Postřik stromů – zimní nebo jarní?
09.03.2011
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.
Každoročně je nutné ošetřit ovocné stromky insekticidním postřikem proti přezimujícím škůdcům, jako jsou například svilušky, mšice, štítenky, píďalky nebo obaleči. Přípravky, které se používaly na ochranu stromů proti škůdcům v zimních měsících, se dnes již nevyrábějí a z toho důvodu se zahrádkáři věnují spíše postřikům jarním. Může vám připadat, že v tom není až takový rozdíl, odborníci však tvrdí opak. Nejvhodnější dobou pro tuto činnost je přechod mezi zimou a brzkým jarem. Pokud provedete postřik v pravou chvíli, můžete si být jistí, že jste přezimujícím škůdcům dali co proto.
Jestliže v předjaří ošetříte stromy speciálními olejovitými přípravky, zničíte tak přezimující stádia veškerých škůdců. Toto ošetření je spíše preventivní, zabraňující primárnímu napadení stromu škůdcem, který na něm přezimuje. Jelikož se však jedná o živočichy, kteří se v přírodě pohybují, nikdy si nemůžeme být jisti, že jsme se jich nadobro zbavili. Proto je třeba dělat i další zásahy.
V minulosti se postřik prováděl pomocí Arborolu či Nitrosanu, které byly označovány za totální herbicidy. Dnes je jejich použití zakázáno, protože jde o látky toxické a karcinogenní. V tomto předsezónním období je vhodné použít přípravky jako Oleoekol, Frutapon nebo Nissorun, které jsou ekologicky neškodné a velmi dobře se zhostí úkolu likvidace přezimujících stádií škůdců na větvích stromů.
Oleoekol - širokospektrální instekticid, vhodný na ovocné a okrasné dřeviny a vinnou révu. Chrání rostliny před přezimujícími škůdci.
Frutapon – vysoce rafinovaný parafínový olej určený k hubení přezimujících stadií známých škůdců ovocných a okrasných dřevin a vinné révy. Spolehlivě zahubí puklice, štítenky a přezimující vajíčka svilušek a některých dalších druhů škůdců. Vytváří totiž pro kyslík nepropustnou vrstvu, čímž škůdce udusí.
Nissorun – tento ochranný prášek se vyznačuje dlouhodobým účinkem na vajíčka, larvy a nymfy svilušek. Škůdce nehubí přímo, ale sterilizuje je, tzn., že tímto prostředkem zasažené svilušky kladou sterilní vajíčka, ze kterých se již nemůže líhnout další generace. Přípravek velmi rychle proniká skrze listy a hubí tak škůdce na horních i spodních stranách listů.
V době prvního postřiku v žádném případě nesmí mrznout, teplota musí vystoupat nad nulu. Typicky jarní postřiky se pak dají efektivně použít až při teplotách vyšších než 15 stupňů, tedy většinou v měsíci květnu. V tu dobu začínají ovocné stromy rašit, ale stále jsou málo olistěné. Možná se k vám také dostal ten rozšířený mýtus, že jarní postřik je vhodný pouze jako ochrana proti červivosti jablek, což není pravda. Červivění jablek způsobují pilatky a obaleče, které se dají zlikvidovat až ve chvíli, kdy jsou stromy odkvetlé, proto je přesné načasování postřiku rozhodující. Postřiky proti škůdcům je dobré provádět od stádia tzv. myšího ouška až po růžové poupě. Některé z přípravků je možné aplikovat pouze před rozkvetením. Následně už je na škůdce příliš pozdě.
- jap -
Foto: Argobio, Mountfield
Předchozí články
Praktické doplňky do předsíně
Sádrové a vápenosádrové omítky Cemix
Stavíme opěrné stěny a palisády
Hmyz, slimáci a jiní nepřátelé na zahradě
Zahradní postřikovače
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 39632 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Stříhání živých plotů
Aby byl živý plot chloubou vaší zahrady, je třeba mu věnovat dostatečný čas a péči. Základem je pravidelné zastřihávání a tvarování plotu tak, aby nepřerostl a tudíž nezabíral více místa než je nutné. Odměnou za vaši práci vám bude krásná zeleň, která bude poskytovat přirozenou ochranu před zvídavými pohledy kolemjdoucích a sousedů.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.

Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…

Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.

Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?
Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.

Jarní květiny a aranžmá v interiéru
Astronomické jaro prožíváme sice již několik dní, ale to pravé stále nepřichází. To ale neznamená, že by u nás doma nemohla panovat pohodová jarní nálada. Do interiéru ji snadno vneseme díky nejrůznějším jarním dekoracím a především jarním květinám, které nejenže krásně voní, ale dokážou prozářit celý byt či dům.

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Chybí vám prostor pro pěstování květin či bylinek? Chtěli byste nějak ozvláštnit svou zahradu, verandu či balkón? Je pro vaše záda stále namáhavější sklánět se k nízko položeným záhonům? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak je tento článek určen právě pro vás. Vyvýšené záhony mají své nesporné výhody, které jistě ocení zkušení zahrádkáři i hobby nadšenci.