Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
20.05.2017
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.
Rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides) je původem z Ruska, ale v dnes už se pěstuje téměř po celé Evropě a také v Asii. Na Sibiři snad není nikdo, kdo by neznal jeho oranžové bobulky, které mají doslova zázračnou moc. Rovněž v čínském a mongolském léčitelství má rakytník své místo. Z rakytníku je možné využívat všechny jeho části, ale nejcennější jsou právě jeho oranžové plody. Tyto malé peckovité bobule jsou 6-8 mm dlouhé a vyrábí se z nich množství zajímavých produktů.
Rostlina budoucnosti
Pro své pozitivní vlastnosti bývá rakytník často nazýván rostlinou budoucnosti, ale setkat se můžete i s přirovnáním citroník severu či sibiřský ananas. Plody rakytníku totiž obsahují vysoký podíl vitaminu C – v jedné jediné bobulce se skrývá jeho denní doporučená dávka. Ale to není vše! Plody rakytníku řešetlákového jsou plné také vitamínu A, D, B, E, F i K, jsou bohaté na organické kyseliny, minerály, jako je železo a další důležité látky. V plodech rakytníku řešetlákového jsou obsaženy organické kyseliny jako glykosid a kvercitin.
Plody rakytníku řešetlákového. Foto: rostliny-semena.cz
Léčivé účinky rakytníku
Rakytník řešetlákový je známý léčebnými a hojivými účinky, jde o vysoce efektivní regenerační prostředek. Výrobky z něj jsou vhodné jak pro vnější, tak i vnitřní užití a užívat je mohou děti, dospělí i senioři. Konzumace rakytníku posiluje obranyschopnost organismu, užívá se jako prevence proti chřipkám a mnoha dalším infekčním onemocněním. Rakytník řešetlákový má blahodárné účinky na funkci jater, trávicího ústrojí i plic, reguluje krevní oběh a má pozitivní vliv na krvetvorbu. Zamezuje také potížím s revmatismem. Jelikož má i čisticí funkci, dokáže zbavit organismus nežádoucích látek a je možné jej používat i při detoxikacích. Ve formě oleje a mastí pomáhá bojovat s nejrůznějšími onemocněními kůže, jako jsou ekzémy, akné, popáleniny nebo omrzliny. Užíváním rakytníku se zvyšuje odolnost vůči stresu.
Výrobky z rakytníku
Z bobulek rakytníku se nejčastěji vyrábí rakytníkový balzám, krém, olej, šťáva a sirup, ale rostlinu je možné využít i pro přípravu různých marmelád, kompotů či likérů. Výrobky z rakytníku řešetlákového lze bez problémů užívat nárazově i dlouhodobě, ve formě léčebných kůr.
Rakytníkový olej
V rakytníkovém oleji, který se vyrábí lisováním oranžových plodů za studena, je obsaženo velké množství flavonoidů, karotenoidů, kyselina listová, provitamín D, třísloviny a minerály, jako např. železo, bór a mangan. Olej se používá na ošetření drobných poranění kůže, ale je skvělým pomocníkem i při hojení rozsáhlých popálenin. Pomáhá hojit rovněž jizvy po operacích, které se po čase používání rakytníkového oleje krásně vyhladí. Někteří lidé užívají rakytníkový olej i vnitřně pro posílení imunity a v případě bolestí břicha, průjmů nebo hemeroidů. Kvalitní rakytníkový olej by v sobě neměl mít žádné příměsi, měl by být 100% čistý. Má oranžovou barvu a tekutou konzistenci. V současné době jej seženete v lékárnách a prodejnách se zdravou výživou a to buď ve formě kapek, nebo i kapslí.
Rakytníkový sirup
Vnitřně se pak užívá hlavně rakytníkový sirup, který je bohatý na vitamíny a také na železo. Dokáže ulevit od žaludečních potíží, je vhodný pro posílení imunity a pomáhá bojovat proti únavě i chřipce. Lidské tělo jej ocení i při nedostatku vitamínů pro upevnění zdraví. Může tak být prevencí, léčebným prostředkem a doporučuje se užívat i během rekonvalescence. Sirup se vyrábí z rozmixovaných a utřených plodů, vzniklá šťáva se zahřeje a smíchá se v poměru 1:1 s cukrem. Sirup si tak můžete vyrobit doma, nebo rovněž zakoupit v lékárně, případně prodejně zdravé výživy.
Další rakytníkové dobroty
Šťávy a džemy z rakytníku mají zajímavou sladkokyselou chuť, kterou si mnoho lidí velmi oblíbilo. Nejen oranžové bobulky jsou využitelné. Odvar připravený z větví a listů rakytníku řešetlákového je využitelný jako účinný nálev při rýmě. Je možné jej však využít i k mytí vlasů, které budou zpevněné a zpomalí se proces jejich vypadávání. Samotná kůra tohoto keřového stromu obsahuje serotonin, který údajně pomáhá zastavovat nádorové bujení.
Vyrábíme rakytníkový džem
Potřebujeme: 1 kg bobulí rakytníku, 100g tekutého zahušťovadla (želírovací přípravek petóza) a 700g cukru krupice
Postup: očištěné a omyté bobule dáme do nerezového hrnce, zalijeme troškou vody a vaříme, dokud nezměknou. Následně začneme přidávat cukr s petózou a vaříme do zhoustnutí. Jakmile je hmota dostatečně hustá, naplníme s ní skleničky, uzavřeme je, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladit.
Pěstování rakytníku
Pěstování rakytníku není nijak náročné, ale vyžaduje určité zahradnické zkušenosti. Rostliny jsou totiž dvoudomé a dělí se na samčí a samičí. Aby bylo tedy pěstování úspěšné a rakytník plodil, jsou zapotřebí oba keře, protože samčí keř oplodní ten samičí. V případě, že byste chtěli pěstovat rakytníků více, můžete mít samčích rostlin méně, počty pohlaví nemusí být rovnoměrné. Kdo však není v tomto oboru zkušený, rozdíl mezi samcem a samicí vůbec nepozná. S výběrem vhodných rostlin je tak třeba se poradit s odborníkem. Navíc zda je rostlina samčí nebo samičí poznáte, až když nejméně čtyři roky stará.
Rakytník má hluboké kořeny, úzké opadavé listy a oranžové plody. Je velmi odolný vůči dešti, větru i mrazu, pro svůj růst však potřebuje slunné stanoviště. Rakytníku vyhovuje půda zásaditá nebo neutrální, písčitá i kamenitá. Při správné péči může dorůst do výšky až tří metrů. Kvete brzy na jaře, v březnu a dubnu a plodit začne na konci léta. Bobulky se na něm pak objevují až do října. Nejvyšší obsah vitamínu C je v bobulích v září.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Co s úrodou cuket – recepty na cuketové dobroty
Chia semínka – Šalvěj hispánská a její léčivá semena
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Zpříjemněte si podzim relaxačními čaji, domácími nebo koupenými
Článek byl zobrazen 19577 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Popínavé rostliny na domě i na zahradě
Bez zelených rostlin si nedokážeme zahradu představit, doplňuje ji a utváří celkový příjemný dojem. Stejně, tak vás dozajista okouzlí popínavé rostliny, které se mohou pnout po domě, terase, opěrné konstrukci či pergole.
Jarní a velikonoční květinové dekorace – inspirujte se!
Velikonoce jsou klasickým symbolem jara, ale také časem, kdy se aranžérským možnostem rozhodně meze nekladou. Přímo vyzývají k naší kreativitě a k tomu užívat si pestrých, zářivých a kontrastních barev a symbolů jara jako jsou kvetoucí cibuloviny, vajíčka, peří, větvičky, košíčky, zajíčci a mnohé další symboly.
Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!
Designové květináče na parapet, na stěnu i na terasu
Všimli jste si? Květináč už dávno není jen obyčejnou nádobou na pěstování květin. Jeho vzhled se výrazně změnil a povýšil na estetický doplněk interiéru a exteriéru.
Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.
Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.