Mangold - pěstování, tipy pro zahrádkáře
Mangold (Beta vulgaris) je vytrvalá listová zelenina, která je příbuzná řepy a špenátu. Pochází z oblasti Středomoří a dnes se velké oblibě těší zejména v balkánských zemích, ve Švýcarsku i v západní Evropě. Listy a stonky mangoldu jsou nejen chutné, ale také plné vitamínů. Mangold má tak široké možnosti využití jak ve studené, tak i teplé kuchyni. Přesto u nás nepatří zrovna mezi běžné druhy zeleniny.
Druhy mangoldu
Mangold existuje v různých barevných varietách, které jsou velmi chutné a zdravé. Běžná je odrůda se zelenými listy a bílými řapíky. Mnohem atraktivnější je však odrůda Rhubarb mající tmavě zelené listy a zářivě červené řapíky a žilkování. Setkat se však můžeme také s odrůdou Yellow, která má řapíky žluté, či Bright Lights s růžovými až fialovými řapíky. Vyšlechtěny však byly také takové variety mangoldu, které mají barevné nejen řapíky, ale celé listy. Nejčastěji jsou listy purpurové či fialové.
Mangold je možné rozdělit také na odrůdy:
řapíkaté - mají silné až 5 cm široké řapíky, které se upravují podobně jako chřest. Řapíky mají bílou nebo červenou barvu a listy jsou tmavě nebo světle zelené, případně i červené.
listové - mají úzké řapíky a mohutné listové čepele používané jako špenát.
Pěstování mangoldu
Mangold není nijak zvlášť náročný na půdu, ale neuškodí mu, pokud ji před výsevem vylepšíte cca 5 cm silnou vrstvou vyzrálého kompostu. Pokud chceme sklízet mangold v průběhu léta, vysévají se semena v dubnu a květnu. Pro sklizeň podzimní a jarní je třeba zasít ve druhé polovině léta. I rostliny z jarních výsevů jsou schopny přezimovat. Během mrazů je však vhodné přezimující rostliny překrýt bílou netkanou textilií. Semena vyséváme 5 cm od sebe do řádků vzdálených cca 30 až 60 cm.
Rostlinky, které se ujmou, je třeba vyjednotit tak, aby byly ve vzdálenosti 15 – 30 cm od sebe. Na záhonech tak ponecháme jen nejsilnější jedince a ty přihnojíme. V létě potřebuje mangold dostatečnou zálivku, prospívá mu mulčování a odplevelování. Při nedostatku vláhy se na listech objeví bílé fleky a dochází k předčasnému vybíhání do květu. Jakmile se objeví stonky s poupaty, musíme je odstranit. Listy mangoldu se sklízejí odřezáváním nejméně 5 cm nad zemí, aby rostlina znovu obrazila. Zbytek rostliny se ponechává v záhoně. Pokud chceme listy sklízet po celou sezónu, musíme mangold přihnojovat dusíkatým či plným hnojivem.
Mangold a účinky na lidské zdraví
Mangold je zdraví prospěšná zelenina, protože obsahuje množství vitamínů skupiny B, vitamin C a provitamin A, a minerálních látek, jako je draslík, fosfor, železo, hořčík, měď, zinek a další prvky. Je třeba zmínit také bioflavonoidy, kyselinu listovou a kyselinu šťavelovou. Mangold obsahuje asi 2,5 % bílkovin, 87 – 92 % vody a dále cukry, díky nimž má lehce nasládlou chuť. Konzumace mangoldu je prospěšná z hlediska prevence národových onemocnění a příznivě působí i proti kornatění cév. Mangold také posiluje nervový systém, pročisťuje krev a díky obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti. Vzhledem k výborným dietetickým vlastnostem a nízké energetické hodnotě je mangold vhodný i při redukčních dietách. Má mírně projímavý účinek.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam