Pěstujeme granátovník
02.07.2024
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.
Granátovník pochází z horských oblastí Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu a přední Asie, kde roste divoce. Odtud se rozšířil až do Evropy, zejména do zemí kolem Středozemního moře a postupně do všech subtropických oblastí světa jako užitková i okrasná rostlina. Ve své domovině roste v písčité nebo skalnaté půdě. Po dozrání plodu slupka praská a semena vystřelují do okolí, odtud pochází jeho název - granátové jablko.
V zimě chladno, v létě hodně slunce
Granátovníky se u nás pěstují jako nízký keř nebo jako pokojová rostlina. Dobře snáší řez, a proto jsou oblíbené i mezi pěstiteli bonsají. Granátovému jablku se daří na teplém slunečném stanovišti, ale snese pokles teploty až na -15 ° C. Samozřejmě, velmi dobře se pěstuje v krytých prostorách skleníku či zimní zahrady, či v bytě, nejlépe s letněním během vegetace. Má podobné nároky na pěstování jako olenadr.
V zimě granátovník potřebuje alespoň 6 až 8 týdnů vegetačního klidu, nejlépe při teplotě 6 ° C. Bez tohoto odpočinku na jaře špatně raší a nasazuje pozdě na květ. Na jaře a v létě granátovník potřebuje přiměřené a pravidelné zavlažování a je vděčný za pravidelné přihnojování kombinovanými hnojivy. Na složení půdy je granátovník nenáročný, nejlépe mu vyhovuje lehká a propustná zemina.
Prvních plodů se u granátovníku dočkáme nejdříve ve třetím či čtvrtém roce, a někdy až za sedm let. Na plodnost má největší vliv řez, který děláme obvykle v předjaří vždy na vnější očko, aby se koruna otevírala. A tady pozor, granátovník plodí na tříletých výhonech, proto odstraníme zahušťující a nemocné výhonky a plodné pouze zakrátíme. Spoléhat však na to, že rostlina zarodí v našich podmínkách, ovšem nelze. Okrasné odrůdy se se pěstují pro nápadné květy, jiné jsou takzvaně ovocné.
Některé pouze kvetou, jiné plodí
Granátovník má mnoho odrůd, které vznikly v Afghánistánu, Íránu, Ázerbájdžánu, Turecku, Sýrii, Iráku. Mnoho granátovníků, se kromě Bulharska, pěstuje i ve Francii a Španělsku. Některé
Okrasné kultivary granátovníku
• "Nana" je cca 0,3 až 0.9 m vysoký keř s oranžovo-červenými květy
• "Chico" (trpasličí granátové jablko) je asi 0,6 m vysoký granátovník a velmi dlouho kvete
• "Legrellei" je hustý keř, 1,5 - 2,5 m vysoký, s krémově bílými květy s růžovými pruhy
• "Noche Shibari" má tmavě červené květy, kultivar "Tayosho 'má světle meruňkové květy a.' Alba Plena 'má květy dvojité a čistě bílé
Ovocné odrůdy
Tyto granátovníky se většinou pěstují venku jako keře či nízké stromky. Na zimu však potřebují chránit před vlhkem, podobně jako okrasné traviny. Z odrůd lze doporučit například "Wonderful", který má oranžovo-červené květy a velké plody, cca 13 centimetrů v průměru, "King" s červenými květy a velkými plody či odrůdu "Fleishman.
Granátovník přináší štěstí, lásku i zdraví
Granátovník je prastará kulturní rostlina, která se využívá od kořenů přes listy až k plodům. Za nutričně cenné látky v plodech granátovníku punského původu můžeme považovat lehce stravitelné sacharidy, polyfenoly, třísloviny, vitamin C a vitaminy skupiny B. Granátová jablka se používají k přímé konzumaci, na zpracování šťáv pro teplou a studenou kuchyni, na přípravu nebo přibarvování vín a sirupů, mají významné dietetické a léčivé vlastnosti. Ze šťávy se připravuje známý arabský nápoj šerbet a sirup Grenadina. Je osvěžující a povzbuzuje hlavně chuť k jídlu. Šťávou se ochucují ovocné saláty z různých druhů ovoce. Granátové jablko si své uplatnění našlo i v teplé kuchyni. V oblastech, kde se tento ovocný druh pěstuje, se drcená i celé semena používají jako koření. Například klobásy kupaty, gruzínské národní jídlo, se bez tohoto koření neobejde.
Ve starověkém Řecku bylo granátové jablko zasvěceno Bohyní Héře a Afroditě jako symbol plodnosti a lásky. Podle bible byl granátovník považován za strom lásky v biblickém ráji, vždyť Adam a Eva snědli právě granátové jablko I v současnosti se v některých zemích udržuje zvyk, kdy se novomanželům házejí pod nohy granátová jablka, které jim mají zajistit potomstvo a štěstí.
Text a foto: Irena Forejtová
Přečtěte si také
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Článek byl zobrazen 14015 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Živý plot z pestrobarevného proutí
Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.
Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.
Nová generace květináčů
„Obalů na květiny“ je na trhu tak široká škála, že si může vybrat téměř každý. Použité materiály se neustále zdokonalují, tak aby lahodily oku a zároveň odolávaly co nejvíce povětrnostním i jiným vlivům.
Zdravá a krásná dýně
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.
Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.
Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.