Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
15.01.2011
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.
Rostlina, která velice rychle roste, zaujme zejména svými leskými zelenými listy se světlým žíháním. Během jejího života se mění nejen vzhled listů (v mládí mají tvar srdce, později jsou více členité), ale také její tvar. Zatímco v mládí není potřeba ji podpírat, postupem času, kdy začne vytvářet vzdušné kořeny a rozrůstat se, je třeba umístit do květináče oporu.
Syngónium je dlouholetá, na pěstování středně náročná rostlina, která miluje teplo a vlhkost. Proto bychom ji měli postavit na světlé místo a měli bychom udržovat pokojovou teplotu do 25 stupňů Celsia. Vyhnout se musíme přímým slunečným paprskům (zejména u rostliny s tmavě zelenými listy), studenému průvanu a teplotě nižší než 16°C. Jelikož jde o původem tropickou květinu, miluje vlhkost, proto bychom ji měli rosit, listy otírat vlhkým hadříkem nebo postavit květináč na vlhké kamínky.
Zaléváme pravidelně tak, aby půda v květináči nikdy zcela nevyschla, zároveň však dáváme pozor na přelití, zejména v zimních měsících množství zálivky výrazně omezíme. Během léta přidáváme do zálivky jednou za dva až tři týdny tekuté hnojivo, které neobsahuje vápník. Ten totiž způsobuje hnědnutí konců listů.
Jednou ročně vždy na jaře je potřeba rostlinu přesadit do rašelinového substrátu, v jarních měsících je rovněž možné ji množit vrcholovými či stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Rostlinu je možné také seříznout, a to cca po výšku 20 centimetrů (zhruba nad 7. list)
Vedle již zmíněného hnědnutí špiček listů při zalévání vápenitou vodou mohou rostlinu napadnout mšice či štitenky, a to v příliš suchém prostředí, zejména v blízkosti ústředních topení panelových domů. V domácích podmínkách Syngónium nekvete.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pozor na jedovaté pokojové rostliny
Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
Pokojové rostliny XXIII. – Kalanchoe neboli Kolopejka
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Článek byl zobrazen 15926 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouSYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.
Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.
Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
Zdravá a krásná dýně
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.
Průmyslová hnojiva na našich zahradách
Hnojiva - směsi látek, díky nimž obohacujeme půdu o potřebné živiny a přispíváme tak k podpoření růstu rostlin. Ovlivňují však také biologické procesy v půdě a přírodě vůbec, zvláště ta průmyslová a proto bychom k nim také tak měli přistupovat.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pokud chcete mít na jaře krásně rozkvetlou zahradu plnou barevných květů, je právě nadcházející podzimní čas ideálním obdobím pro výsadbu cibulovin. Jak při výsadbě postupovat a kde cibulky nakupovat?
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Kompost, kompostování a ekozahrádka
Kompostování je v podstatě ekologické zpracování biologického odpadu ze zahrady i kuchyně. Pravda, poněkud časově náročnější, avšak na jeho konci čeká na zahradníka kvalitní humus, který lze použít ke hnojení půdy. Humus totiž obsahuje minerální látky a důležité živiny, dokáže také zvýšit vzdušnost půdy a zabránit propustnosti vody.