Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
15.01.2011
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.
Rostlina, která velice rychle roste, zaujme zejména svými leskými zelenými listy se světlým žíháním. Během jejího života se mění nejen vzhled listů (v mládí mají tvar srdce, později jsou více členité), ale také její tvar. Zatímco v mládí není potřeba ji podpírat, postupem času, kdy začne vytvářet vzdušné kořeny a rozrůstat se, je třeba umístit do květináče oporu.
Syngónium je dlouholetá, na pěstování středně náročná rostlina, která miluje teplo a vlhkost. Proto bychom ji měli postavit na světlé místo a měli bychom udržovat pokojovou teplotu do 25 stupňů Celsia. Vyhnout se musíme přímým slunečným paprskům (zejména u rostliny s tmavě zelenými listy), studenému průvanu a teplotě nižší než 16°C. Jelikož jde o původem tropickou květinu, miluje vlhkost, proto bychom ji měli rosit, listy otírat vlhkým hadříkem nebo postavit květináč na vlhké kamínky.
Zaléváme pravidelně tak, aby půda v květináči nikdy zcela nevyschla, zároveň však dáváme pozor na přelití, zejména v zimních měsících množství zálivky výrazně omezíme. Během léta přidáváme do zálivky jednou za dva až tři týdny tekuté hnojivo, které neobsahuje vápník. Ten totiž způsobuje hnědnutí konců listů.
Jednou ročně vždy na jaře je potřeba rostlinu přesadit do rašelinového substrátu, v jarních měsících je rovněž možné ji množit vrcholovými či stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Rostlinu je možné také seříznout, a to cca po výšku 20 centimetrů (zhruba nad 7. list)
Vedle již zmíněného hnědnutí špiček listů při zalévání vápenitou vodou mohou rostlinu napadnout mšice či štitenky, a to v příliš suchém prostředí, zejména v blízkosti ústředních topení panelových domů. V domácích podmínkách Syngónium nekvete.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pozor na jedovaté pokojové rostliny
Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
Pokojové rostliny XXIII. – Kalanchoe neboli Kolopejka
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Článek byl zobrazen 15584 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Korýtko plné vzácných skvostů
Ve městech je mnoho lidí, kteří nevlastní žádnou půdu a nemají ani čas věnovat se svým zálibám, a přitom jen podvědomě touží po kousku přírody. Pokud mají balkón, lodžii, nebo terasu, vytvoření malé skalky je jednoduchou záležitostí.
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.
Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?
Hnojení a regenerace trávníku
Toužíte po dokonalém odpočinku a na dovolenou se právě teď z jakýchkoliv důvodů vydat nemůžete? Pak nezoufejte, skvěle relaxovat můžete i na vlastní zahrádce a k poležení je úplně nejlepší dokonale upravený trávník. Pravda, údržba a péče o něj není otázkou pár hodin, počítat musíte s pravidelnou zálivkou, hnojením, sekáním i vertikutací, ale odměnou vám bude trávník hebký jako koberec.
Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě
Pokud patříte mezi milovníky popínavých a bohatě kvetoucích rostlin, pak pro vás docela jistě Clematis česky Plamének není žádnou neznámou. Tato rostlina se pyšní opravdu velmi bohatou a pestrou škálou květů, které budou zdobit vaši zahradu od jara do konce léta, u drobnokvětých druhů dokonce až do prvních mrazíků.
Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.
Pěstujeme levanduli
Víceletá silně aromatická rostlina je známá svými blahodárnými účinky na naše zdraví, jako výborné koření i jako aromatická rostlina, která dokáže krásně provonět domov. Díky svým fialovým květům a stále zeleným keříčkům je také ozdobou opravdu každé zahrady.