Zahradní postřikovače
08.08.2010
Intenzivní zemědělství i prosté zahradničení není založeno na přírodních ekosystémech, využívá pěstování monokultur či umělých sestav více rostlinných druhů bez přirozené rovnováhy. Proto je nutné pole a zahrady neustále udržovat tak, aby odpovídaly našim představám.
Takzvané „škodlivé“ (z lidského hlediska) druhy rostlin a živočichů jsme proto nuceni různým způsobem zabíjet a likvidovat, a naopak ty „užitečné“ podporovat v růstu, k čemuž se hojně využívají různé chemické prostředky.
Pro aplikaci mnoha druhů hnojiv, herbicidů, insekticidů a dalších chemikálií slouží často postřikovače. Není ovšem postřikovač jako postřikovač. Toto označení zahrnuje zařízení různých velikostí v cenách od pár desítek až po několik desítek tisíc korun. Jaký vybrat a použít? Dá se říci, že to záleží především na velikosti ošetřované plochy, a také na četnosti a intenzitě používání.
Pro nejjednodušší aplikace na zahradě i uvnitř domu postačí malé ruční rozprašovače. Dají se koupit velmi levně, ale pokud i tak chcete ušetřit, je možné použít prázdný rozprašovací obal od některých druhů drogistického zboží. Jen bychom jej měli před novým použitím důkladně vymýt a k původnímu účelu pokud možno již nepoužívat. Hodí se především k ošetřování pokojových rostlin (včetně rosení listů), ale bohatě stačí také k aplikaci prostředků na malé zahradě, zejména pro rostliny nízkého vzrůstu (např. pro keřovité ovoce jako angrešt či rybíz apod.). Pokud nechceme improvizovat a dáváme přednost profesionálním výrobkům, pro pořízení malého ručního postřikovače (s nádobkou zpravidla na 1 až 2 l) budeme potřebovat několik set korun.
Jestliže hodláme postřikovat větší rozlohy, příp. vyšší stromy, bývá už lepší pouvažovat nad větším ručním postřikovačem. Tato zařízení mají větší objem zásobníku i vyšší dostřik. Existuje mnoho variant, jak s ruční pumpou nebo s nožním pedálem pro postavení na zem, tak i větší a dražší typy pro zavěšení na záda. Vyšší řady bývají vybaveny regulací tlaku.
Pomyslným vrcholem jsou postřikovače motorové, určené opravdu již pro náročnější aplikace (čemuž odpovídá také cena). Jak již název napovídá, pohon čerpadla obstarává motor, téměř výhradně spalovací, dvou- nebo čtyřtaktní. Do takového zařízení se vejde 10 až 30 litrů náplně, která vystačí na poměrně velkou plochu. Při použití je nutno počítat s tím, že na zádech už nesete dosti velkou váhu – samotný postřikovač váží zpravidla kolem 10 kg, k tomu musíme připočítat hmotnost náplně. Kromě údržby samotného rozprašovacího systému (vymývání nádobky, trysek apod.) nám navíc přibude starost o motor a vše, co s tím souvisí (svíčky, olej, filtry, seřizování, zásoby paliva atd.). Prodejce často také vyžaduje pravidelné prohlídky v autorizovaném servisu, na což váže například prodlouženou záruku.
Je snad logické, že motorový postřikovač je pro malou zahrádku zbytečný, na druhou stranu po rozlehlém sadu těžko budeme pobíhat s jednoručním rozprašovačem. Ať už si pro své potřeby vybereme jakýkoliv postřikovač, mějme na paměti bezpečnostní zásady, odvíjející se především od druhu aplikované látky. Některé v zemědělství používané chemikálie totiž jsou dosti agresivní a zdraví nebezpečné. V první řadě by měla být samozřejmá ochrana očí, ale některé látky se nesmí dostat ani do kontaktu s kůží. Proto si občas sadaře s postřikovačem na zádech můžeme splést s příslušníkem protichemické jednotky s plamenometem. Nezapomeňme ani na domácí a hospodářská zvířata, která by se rovněž do kontaktu s chemikáliemi neměla dostat. Z výše uvedených důvodů dbejme také na dobré čištění, vymývání, ale i uskladnění postřikovačů.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 19063 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…

Jak vybrat a položit travní koberec
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.

Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.

Březen na zahradě – vhodná doba pro sázení i řez stromů
Třebaže občas poletují sněhové vločky a fouká studený vítr, je nejvyšší čas probudit zahradu ze zimního spánku. Březen je nejvhodnější na sázení, přesazování rostlin, ale i řez stromů či keřů.

Příprava zahradního jezírka na zimu
Než pomíjivá krása něžných sněhových vloček zahalí zahradu jemným závojem, měli bychom se postarat o jezírko, aby příští rok ožilo v plné kráse. Jak jezírko zazimovat závisí na jeho typu, zda v něm pěstujeme rostliny či chováme rybky.

Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Máte členitou zahradu, kde je problém se při sekání trávy v některých místech vytočit se zahradním traktorem a zároveň se vám nechce kritická místa upravovat rotační sekačkou? Pak jsou přesně pro vás určeny ridery, které díky malému poloměru otáčení vynikají vysokou obratností. Bez problémů posekáte trávu kolem keřů, nebo například u obrubníků.

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic
Zatravňovací tvárnice, někdy nazývané také jako vegetační tvárnice, jsou vynikajícím řešením pro zpevnění zatěžované plochy pozemku s ohledem na zachování rostoucí zeleně. Tráva prorůstá skrz tvárnice, takže je zachována jak nosná funkce dlažby, tak zelená tvář pozemku.