Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
20.05.2017
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.
Rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides) je původem z Ruska, ale v dnes už se pěstuje téměř po celé Evropě a také v Asii. Na Sibiři snad není nikdo, kdo by neznal jeho oranžové bobulky, které mají doslova zázračnou moc. Rovněž v čínském a mongolském léčitelství má rakytník své místo. Z rakytníku je možné využívat všechny jeho části, ale nejcennější jsou právě jeho oranžové plody. Tyto malé peckovité bobule jsou 6-8 mm dlouhé a vyrábí se z nich množství zajímavých produktů.
Rostlina budoucnosti
Pro své pozitivní vlastnosti bývá rakytník často nazýván rostlinou budoucnosti, ale setkat se můžete i s přirovnáním citroník severu či sibiřský ananas. Plody rakytníku totiž obsahují vysoký podíl vitaminu C – v jedné jediné bobulce se skrývá jeho denní doporučená dávka. Ale to není vše! Plody rakytníku řešetlákového jsou plné také vitamínu A, D, B, E, F i K, jsou bohaté na organické kyseliny, minerály, jako je železo a další důležité látky. V plodech rakytníku řešetlákového jsou obsaženy organické kyseliny jako glykosid a kvercitin.
Plody rakytníku řešetlákového. Foto: rostliny-semena.cz
Léčivé účinky rakytníku
Rakytník řešetlákový je známý léčebnými a hojivými účinky, jde o vysoce efektivní regenerační prostředek. Výrobky z něj jsou vhodné jak pro vnější, tak i vnitřní užití a užívat je mohou děti, dospělí i senioři. Konzumace rakytníku posiluje obranyschopnost organismu, užívá se jako prevence proti chřipkám a mnoha dalším infekčním onemocněním. Rakytník řešetlákový má blahodárné účinky na funkci jater, trávicího ústrojí i plic, reguluje krevní oběh a má pozitivní vliv na krvetvorbu. Zamezuje také potížím s revmatismem. Jelikož má i čisticí funkci, dokáže zbavit organismus nežádoucích látek a je možné jej používat i při detoxikacích. Ve formě oleje a mastí pomáhá bojovat s nejrůznějšími onemocněními kůže, jako jsou ekzémy, akné, popáleniny nebo omrzliny. Užíváním rakytníku se zvyšuje odolnost vůči stresu.
Výrobky z rakytníku
Z bobulek rakytníku se nejčastěji vyrábí rakytníkový balzám, krém, olej, šťáva a sirup, ale rostlinu je možné využít i pro přípravu různých marmelád, kompotů či likérů. Výrobky z rakytníku řešetlákového lze bez problémů užívat nárazově i dlouhodobě, ve formě léčebných kůr.
Rakytníkový olej
V rakytníkovém oleji, který se vyrábí lisováním oranžových plodů za studena, je obsaženo velké množství flavonoidů, karotenoidů, kyselina listová, provitamín D, třísloviny a minerály, jako např. železo, bór a mangan. Olej se používá na ošetření drobných poranění kůže, ale je skvělým pomocníkem i při hojení rozsáhlých popálenin. Pomáhá hojit rovněž jizvy po operacích, které se po čase používání rakytníkového oleje krásně vyhladí. Někteří lidé užívají rakytníkový olej i vnitřně pro posílení imunity a v případě bolestí břicha, průjmů nebo hemeroidů. Kvalitní rakytníkový olej by v sobě neměl mít žádné příměsi, měl by být 100% čistý. Má oranžovou barvu a tekutou konzistenci. V současné době jej seženete v lékárnách a prodejnách se zdravou výživou a to buď ve formě kapek, nebo i kapslí.
Rakytníkový sirup
Vnitřně se pak užívá hlavně rakytníkový sirup, který je bohatý na vitamíny a také na železo. Dokáže ulevit od žaludečních potíží, je vhodný pro posílení imunity a pomáhá bojovat proti únavě i chřipce. Lidské tělo jej ocení i při nedostatku vitamínů pro upevnění zdraví. Může tak být prevencí, léčebným prostředkem a doporučuje se užívat i během rekonvalescence. Sirup se vyrábí z rozmixovaných a utřených plodů, vzniklá šťáva se zahřeje a smíchá se v poměru 1:1 s cukrem. Sirup si tak můžete vyrobit doma, nebo rovněž zakoupit v lékárně, případně prodejně zdravé výživy.
Další rakytníkové dobroty
Šťávy a džemy z rakytníku mají zajímavou sladkokyselou chuť, kterou si mnoho lidí velmi oblíbilo. Nejen oranžové bobulky jsou využitelné. Odvar připravený z větví a listů rakytníku řešetlákového je využitelný jako účinný nálev při rýmě. Je možné jej však využít i k mytí vlasů, které budou zpevněné a zpomalí se proces jejich vypadávání. Samotná kůra tohoto keřového stromu obsahuje serotonin, který údajně pomáhá zastavovat nádorové bujení.
Vyrábíme rakytníkový džem
Potřebujeme: 1 kg bobulí rakytníku, 100g tekutého zahušťovadla (želírovací přípravek petóza) a 700g cukru krupice
Postup: očištěné a omyté bobule dáme do nerezového hrnce, zalijeme troškou vody a vaříme, dokud nezměknou. Následně začneme přidávat cukr s petózou a vaříme do zhoustnutí. Jakmile je hmota dostatečně hustá, naplníme s ní skleničky, uzavřeme je, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladit.
Pěstování rakytníku
Pěstování rakytníku není nijak náročné, ale vyžaduje určité zahradnické zkušenosti. Rostliny jsou totiž dvoudomé a dělí se na samčí a samičí. Aby bylo tedy pěstování úspěšné a rakytník plodil, jsou zapotřebí oba keře, protože samčí keř oplodní ten samičí. V případě, že byste chtěli pěstovat rakytníků více, můžete mít samčích rostlin méně, počty pohlaví nemusí být rovnoměrné. Kdo však není v tomto oboru zkušený, rozdíl mezi samcem a samicí vůbec nepozná. S výběrem vhodných rostlin je tak třeba se poradit s odborníkem. Navíc zda je rostlina samčí nebo samičí poznáte, až když nejméně čtyři roky stará.
Rakytník má hluboké kořeny, úzké opadavé listy a oranžové plody. Je velmi odolný vůči dešti, větru i mrazu, pro svůj růst však potřebuje slunné stanoviště. Rakytníku vyhovuje půda zásaditá nebo neutrální, písčitá i kamenitá. Při správné péči může dorůst do výšky až tří metrů. Kvete brzy na jaře, v březnu a dubnu a plodit začne na konci léta. Bobulky se na něm pak objevují až do října. Nejvyšší obsah vitamínu C je v bobulích v září.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Co s úrodou cuket – recepty na cuketové dobroty
Chia semínka – Šalvěj hispánská a její léčivá semena
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Zpříjemněte si podzim relaxačními čaji, domácími nebo koupenými
Článek byl zobrazen 14455 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.

Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.

Jak se staví skalka
Na stavbu skalky se dají využít kromě přirozených svahů i umělé svahy navazující na zeď či plot, a dokonce i rovinatý terén se může vhodnými terénními úpravami přeměnit na pěkné alpinum. Skalka je zkrátka takový malý svět pro sebe, který lze mít téměř kdekoliv bez ohledu na půdní podmínky, neboť ty se dají vždy upravit.

Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.

Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.