Babiččina zahrádka
07.08.2011
V minulosti měly vesnické zahrady své neopakovatelné kouzlo. Jejich charakteristickými rysy byly zejména účelnost, pestrost a mnohotvárnost a výsadba vzbuzovala dojem naprosté volnosti, ale zároveň uspořádanosti. Při dodržení několika pravidel si zahradu po vzoru našich předků lze vytvořit i v současnosti.
V minulosti byly vesnické zahrady zakládány pevně zažitým způsobem. Cestička od branky směřovala nejčastěji přímo k vchodovým dveřím. V sadu nechyběly statné ořechy, jabloně, hrušně či švestky, a květiny měly své místo nejčastěji v přední části zahrady. Zelenina se vysazovala do úhledných políček, keře rybízu, malin nebo angreštu rostly u dřevěného laťkového plotu.
Při znovuzakládání venkovské zahrady nesmíme zapomínat, že vzorem by měl být její původní přírodní vzhled. Ideálním příkladem jsou různé luční byliny, které lze získat vysetím směsi trávy nazvané „květnatá louka“či osázet zahradu tradičními rostlinami jako jsou pivoňky, kosatce, rebarbora či hosty, které dokáží navodit tu správnou atmosféru a nepotřebují žádnou zvláštní péči.
V předzahrádce a za okny
Květinová výsadba nebyla přesně uspořádaná a mnohdy se řídila pravidlem - kde je volné místo, tam bude něco růst.. Letničky, které se pěstovaly, se mnohdy objevovaly každoročně, díky jejich schopnosti se samovolně množit a rozrůstat. Zastoupeny byly typické druhy, jako například letní fialy (Mathiola), hledíky (Antirrhinum majus), léčivé měsíčky (Calendula officinalis), popínavý hrachor (Lathyrus odoratus), cínie (Zinnia elegans), svítivě modrá chrpa (Centaurea cyanus), pronikavě vonící rezeda ( Reseda odorata), černuchy (Nigella damescena), krvavě červený laskavec (Amaranthus caudtaus), pestrobarevné okrasné máky (Papaver sommiferum) a neodmyslitelnou dominantou předzahrádky bývaly také slunečnice. Na oknech měly privilegované místo zejména pelargónie a lichořeřišnice. Objevovaly se však i fuchsie a dokonce i kopretina. Rostliny v nádobách během celého léta bohatě kvetly, a to nejen díky pravidelné zálivce, ale i zásluhou drůbežího trusu, který se používal jako hnojivo.
Základ okrasné části venkovské zahrady však tvořily trvalky. Pěstovaly se jen ty druhy, které byly nenáročné, a zároveň bohatě kvetly a intenzivně voněly. Na jaře ve venkovské zahradě kvetly primulky (Primula vulgaris), kamzičníky (Doronicum orientale), konvalinky, srdcovky (Dicentra spectabilis), orlíčky a pivoňky,.a v létě převzaly štafetu majestátně se vypínající ostrožky, zvonky, smolničky a obrovské trsy vlčích bobů. Pro podzimní vesnickou zahradu pak byly typické trsy kvetoucích chryzantém a aster. Kvetoucí trvalky a letničky také vhodně doplňovaly některé cibuloviny, zejména tulipány, narcisy, lilie a v letních měsících i jiřiny. Velmi oblíbené v minulosti byly také dvouletky. Například chejr (Cheirantus cheirii), macešky, pomněnky a sedmikrásky. Majestátní topolovka, (Althaea rosea), náprstník (Digitalis purpurea) a léčivá divizna měly vyhrazené místo u plotu, aby poutali pozornost kolemjdoucích. U zdi venkovského domu, například stodoly, která byla chráněná před větrem a často tam svítilo slunce po celý den, se vysazovala réva nebo popínavé růže či popínavý zimolez..
Něco pro užitek
Téměř v žádné vesnické zahradě, kromě typické zeleniny jako je mrkev, cibule a česnek, nikdy nechybělo koření a léčivé rostliny. Ty sloužily nejen v kuchyni, ale i jako odpuzovače hmyzu.
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je pro její založení nejideálnějším obdobím jaro. Tehdy totiž bylinky rychleji zakořeňují a většinou se ještě v témže roce dočkáte první úrody.. Slunečnou polohu upřednostňuje saturejka, levandule, šalvěj, tymián, dobromysl, meduňka nebo rozmarýn. Naopak, stín bude prospěšnější pro mátu, pažitku, petržel a libeček. Na záhonech kombinujte vždy jen druhy se stejnými pěstitelskými nároky a zohledněte jejich šířku a výšku růstu.
Pro potěchu oka i duše
Nostalgickou atmosféru „zahrady našich babiček“ dokreslí drobné, a leckdy i užitečné doplňky jako jsou kamenná koryta, vydlabané kmeny stromů a hliněné džbány, staré dřevěné vidle nebo původní plechová konev. V nádobách se nepěstovaly skalničky tak jak je známe dnes, neboť tehdy plnily svůj účel, ale my je můžeme osázet netřesky všech možných velikostí a barev. A ještě něco - na zápraží nikdy nechyběla dřevěná lavice umístěná před domem u dveří, kde si vychutnáme okouzlující směs krásy a vůní venkovské zahrady.
Autorka: Irena Forejtová
Foto: firma Grandgarden a archiv autorky
Článek byl zobrazen 22768 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Klimatizace s montáží pro váš dům, byt nebo kancelář
Montujeme klimatizace pro celé ČR. Široký výběr modelů klimatizací mnoha značek. Poradíme s výběrem vhodného typu klimatizace pro dům, byt nebo firemní prostory. Rychlá a spolehlivá montáž s garancí. Úsporné řešení pro ekologické vytápění i chlazení. Možnost dotací!Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Čím topit v udírně – dřevem nebo dřevěnou štěpkou
O tom, čím topit v udírně, rozhoduje především typ udírny. Ne každá udírna je stavěná na topení kusovým dřevem a je dobré znát klady i zápory té či oné varianty už při výběru udírny.
Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.
Pěstujeme okrasný javor
V dnešní době řada lidí touží po bezúdržbové zahradě a tak si jen málokdo vysazuje listnaté stromy, pod kterými se každý podzim hromadí spadané listí. Ovšem okrasné javory za pár shrabaných listů stojí. Okrasné formy javoru zkrášlí jakoukoliv zahradu a při jejich pěstování je třeba vynaložit jen minimální úsilí. Vybrat si můžeme ze spousty druhů.
Stříhání živých plotů
Aby byl živý plot chloubou vaší zahrady, je třeba mu věnovat dostatečný čas a péči. Základem je pravidelné zastřihávání a tvarování plotu tak, aby nepřerostl a tudíž nezabíral více místa než je nutné. Odměnou za vaši práci vám bude krásná zeleň, která bude poskytovat přirozenou ochranu před zvídavými pohledy kolemjdoucích a sousedů.
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Zahrada ve stylu vintage – inspirace, vybavení, doplňky a rostliny
Zahrada naplní vašeho ducha radostí, dodá vám sílu, energii, a pokud jste jedním z těch, kterým je blízko vše, co voní historií a časem, určitě se najdete ve vintage stylu.
Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.
Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.