Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
17.11.2009
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.
Budoucí vzhled zahrady
Při plánování výsadby je důležitá orientace ke světovým stranám, aby byly plody dostatečně osluněné a stejnoměrně dozrávaly. Před výsadbou se doporučuje vypracovat přibližný plán výsadby, aby bylo jasno jak má sad vypadat. S tím si nejlépe poradí zahradní architekt, který odhadne, jak za pár let stromy vyrostou. Od toho se totiž odvíjí vzdálenost na jakou je potřeba stromky sázet. Bedlivý úsudek odborníka zamezí pozdějšímu zahoustnutí porostu, které se jen těžko napravuje.
Kolik druhů?
O tom jaké ovocné stromky či keře na zahradě budou, rozhoduje kvalita půdy, nadmořská výška a v neposlední řadě i vaše přání. V nížinách s výběrem druhů ani odrůd potíže nehrozí, ale do vyšších a horských poloh se hodí třešně, višně a většina peckovin. Z jádrovin se vyplatí vybírat šlechtěné odrůdy odolné k chorobám, z nichž se u jabloní a hrušní nejčastěji vyskytuje padlí, strupovitost, monilióza, kaménčitost plodů a řada dalších. Rezistentní odrůdy těmto chorobám lépe odolávají a jejich další výhodou je i to, že ke zdravému vývoji nevyžadují používání tolika chemických prostředků jako u běžně pěstovaných odrůd. Kromě odrůd je potřeba přihlédnout i ke tvaru stromu. Zákrsky, ovocné stěny a čtvrtkmeny jsou nízké tvary, které umožňují pohodlnou sklizeň a hodí se i do menších zahrádek. Vyšší tvary ovocných dřevin se uplatní na dostatečně velké ploše nebo jen jako solitéry, které nižší ovocné druhy dřevin doplňují.
Kdy sázet?
Všeobecně se má za to, že stromky je nejlepší sázet na podzim. Tvrzení se však týká spíš jabloní a hrušní. Teplomilné ovocné druhy jako jsou broskvoně a meruňky se snáze ujímají na jaře, protože mělce koření a jsou celkově náchylnější k poškození mrazem. Pokud však máte již sazenice těchto peckovin již koupeny, nezoufejte, založte je a s výsadbou počkejte až na jaro.
Osvědčený recept, aby sazenice zimu přežily je vykopat mělkou jámu a celý stromek do ní naležato uložit, prosypat listím a zahrnou kompostem. Na jaře opatrně vrstvu zeminy odhrneme, a jakmile broskvoň nebo meruňka začíná rašit je čas na výsadbu. Stromek ze zeminy vyjmeme, kořeny namočíme na čtyřiadvacet hodin do vody a pak jej vysadíme do připravené jámy obvyklým způsobem. Uvidíte, že takto se sazenice stoprocentně ujmou.
Na pečlivé výsadbě záleží
Dno vykopané jámy asi tak do poloviny naplňte zeminou smíchanou s kompostem anebo dobře vyzrálým chlévským hnojem. Na takto navrstvenou zeminu postavte stromek co nejblíže ke kůlu a kořeny rovnoměrně rozložte. Za občasného potřásání stromkem kořeny zasypte vykopanou zeminou, aby se prostor mezi,kořeny vyplnil. Místo očkování musí být nad povrchem nad povrchem půdy., ale jestliže sázíte stromky nyní na podzim ze spodiny nahrňte okolo kmínku asi třicet centimetrů hrůbek, kterým zakryjete místo očkování a v něm vytvořte mísu na zachycování vláhy. Zároveň je potřeba stromek zabezpečit chráničem z pletiva, plastu nebo dřevěnou ohrádkou proti okusu hlodavci a zvěří v zimním období.
Kdo se bude o zahradu starat?
Jakmile o založení ovocné zahrady vážně uvažujete a nevíte o zahradničení téměř nic, můžete se buď začít vzdělávat, číst odbornou literaturu a sbírat zkušenosti od ostřílených zahrádkářů, nebo si nechat zhotovit od zahradního architekta projekt a zadat zakázku odborné zahradnické firmě. V obou případech se však nevyhnete další péči o zahradu, která po výsadbě zahrnuje pravidelnou zálivku, aby stromky neuschly, v sezóně postřik proti škůdcům a chorobám a rovněž i starost o tvarování a řez
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 20183 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.

Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.

Betonové výrobky a dlažba DITON
Pokud hledáte spolehlivého výrobce a dodavatele betonových produktů venkovní architektury, obraťte se na společnost DITON s. r. o. Nejenže nabízí velmi kvalitní výrobky za příznivé ceny, ale také poskytuje špičkový zákaznický servis. Firma se navíc již po druhé stala nositelem významného a prestižního titulu „Nejlepší výrobce stavebnin“.

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem
S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

Jaký zahradní nábytek vybrat, aby něco vydržel?
Pokud máme k dispozici dům se zahradou, za pěkného počasí není nic příjemnějšího než posezení venku na čerstvém vzduchu, v nějakém tom pohodlném křesle nebo lehátku. Pokud ale nechcete investovat každý rok do nového zahradního nábytku, dobře koupi promyslete. Odolnost, snadná údržba, ale i skladovatelnost by měly být samozřejmostí.

Podzimní úklid zahrady a terasy
Zbavit zahradu všudypřítomného listí a upadaných větví nemusí být zas až taková dřina. Stačí mít na to tu správnou výbavu. Dnes již existují sekačky co zároveň i vysávají, nebo třeba hrábě, které šetří záda. Díky nim a mnohým dalším mechanickým pomocníkům už nebude podzimní úklid vaší zahrady a dalších venkovních prostor tak náročný.

Terasa z WPC, směsi dřeva a plastu
Dřevěné terasy jsou stále v módě, ale proč za nějaký čas tahat z bosých nohou třísky a každoročně se trápit s nátěrem prkenné podlahy, když lze mít terasu bezúdržbovou a užívat si ji léta bez starostí? Dřevoplastová prkna či desky odolají slunci, mrazu i dešti, nemění svůj vzhled ani po delší době a vizuálně se od přírodního dřeva téměř neliší.

Kámen na zahradě
Použití kamene v zahradní architektuře je kreativní tvorbou, kdy záleží na vztahu k přírodě, citu pro materiál a na estetickém vnímání a fantazii. Těchto zásad bychom se měli držet nejen při stavbě skalek, zídek a odpočívadel, ale zejména při projektování a stavbě zahrady, aby nevypadala jako skládka stavební suti.