Zahradní květiny XII. – Frézie
25.07.2010
Léto na zahradě vám svými různobarevnými květy zpříjemní cibulovina zvaná frézie. Nádherně a velice silně vonící květiny, které jsou ideálními rostlinami k řezu, jsou ovšem poměrně náročné, a tak musíme při jejich pěstování dodržet několik zásad.
Cibule frézií vysazujeme do záhonu na jaře. Musíme si dát pozor, aby nám neumrzly, jelikož se jedná o nemrazuvzdorné cibuloviny, a tak je lepší počkat s výsadbou až do dubna nebo května, kdy už máme jistotu, že mrazíky jsou definitivně minulostí. Na podzim pak musíme hlízy zase sklidit a uschovat je před mrazem například ve sklepě.
Při výběru cibulek je potřeba dát si pozor na to, aby byly dostatečně velké a tvrdé a aby se nejednalo o cibule z předchozího roku, které by nám vykvetly snad jen čirou náhodou. Rostliny milují slunce, a tak je sázíme na slunné stanoviště zhruba tři až čtyři centimetry pod zem.
Během následujících měsíců nám vyrostou čtvrt až půl metru vysoké rostliny, které pak uprostřed léta - nejčastěji během června a července - kvetou širokou škálou barev od bílé přes žlutou, oranžovou až po červenou a modrofialovou. Jsou pak nádhernou ozdobou záhonů nebo truhlíků či jiných nádob a vytvořit z nich můžeme také úžasnou kytici do vázy.
Pokud jsou velká sucha, je nutné frézie pravidelně zásobovat přiměřenou zálivkou, přičemž musíme dát pozor, aby zemina nebyla přemokřená, neboť by cibule mohly uhnít. Vzhledem k tomu, že květiny mají rády vzdušnou vlhkost, doporučuje se je také rosit.
Frézie, které můžeme množit dělením hlíz, nejčastěji trápí usychání jejích úzkých, mečovitých listů. Ze škůdců zase mohou rostliny napadnout svilušky nebo mšice. Dvakrát do měsíce je vhodné rostliny pohnojit.
Vedle venkovního pěstování je možné mít frézie i doma, kde je možné zasadit cibule už po Novém roce. Vzhledem k tomu, že však v uzavřeném bytě mívají málo světla, je lepší mít je spíše než v bytě na verandě nebo v zimní zahradě či skleníku, kde je větší šance, že vykvetou.
Nikdy pak nesmíme zapomenout postarat se na podzim o hlízy. Je důležité vyrýt je a uschovat na suchém stanovišti, a to při teplotě nejprve kolem 25°C a pak i nižší, například někde ve sklepě. Nikdy by však cibule neměly být vystaveny teplotě nižší než 10 stupňů Celsia.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny XI. – Kakosty
Zahradní květiny X. – Begonie
Zahradní květiny IX. – Lilie
Článek byl zobrazen 21586 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Chcete krásný trávník na jaře? Začněte s péčí už teď
Pokud vás překvapuje, že ještě teď na podzim budete potřebovat zahradní sekačky, potom vás překvapí možná ještě více, že sekání právě v tomto období může rozhodnout o podobě vašeho trávníku v příštím roce. Aby z trávníku na jaře po odtání sněhu nezbyla jen nahnilá hnědá plsť, je třeba v podzimním období pažit sekat, co nejdéle to jde.

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.

Posviťe si na zahradu třeba červivou kostkou
Každý majitel zahrady touží po funkčním a zároveň stylovém zahradním osvětlení. Naštěstí je dnes z čeho vybírat, a tak si na zahradu můžeme nainstalovat úsporná designová svítidla s LED technologií, nebo svítící koule, kostky a zvířátka.

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

Avokádo – tipy na využití i pěstování z pecky
Ještě donedávna bylo avokádo exotickou plodinou, kterou znal u nás jen málokdo. Dnes je však běžně k dostání ve většině supermarketů a tak i my můžeme okusit jeho lahodnou chuť a využívat jeho příznivých účinků na lidský organismus. Kdo má zájem, může si z pecky avokáda vypěstovat také pěknou pokojovou rostlinu.

Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.

Jak vybrat ten správný gril pro zdravější grilování?
Přestože je grilování velmi oblíbená aktivita a kulinářská úprava, nemusí být grilované pokrmy ty nejzdravější. Problémem je odkapávající omastek a šťáva z masa. Některé grily ovšem mají tento problém vyřešen a proto je grilování na nich zdravější.