Zahradní květiny III. – Tulipány
28.03.2006
Rostlina, která pochází původně ze střední Asie, je dnes téměř holandskou národní chloubou. Své místo má po mnoho let také v českých zahradách. Tulipány jsou velmi oblíbené zejména pro svou nenáročnost a nezaměnitelný vzhled.
Tulipa, jak zní latinský název tulipánu, má mnoho podob, odrůd i květenství. Tulipány mají rády světlo a sucho. Nejlépe jim tedy bude na suchém a slunném stanovišti. Starost o tulipány spočívá zejména v tom, že jim v období růstu poskytneme mírnou zálivku a stálou teplotu. Neuškodí ani pravidelné přihnojování. Po odkvětu je nutné květy seříznout a pokračovat v zalévání, až uvadnou i listy. Poté cibulky vykopeme, předsušíme a opětovně vysadíme až na podzim. Lze je s úspěchem pěstovat v záhoně i jako hrnkové květiny.
Zahradníci se možná chytnou za hlavu, ale příležitostní pěstitelé se starostí o tulipány příliš nezatěžují. Cibulky nechávají v zemi, květy neseřezávají a jaře jsou plni překvapení, co že jim to na zahrádce vyrostlo. I toto je cesta. Někdy se objeví tulipány dokonce i na dávno zatravněném záhoně. Pravdou je, že oslnivé pěstitelské výsledky při této metodě očekávat nemůžeme.
Množení tulipánů probíhá velmi jednoduše pomocí cibulek, které zasadíme v zahradě na slunné a suché místo.
Při pěstování tulipánů se obvykle nevyskytují vážnější problémy a péči o ně zvládne i pěstitel – začátečník. Občas se ale objeví zažloutlé listy nebo poupata, která se dále neotevřou. Žluté listy jsou většinou způsobeny chladným průvanem, nedostatečnou zálivkou nebo nedostatkem světla. Při zalévání se může stát, že jsou poupata smáčena vodou, nestačí se otevřít a odumírají. Pokud cibule vůbec nevykvetou, může být problém přímo ve velikosti a kvalitě cibulí. Pokud rostliny zahnívají je nečastěji problém v nadměrné zálivce, nebo v nádobě, ve které tulipány přechováváme. Nejsou-li v nádobě díry, kterými by mohla odtékat přebytečná voda, substrát se snadno přemokří.
Mezi nejoblíbenější barvy, se kterými se v zahradách setkáme, patří červená, žlutá, růžová a oranžová.
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Zahradní květiny I. - Narcis
Článek byl zobrazen 20769 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.
Zahradní květiny I. - Narcis
Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.
Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti
Některé užitkové rostliny, jako například vrba, se od pradávna používaly k výrobě pomůcek v domácnosti a v hospodářství. Současná doba se k přírodním materiálům vrací ve velmi specifické oblasti, nazývané živá architektura.
Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.
Hnojiva pro záplavu květů a bohatou úrodu
Rostliny přinášejí do života potěšení, radost a odměňují nás pěstitele za to, jak se o ně s láskou pečujeme. Každý pěstitel usiluje o to, aby jeho rostliny byly silné, co nejzdravější, aby rychle rostly, měly mnoho krásně vybarvených květů a hodně šťavnatých plodů.
Pěstujeme plamenku neboli phlox
Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.
Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst
Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.