Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
25.04.2006
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.
Rod Pelargonium zahrnuje kolem 250 druhů, a to nepočítáme řadu dalších uměle vypěstovaných kříženců. Pelargonie pocházejí z jižní Afriky, najdeme je však i na Madagaskaru, V Arábii nebo v západní Indii a některé druhy rostou i v Austrálii. Do Evropy je začátkem 17. století přivezl z jihoafrického Mysu Dobré naděje poprvé přivezl britský dvorní zahradník John Tradescant.
Název pelargonie vznikl z řečtiny, a sice z řeckého slova pelargos neboli čáp - plody této rostliny totiž připomínají čapí zobák. Slovo muškát je zase původu arabského. Nejprve se jednalo o název koření, pak druhu vinné révy a nakonec tak byla pojmenována pelargonie.
Muškáty mají keříčkovitý vzrůst, dužnatý stonek, ve kterém udržují v době sucha vodu, a okrouhlé plstnaté listy štiplavého zápachu, po kterých se většinou táhne kruhová páska. Květy, které jsou uspořádány do bohatého okolíku, mohou být různých barev, od bílé přes jemně růžovou, oranžovou a červenou až po fialovou a temně purpurovou.
Výška muškátu je obvykle asi 35 až 40 centimetrů, výjimkou však nejsou ani delší rostliny, přičemž však platí, že čím vytáhlejší stonek je, tím méně často rostlina kvete. Proto je vhodné každé dva roky květiny obměnit a stonkovými řízky během srpna nebo září namnožit nové rostlinky.
Muškáty, jelikož pocházejí z Afriky, milují světlo a slunce, a proto je vhodné vysázet je na dobře osvětlené a slunečné místo. Zaléváme je pravidelně, když vyschne substrát (nejlépe hlinitá či kompostní zemina s příměsí rašeliny), a jednou za 14 dní bychom měli použít hnojivo, aby hodně kvetly.
V zimě naopak zálivku silně omezíme a než vypuknou první mrazíky, odneseme květináče k přezimování do teplejšího prostředí, stačí však okolo 10 stupňů Celsia, maximální teplota by pak neměla přesáhnout 16 °C. Ideální je proto sklep nebo chladnější zimní zahrada.
Pokud dochází ke žloutnutí spodních listů, má pelargonie pravděpodobně málo vody, naopak přelití signalizují nahnilé uvadající listy. Méně zalévat bychom měli také v případě, že se objeví na rubu listů skvrny nebo šedá plíseň, případně při červenání stonku. Červenání listů značí nízkou teplotu vzduchu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Zahradní květiny III. – Tulipány
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Článek byl zobrazen 15746 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.SYSTRA - ŽALUZIE, ROLETY, MARKÝZY
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Vytvořte si krásnou a moderní koupelnu s vybavením značky ARTTEC
Kvalitní koupelnové a relaxační zařízení, nejen pro očistu těla, ale i mysli. již více jak 25 let se zabýváme výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Vyrobíme na míru masážní vanu, sprchové dveře do niky i sprchový kout či parní box. Montujeme po celé ČR.EUROFACE interiéry - moderní i klasický nábytek na míru
Více než 20 let vyrábíme nábytek na míru – kuchyně, vestavěné skříně, nábytek do kanceláři i koupelen. Od grafického návrhu až po montáž. Prohlédněte si naši práci a inspirujte se!
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.

Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.

Jívy se probouzejí
Duben je z hlediska počasí proměnlivý měsíc, kdy se ještě často rádi uchýlíme někam do tepla. Přesto hřejivé sluneční paprsky již přírodu probudily a oblíbené hedvábné kočičky kvetoucích jív neomylně signalizují příchod jara. Nemusíte je hledat jen u potoka, protože některá z odrůd vrb může zdobit vaši skalku, zahradu nebo balkón.

Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Medvědí česnek – pěstování, význam pro naše zdraví a použití v kuchyni
Na začátku jara upoutá naši pozornost jedna z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám. Hovoříme o něm jako o symbolu probouzející se přírody a jejích léčivých schopností. Tato bylina se stala hitem přírodního léčitelství současnosti, ale je rovněž neopomenutelnou kulinářskou lahůdkou.

Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.