Hrášek - pěstování, rady a tipy pro zahrádkáře
Hrách setý (Pisum sativum) je jednoletá popínavá rostlina z čeledi bobovitých. Patří k nejstarším kulturním plodinám a je všeobecně oblíbenou luštěninou. Plody této rostliny jsou lusky se dvěma chlopněmi, které obsahují dužnatá semena zvaná hrášky. Hrášky přirůstají k hřbetní straně lusku ve dvou řadách tzv. poutkem či pupkem. Zelené kuličky je možné konzumovat syrové, ale také si je můžeme uskladnit pro pozdější spotřebu. Vhodná jsou rovněž semena zamražená i usušená. Hrách pochází z východní oblasti Středomoří, ale dnes se ve velkém pěstuje v celém mírném pásmu.
Druhy hrachu
Nejčastěji se dnes můžeme setkat s hrachem dřeňovým a cukrovým. Odrůdy dřeňových hrachů jsou však vůbec nejžádanější.
Dřeňový hrách - z hrachových lusků se vybírají nezralá zrna. Tento mladý hrášek je žádaný zejména v konzervách a zeleninových mražených směsích. Vyloupaná zrna jsou pak určena pro přímý konzum i do salátů, polévek atd.
Cukrový hrách - další známou odrůdou jsou hrachy cukrové, které si oblíbily především děti. Nezralé, sladké a křehké ploché lusky nemají vnitřní pergamenovou blánu a tak se dají jíst celé.
Pěstování hrachu
Hrách není příliš náročný na půdu. Upřednostňuje střední a lehčí nezaplevelené půdy s pH 6,5. Hrách dobře snáší chlad, proto jej můžeme vysévat již v dubnu. Hrách ohrožuje antraknóza, hnědá skvrnitost, suchá kořenová spála, plíseň a padlí. Proto je třeba používat kvalitní osivo, které je namořené, případně naočkované biologickými přípravky, které zajistí hrachu přírodní ochranu před cizopasnými houbami.
Rostlina má hypogeické klíčení, má dělohy pod zemí a z toho důvodu musí mít hlubší výsev. Poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 - 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 - 5 cm, do hloubky 4 - 5 cm. Semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4 - 5 cm a hnízda klademe 10 - 15 cm od sebe. Pnoucí odrůdy se úpony často šplhají do výšky více než dvou metrů a tak je třeba jim připravit nějakou oporu.
Vysévat můžeme hrách až do konce jara, čímž si prodloužíme období sklizně. Hrášek velmi rychle plodí, proto jej lze vyset několikrát za sezonu, nejlépe v odstupu 2-3 týdnů. Rané odrůdy určené pro podzimní sklizeň je možné vysévat až do půlky července. V průběhu vegetace hrách odplevelujeme a také lehce kypříme půdu. V případě suchého počasí vydatně zavlažujeme. Sklízíme postupně podle toho, jaký je požadovaný stupeň zralosti. Na stejném pozemku je možné hrách pěstovat nejdříve za 4 roky, ale doporučován je raději šestiletý cyklus.
Hrášek a vliv na lidské zdraví
Hrách je velmi výživný a zdravý. Tato luštěnina obsahuje velké množství vitamínů (především skupiny B) a minerálních látek, jako je draslík, fosfor, hořčík, měď a vápník. Mladý čerstvý hrášek představuje vitamínovou bombu. Obsahuje také vitamín C, který je nejdůležitějším antioxidantem a stejně tak i množství karotenu (provitamin A). Hrách má rovněž vysoký obsah lecitinu a ten dokáže v krvi rozpouštět cholesterol a nezdravé tuky. Stejně jako ostatní luštěniny, i hrách je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin a rostlinné vlákniny. Pro jeho výživovou hodnotu by měli hrášek do svého jídelníčku zařadit nejen vegetariáni, ale i sportovci, děti a fyzicky pracující lidé.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam