Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
08.03.2009
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.
Předností zahrádky na balkóně je možnost aktuální obměny květin během roku. Oblíbenými okrasnými rostlinami jsou především prvosenky (Primula vulgaris), něžné a nenáročné pomněnky (Myosotis alpestris), sedmikrásky (Bellis perennis) a neúnavně kvetoucí macešky (Viola x witrockiana). Výsadbu lze doplnit drobnými cibulovinami, přičemž do vegetačních nádob jsou nejvíce vhodné nízké druhy sněženek (Galanthus nivalis), modřenců (Muscari), kosatců (Iris reticulata), vybrané kultivary narcisů, hyacintů, botanických tulipánů a jarních druhů krokusů. Pokud jste cibulky nestihli vysadit, již na podzim můžete si je koupit v zahradnických centrech již předpěstované v květináči. Nezapomeňte však při jejich výsadbě na výživný substrát s příměsí písku s dávkou pomalu působícího hnojiva a na přiměřeně velkou vegetační nádobu s drenážními otvory. Po odkvětu je pak snadno vyjmete z truhlíku a zasadit na zahradu.
Z kvetoucích jarních trvalek lze na balkoně ve vegetačních nádobách pěstovat velmi pěknou barevnou směs. Svítivě žlutý kamzičník (Doronicum orientale), fialové a karmínově červené floxy (Phlox subulata), růžový koberec z tařiček (Aubretia deltoidea), bergénie s výrazně velkými listy (Bergenia cordifolia), čemeřice purpurovou (Helleborus orientalis), srdcovky (Dicentra) nebo pupkovec s blankytně modrými květy (Omphalodes verna). Doplníte-li pestrou trvalkovou výsadbu miskami s vyklíčeným obilím či svěží trávou, bude jarní nálada na balkóně téměř dokonalá.
Pro všechny na jaře kvetoucí rostliny, ať už cibuloviny, dvouletky nebo trvalky, jsou ideální zejména osluněná až polostinná stanoviště. Aby se rostlinám opravdu dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a místo chráněné před silnými jarními větry. Zvlášť křehké stonky vykvétající cibulovin jsou náchylné k polámání větrem a proto je vhodnější nádoby umístit na zem. Jako clona dobře poslouží rákosová rohož. S přihnojováním začneme až za dva týdny po výsadbě a pak již hnojení opakujeme v pravidelném čtrnáctidenním intervalu.
Kromě vyloženě jarních rostlinek může balkón celoročně zdobit některá z okrasných dřevin kompaktního nízkého vzrůstu. Sortiment nabízí několik druhů, kterým se na balkóně či terase daří, neboť jejich pěstování je zcela nenáročné Klasickým zástupcem jarních keřů je zlatice (Forysthia intermedia) a zákula japonská (Keria japonica), později kvetoucí šeřík (Syringa microphyla), kdoulovec (Chaenomeles japonica) a trojpuk (Deutzia gracilis), stále ozdobný janovec (Cytissus x praecox), jasmín nahokvětý s vonnými květy (Jasminum nudiflorum) nebo vděčný, neúnavně kvetoucí pustoryl (Philadelphus virginalis). Většinou jde o keře vysoké jeden až jeden a půl metru, které vyžadují dostatečně velkou vegetační nádobu (alespoň o 10 cm větší než je kořenový bal). Vzrůst snadno po odkvětu keře udržíme „v mezích normy“ řezem. Substrát pro tyto dřeviny by měl být výživný, obohacený hnojivem s postupným uvolňováním živin.
Máte-li nedostatek místa, kombinujte dřeviny s cibulovinami, cibuloviny s trvalkami, zkrátka kombinujte barvy podle chuti, ale nezapomeňte, že drobné rostliny se lépe uplatní ve skupině, což zvlášť platí u sněženek, krokusů a modřenců. Nádoby s větším i a vyššími rostlinami umístěte do pozadí a menší nechte vyniknout. Při troše fantazie a kreativity pak můžete z okna svého obývacího pokoje pozorovat poznenáhlu přicházející vůni jara
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Rajčátka na balkóně
Čím osadit balkón
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Ovocné dřeviny v květináči
Pestré balkóny
Článek byl zobrazen 9522 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Jistě každý touží po rostlině, kterou nemá každý a na jejíž růst nemusí čekat léta. Takovou vděčnou rostlinou je reveň, více známou pod jménem rebarbora, kterou zvládne pěstovat i méně zkušený zahrádkář. Tento živý zázrak vypěstuje i ten, kdo nemá žádné zahradnické zkušenosti a nemá na zahradě „extra“ půdu.

Kompostováním přeměníte bioodpad na kvalitní přírodní hnojivo
Domácnost i zahrada jsou zdrojem velkého množství bioodpadu. Ten je možné buď vyhazovat do speciální popelnice, nebo ho ekologicky kompostováním přeměňovat na kvalitní hnojivo pro další využití na zahradě. Pro zrychlení zrání kompostu nebo při kompostování hůře rozložitelného materiálu, jako tráva či větve, doporučují odborníci použít ekologické urychlovače a termokompostéry.

Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále je sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.

Pokojové rostliny I. - Ibišek
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.