovali nic jiného. Tato léčivá bylina má své využití v kosmetice, zahradnictví a dají se z ní připravit i chutné pokrmy.
Guerilla Gardening – partyzánské zahradničení nejlépe potají a v noci
Pokud žijete ve městě, jistě občas procházíte kolem míst, která nejsou příliš vzhledná a jestliže máte nějaké to estetické cítění, možná vás i napadá, jak by se dala vylepšit a zkrášlit. Možná jste už dokonce něco takového na vlastní pěst provedli. V takovém případě se z vás stal tajný zahradnický partyzán a dopustili jste se nedovoleného guerilla gardeningu.
Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.
Komplexní ochrana dlažby proti jejímu poškození
Tradiční český výrobce CS-Beton, jehož zaměřením je především výroba betonové, velkoplošné a vegetační dlažby, dále pak obrubníků, odvodňovacích systémů, palisád, schodů a dalších doplňků pro zahradu a dům, přichází s naprosto revolučním typem dlažby, jež disponuje speciální ochranou.