Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
08.03.2009
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.
Předností zahrádky na balkóně je možnost aktuální obměny květin během roku. Oblíbenými okrasnými rostlinami jsou především prvosenky (Primula vulgaris), něžné a nenáročné pomněnky (Myosotis alpestris), sedmikrásky (Bellis perennis) a neúnavně kvetoucí macešky (Viola x witrockiana). Výsadbu lze doplnit drobnými cibulovinami, přičemž do vegetačních nádob jsou nejvíce vhodné nízké druhy sněženek (Galanthus nivalis), modřenců (Muscari), kosatců (Iris reticulata), vybrané kultivary narcisů, hyacintů, botanických tulipánů a jarních druhů krokusů. Pokud jste cibulky nestihli vysadit, již na podzim můžete si je koupit v zahradnických centrech již předpěstované v květináči. Nezapomeňte však při jejich výsadbě na výživný substrát s příměsí písku s dávkou pomalu působícího hnojiva a na přiměřeně velkou vegetační nádobu s drenážními otvory. Po odkvětu je pak snadno vyjmete z truhlíku a zasadit na zahradu.
Z kvetoucích jarních trvalek lze na balkoně ve vegetačních nádobách pěstovat velmi pěknou barevnou směs. Svítivě žlutý kamzičník (Doronicum orientale), fialové a karmínově červené floxy (Phlox subulata), růžový koberec z tařiček (Aubretia deltoidea), bergénie s výrazně velkými listy (Bergenia cordifolia), čemeřice purpurovou (Helleborus orientalis), srdcovky (Dicentra) nebo pupkovec s blankytně modrými květy (Omphalodes verna). Doplníte-li pestrou trvalkovou výsadbu miskami s vyklíčeným obilím či svěží trávou, bude jarní nálada na balkóně téměř dokonalá.
Pro všechny na jaře kvetoucí rostliny, ať už cibuloviny, dvouletky nebo trvalky, jsou ideální zejména osluněná až polostinná stanoviště. Aby se rostlinám opravdu dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a místo chráněné před silnými jarními větry. Zvlášť křehké stonky vykvétající cibulovin jsou náchylné k polámání větrem a proto je vhodnější nádoby umístit na zem. Jako clona dobře poslouží rákosová rohož. S přihnojováním začneme až za dva týdny po výsadbě a pak již hnojení opakujeme v pravidelném čtrnáctidenním intervalu.
Kromě vyloženě jarních rostlinek může balkón celoročně zdobit některá z okrasných dřevin kompaktního nízkého vzrůstu. Sortiment nabízí několik druhů, kterým se na balkóně či terase daří, neboť jejich pěstování je zcela nenáročné Klasickým zástupcem jarních keřů je zlatice (Forysthia intermedia) a zákula japonská (Keria japonica), později kvetoucí šeřík (Syringa microphyla), kdoulovec (Chaenomeles japonica) a trojpuk (Deutzia gracilis), stále ozdobný janovec (Cytissus x praecox), jasmín nahokvětý s vonnými květy (Jasminum nudiflorum) nebo vděčný, neúnavně kvetoucí pustoryl (Philadelphus virginalis). Většinou jde o keře vysoké jeden až jeden a půl metru, které vyžadují dostatečně velkou vegetační nádobu (alespoň o 10 cm větší než je kořenový bal). Vzrůst snadno po odkvětu keře udržíme „v mezích normy“ řezem. Substrát pro tyto dřeviny by měl být výživný, obohacený hnojivem s postupným uvolňováním živin.
Máte-li nedostatek místa, kombinujte dřeviny s cibulovinami, cibuloviny s trvalkami, zkrátka kombinujte barvy podle chuti, ale nezapomeňte, že drobné rostliny se lépe uplatní ve skupině, což zvlášť platí u sněženek, krokusů a modřenců. Nádoby s větším i a vyššími rostlinami umístěte do pozadí a menší nechte vyniknout. Při troše fantazie a kreativity pak můžete z okna svého obývacího pokoje pozorovat poznenáhlu přicházející vůni jara
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Rajčátka na balkóně
Čím osadit balkón
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Ovocné dřeviny v květináči
Pestré balkóny
Článek byl zobrazen 12959 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?

Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
Skalničky nebo také alpínky jsou rostliny původem z horských oblastí. Z vyšších poloh se postupně dostaly i k nám do nížin. Pojďme se společně podívat, které z nich nejčastěji potkáváme na domácích skalkách.

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Velice populární součástí obhospodařovávání zahrady se v posledních letech stalo takzvané mulčování. Jedná se o pokrývání půdy organickou či anorganickou směsí, které vylepšuje růst rostlin, zkvalitňuje zeminu a zabraňuje růstu plevele. Ale je důležité umět vyrobit správný mulč, jinak by mohl i uškodit!

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.