Reklama

Dýně - pěstování, rady a tipy pro zahrádkáře

Dýně obecná či tykev obecná (cucurbita pepo) je zeleninou, která stejně jako okurky, melouny a cukety spadá do čeledi tykvovitých. Jde o jednoletou rostlinu keříčkového vzrůstu s velkými jednodomými květy žluté barvy. Listy jsou nedělené nebo dlanitě laločné a plodem je bobule, která může mít podle odrůdy různý tvar i zabarvení. Dýně je charakteristická plazením nebo popínáním.

Druhy dýně

Na světě existují desítky druhů dýní. Všechny druhy dýní jsou jedlé, dokonce i ty okrasné. Jedinou dýní, která se před tepelnou úpravou neloupe, je Hokkaido.

Dýně

Jedlé dýně

Mezi nejchutnější jedlé dýně řadíme:

Špagetová dýně – patří mezi největší dýně, dosahuje hmotnosti 1 – 3 kg. Má protáhlý kulovitý tvar a charakteristická je pro ni krémová, žlutá či oranžová barva. Jakmile plod dozrává, slupka tvrdne, uvnitř však zůstává vláknitá dužnina, která po tepelné úpravě připomíná špagety.

Hokkaido – jsou japonské dýně známé v červené a zelené verzi, u nás je však známější červené Hokkaido, kterému se přezdívá také kaštanová dýně. Plody jsou velmi kvalitní a váží až 2 kg. Zelená odrůda má o něco větší plody, které jsou však více zploštělé a žebernaté. Váží až 3 kg a mají sytě oranžovou dužinu. Jedna rostlinka dýně Hokkaido vynese jeden plod, dnes však existují i takové odrůdy, které dokáží výnosnost až ztrojnásobit (odrůda F1). Dýně Hokkaido se před tepelnou úpravou neloupou.

Chioggia (Marina di Chioggia) – italská odrůda s plody o velikosti 4 až 6 kg. Má tmavě zelenou barvu a hrubou strukturu s výrazným žebrováním. Její chuť připomíná mrkev a hodí se ke kuchyňské úpravě. Má velmi tuhou a nepoddajnou slupku.

Žaludová dýně – plody mají neobvyklý tvar připomínající jahodu, váží 0,5 až 1 kg a dosahují délky 10 až 20 cm. Tento druh dýně má oříškovou chuť, dá se jíst i za syrova a se slupkou. Roste v keřích a není tak prostorově náročná. Aby neztratila svou oříškovou chuť, nesmí se dlouhodobě skladovat. Existuje však ještě odrůda Table Gold s oranžovými plody, které chutnají jako kukuřice.

Máslová dýně - je velmi náročná na teplo a ve střední Evropě se proto moc nepěstuje. Má hruškovitý tvar a obsahuje velké množství dužniny. Patří mezi nejekonomičtější druhy, protože většinu plodu tvoří dužnina a nikoliv semena.

Tykev muškátová – dýně původem z jižního Mexika, která má ráda teplo. Dá se proto pěstovat jen na jihu Evropy, s výjimkou několika málo odrůd, které je možné pěstovat i ve střední Evropě. Plody jsou buclaté, nedozrálé mají sytě zelenou barvu, zatímco zralé pak krémovou až nahnědlou. Oranžová dužina je velmi silná.

Goliáš – tato velkoplodá dýně má hladkou oranžovou slupku a je velmi vhodná na zavařování, k výrobě džemů, ale hodí se i jako potrava pro domácí zvířata. Obsahuje velké množství vody a tak se nehodí ke skladování, protože by snadno uhnila. Dýně Goliáš se vyznačují vysokou hmotnost (až 30 kg), proto je jejich sběr a následné zpracování poněkud náročný.

Okrasné dýně

Okrasné dýně se sice dají jíst, ale většinou s nimi bývá více práce než užitku. Jsou malé, hrubě strukturované a jejich dužina není příliš bohatá. Okrasné dýně jsou k dostání v různých barvách, tvarech a velikostech. Řadíme sem dýně hvězdicové, dlouhokrké neboli labutěnky, bradavicové, dýně s křidélky, pruhované zelené sweet dumplings, oranžové buclaté dýně Jack be little, dýně s trnovou korunou a špičatými výrůstky a mnohé další...

Pěstování dýně

K pěstování dýní nám postačí semínka, která vyjmeme ze zakoupeného plodu. Necháme je zaschnout a přibližně v půlce května je zasadíme do hojně kompostované půdy, nebo můžeme i přímo na kompost. Pro pěstování dýní jsou ideální středně těžké, na živiny bohaté půdy. Půdu musíme důsledně zalévat, odstraňovat plevel, přihnojovat a okopávat. Dýně mají rády slunce, ale vyrostou i v polostínu. Podle toho, jakou dýni jsme se rozhodli pěstovat, musíme ponechat i rozestupy mezi jednotlivými semeny. Například jedna rostlinka dýně Hokkaido potřebuje pro život alespoň 2 metry čtvereční. Důležité je také vybrat stanoviště, aby se dýně nesprášila třeba s okurkami. Aby se zamezilo těmto „nehodám", doporučuje se pěstovat pouze jeden druh dýně přibližně ve vzdálenosti 200 metrů od ostatních.

V případě, že chceme dýně pěstovat každý rok, musíme je pokaždé zasadit jinak, abychom nevyčerpali půdu. Dýně sklízíme ve chvíli, kdy se na stopce objeví malé suché praskliny – to je ukazatel, že je dýně zralá. Zralost dýně poznáme také podle tvrdosti slupky, která je oproti nezralým plodům navíc matná. Pokud bychom dýni sklidili dříve, mohly by se skrze stopku dostat bakterie, které způsobují její dřívější kazivost. Celé dýně můžeme skladovat v chladném a suchém sklepě, kde vydrží i půl roku. Jakmile však dýni nakrojíme, její spotřební lhůta se začne krátit. Zabalená ve folii a uložená v lednici vydrží max. 1 týden.

Dýně

Dýně a účinky na lidské zdraví

Dýně je z 90 % tvořena vodou, obsahuje plno vitamínů, minerálních látek (železo, hořčík, vápník, sodík, draslík) a betakaroten. V dýni najdeme provitamin A, vitamíny B a C, dále pak sacharidy, bílkoviny a vlákninu. V semenech je obsažen zinek, mají projímavé účinky a také pomáhají při léčbě chorob močového měchýře a močovodů. V tradiční asijské medicíně se dýně Hokkaido používá k léčení problémů se slinivkou, slezinou, žaludkem a břišními obtížím. Konzumací dýně odstraňujeme ze střev škodliviny, dýně podporuje trávení, posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy a působí proti zánětům. Příznivě působí také na činnost srdce, snižuje hladinu tuků v krvi a je prevencí proti revmatismu, dně a ateroskleróze.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Dotaz

Vladka | 12.07.2020 13:31:52

Dobry den,muzete mi prosim poradit,o jakou dyni se jedna?…jestli je okrasna,nebo ji muzeme snist?Puvodne jsem si koupila sazenici zlute cukety a tohle mi vyrostlo☺.Dekuji

Odpovědět

 

Dýně, vykvete, pak upadne

Jiří Windšedl | 28.07.2019 12:12:46

Dýně vykvete a pak květ upadne a tím plod žádný , mám je u okurek , je to tím. Dík za odpověď

Odpovědět

 

Hokkaido

Bohuslav Béda Dvořák | 22.08.2018 20:38:45

Píšete, cituji: „Jedna rostlinka dýně Hokkaido vynese jeden plod.“ (případně F1 trojnásobek). Zasel jsem na jaře na kompost semena z koupené dýně, vzešly dvě. Na každé z těchto dvou rostlin, které celkem zabírají plochu asi 25 m2, je cca 12 dýní o průměru 15 – 20 cm. K tomu ještě dalších celkem 15 malých, které se stále zvětšují, a dalších 10 ještě bílých o velikosti cibule. Tak mi ten počet nějak nesedí. Jestli i ostatní informace na vašich stránkách jsou stejně kvalitní …

Odpovědět

 

pěstování dýně

Alena | 13.07.2017 09:56:07

Dobrý den, mám hodně rozrostlou dýni zaštipovat a odstraňovat poupata a květy, když už má nasazeno na 4 dýně, což by mi stačilo… ? Bude to mít vliv na velikost plodů? Půjdou živiny více do velikosti plodu? Děkuji za odpověď. A. Kloudová

Odpovědět

 

Re: pěstování dýně

Mirek | 12.08.2018 14:41:01

Já zastipoval boční výhony a jakmile mám 3–4 dyne velikosti dlaně tak vše ostatní zastipnu. Tohle se mi osvědčilo u dyne goliáš, u Hokaid zastipuji minimálně.

Odpovědět

 

Re: pěstování dýně

Mirek | 12.08.2018 14:41:15

Já zastipoval boční výhony a jakmile mám 3–4 dyne velikosti dlaně tak vše ostatní zastipnu. Tohle se mi osvědčilo u dyne goliáš, u Hokaid zastipuji minimálně.

Odpovědět

 

Re: pěstování dýně

Mirek | 12.08.2018 14:41:30

Já zastipoval boční výhony a jakmile mám 3–4 dyne velikosti dlaně tak vše ostatní zastipnu. Tohle se mi osvědčilo u dyne goliáš, u Hokaid zastipuji minimálně.

Odpovědět

 

SimonaKoudelkova | 18.09.2016 18:39:17

Dobrý den, ráda bych se na něco zeptala. Dočetla jsem se, že má ráda hodně výživnou půdu. Dal se by použít i králičí trus?

Odpovědět

 

Re:

KP | 06.07.2017 19:35:28

Četla jsem, že ten je právě nejideálnější pod dýně.

Odpovědět

 

Reklama

Náš tip

Mykorhizní houby pro balkónové květiny

Houby, které tvoří mykorhizu u rostlin, umožňují lepší příjem vody a živin. To zvyšuje celkovou odolnost a dlouhodobější kvetení balkonových květin.

 

Luxusní zahradní nábytek z teaku

Luxusní teakový nábytek u nás skladem. Odesílám obratem. Hranatý zahradní stůl a pohodlná křesla Stucking s opěrkou pro ruce jen umocní luxusní vzhled celé sady. Top cena!

 

Aplikace BEST VISIO pomůže vybrat plot

Aplikace umožňuje vidět plot u vašeho domu v reálné podobě. Stačí si aplikaci stáhnout do mobilu, namířit na místo stavby a vybrat z nabídky. Zvolíte si vhodný druh, barvu i plotovou výplň. Víte přesně, co objednat.

 

SMART kuchyňský robot SOGO

Chytrý a moderní multifunkční kuchyňský pomocník zvládne vaření, mixování, sekání, míchání, šlehání, hnětení, mletí, strouhání, vaření v páře, ohřívání, vážení. Má zabudovaný tablet s dotykovou obrazovkou pro jednoduché ovládání a řadu receptů.

 

Porcelánové dlaždice AirPave

Exklusivní porcelánové dlaždice ztělesňují nadčasovost a elegantní lehkost. Moderní tvary a jemné barevné ztvárnění dlaždic vytvoří jedinečná místa k posezení a relaxaci.

 

Plastové rýhované desky z „Traplastu“

Taky nechcete, aby vám podlaha terasy shnila? Tak použijte terasovou rýhovanou desku z materiálu Traplast™. sluší jí to i na balkonech, restauračních zahrádkách, přístavních molech, kolem bazénů.

 

Reklama

Firmy z oboru

RAŠELINA SOBĚSLAV - SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Tradici a kvalitu máme na prvním místě, přinášíme vám produkty pro všechny rostliny doma i na zahradě. České substráty, hnojiva, travní směsi.

VENTURA - VENKOV | užitečné bakterie

Přes záhon plný života k jezírku bez řas. Podpořte úrodu, nastolte rovnováhu a užijte si svůj kus přírody.

Sazenice či zahrady od SHOPU ROKU 2015

STARKL je rodinné zahradnictví s tradicí od roku 1912. Specializuje se na rostliny pro zdejší klima se zárukou ujmutí. Od cibulek po vzrostlé stromy.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom