Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?
18.07.2012
Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.
Aby mohlo schodiště dokonale plnit svou funkci, je potřeba, aby bylo nejen estetické, ale především také pohodlné a bezpečné. Zahradní schody tak musí být ještě kvalitnější, než schody, které máme v domě. Působí na ně totiž nejrůznější povětrnostní vlivy, musí odolat horku, ale také dešti, sněhu a mrazu. Musí být tedy z pevného, stabilního, dlouhověkého a mrazuvzdorného materiálu. Za mokra nesmí být kluzké a musí být dokonale tvarovány – nášlapná hrana by měla být rovná, ale zároveň ne nebezpečně ostrá. Zahradní schodiště je v příkrém terénu doslova nezbytné, ale i v terénu rovinatém najde své uplatnění jako členící prvek.
Zahradní schodiště z polygonální ruly, Foto: Kamenictví Rekop
Monolitický schod
Schody jsou trvalou součástí zahrady, tak bychom se měli zamyslet i nad tím, jak by měly vypadat. Nejlepší zahradní schod je ten, který je vyrobený z jednoho kusu materiálu. Nejenže má celistvou hranu, ale je také dostatečně těžký a tím i stabilní. Pokud jej správně uložíte, opravdu se ani nehne. Schodiště z monolitických schodů se velmi dobře buduje, je méně náročné na práci i konstrukci základů. Pokud je vyrobeno z odolného materiálu, vydrží i několik desetiletí.
Schody z více kusů
Další možností jak vybudovat schodiště, je vytvořit jej z více prvků. Nejdříve se vybuduje pevná hrana a následně se vyplní prostor za ní. Hranu je možné vytvořit z větších a vhodně tvarovaných kamenů nebo palisád. Je třeba ji dobře ukotvit, aby se nevyvracela. Zbytek schodu za touto hranou se poté zadláždí, zasype drtí nebo kamenivem. Jako materiál se využívá nejčastěji kámen a beton. Dalším způsobem výstavby schodů je litý betonový základ, který se obloží keramickým nebo kamenným obkladem. Tato metoda je u nás velmi oblíbená, ale odborníci ji příliš nedoporučují. V našich klimatických podmínkách se totiž nedaří dlouhodobě fixovat obklad k podkladu a také samotný obklad je mnohdy nedostatečně mrazuvzdorný. Dochází k jeho praskání, odlepování a dalším poškozením.
Dodržujte jednotný styl
Podle toho, v jakém stylu je zařízená vaše zahrada, je dobré vybírat také schody. Je květinová, orientální, klasická, vodní, sportovní nebo třeba relaxační? Do každé se hodí jiný materiál – od betonu, umělého i přírodního kamene, přes cihly, kov až po dřevo nebo třeba bambus. Klasické zahradě bude nejvíce slušet mramor, nebo třeba pískovec. Do zahrady pojaté ve stylu anglického parku se zase nejlépe hodí schodiště pískovcové. Schodiště z různých druhů kamene jsou často k vidění v historických zahradách, kde jsou jednotlivé kameny schodišť pospojovány jílem.
Beton
S pomocí prefabrikovaných betonových dílců v podobě tzv. zámkové dlažby s přídavnými prvky můžeme vybudovat praktické schody nejrůznějších velikostí. Jejich výhodou je, že jsou odolné proti opotřebení, jejich pokládka nenáročná a rychlá. Také se snadno udržují a jsou k dostání za dobrou cenu. Je možné je doplnit hrubými betonovými výrobky z oblázků, umělým kamenem či dřevěnými palisádami. Betonové schodiště se nejlépe hodí k novostavbám a do městského prostředí, užijete je především na frekventovaných místech. Na někoho však beton může působit chladným a uniformním dojmem.
Betonové schody, Foto: Presbeton NOVA
Kámen
Kámen je materiál, který s přibývajícími léty získává na kráse. Kamenné schody vydrží po mnoho let a dodávají zahradě osobité kouzlo. Manipulace s kameny ale není snadná a výstavba schodiště vyžaduje dobrou přípravu. Kamenné schodiště se skvěle hodí do zahrad venkovského a přírodního charakteru. Pokud byste vybrali kameny s leštěným povrchem, dodáte šmrnc modernímu prostranství. Kámen je možné doplnit dřevem, říčními valounky nebo umělecky tvarovaným kovem. K výhodám patří extrémní odolnost vůči počasí a mechanickému poškození, dlouhověkost, vysoká estetická hodnota. Za nevýhodu je považována náročná výstavba schodiště a poměrně vysoká pořizovací cena.
Schody z přírodního kamene, Foto: Zahrada Dvořáček
Kov
V dnešní době se na některých moderních zahradách můžete setkat také s kovovými schody, které jsou velmi praktické a také bezpečné. Do kovové konstrukce je možné vsadit mřížové stupnice a schody tak celkově působí velmi vzdušným dojmem. Materiál nekoroduje a je tak prakticky bezúdržbový, schody mají čistý vzhled, jsou pevné a odolné. Kovové schodiště však vyžaduje poněkud náročnější vyhotovení.
Cihly
Cihly se v zahradách objevují již po staletí, protože vypadají přirozeně a zároveň atraktivně. Díky tomu, že jsou malé, skvěle se hodí pro vytváření různých vzorů a tvarů – není problém s nimi vytvořit například efektní kulaté schodiště. Cihlové schodiště bude ideálním doplňkem zahrady mající formální uspořádání i uvolněný ráz. Mezi výhody patří snadná manipulace s cihlami, zatímco k nevýhodám řadíme vyšší cenu a nedostupnost kvalitního původního materiálu.
Foto: Zahrada Dvořáček
Dřevo
Do rustikálních a lesních zahrad se hodí dřevěné schodiště, které může být jak z desek, tak i z kulatiny nebo pražců. Elegantně vypadají také plné betonové schody obložené hladkými prkny. Dřevo je možné zkrátka doplnit různými dalšími materiály (cihly, štěrk, řezanka, valouny, terakotová dlažba) a vždy vypadá dobře. Lidé si dřevěné schody oblíbili pro jejich výhodnou pořizovací cenu, šetrnost k přírodě, nenáročnou a rychlou konstrukci i přirozený vzhled. Dřevu je však třeba věnovat dostatečnou péči a pravidelně jej ošetřovat. Bez údržby má krátkou životnost. Nevýhodný je rovněž fakt, že má ve vlhku kluzký povrch, zvětrává a je náchylné na tvorbu trhlin.
Foto: Zahrada Dvořáček
Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jaký materiál je pro vaši zahradu ten nejvhodnější, zkuste si zodpovědět na několik zásadních otázek. Například, jaký má již stávající zahrada charakter a jaký materiál v ní převažuje? Důležité je také vědět, jak často mají být schody využívány – každý den nebo jen příležitostně? Bude na ně vidět natolik, aby bylo potřeba mít na nich precizně propracované detaily? Chcete, aby byly viditelným a ústředním prvkem zahrady nebo jen nenápadným doplňkem? Všechny tyto otázky vám pomohou vybrat materiál, který bude vaši zahradu tím nejlepším řešením.
- jap -
1.
2, 3. Betonové schody - Presbeton NOVA
4-7.
Článek byl zobrazen 76642 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Robotická sekačka Riwall – aby sekání byla vždy zábava
Kdo by nemiloval ten výhled na posečený trávník a tu vůni čerstvě posečené trávy. Bohužel tomu většinou předchází obětování svého volného času, urputná snaha a během slunečních dní i pot. Existuje však pomocník, se kterým se ze sekání stane hotový relax.
Stále živý vánoční stromek
Řeč tentokrát nebude o umělých vánočních stromcích, které se opravdu někdy tváří jako stále živé. Stromy, které jsou opravdu živé a neskončí po Vánocích u popelnice jsou buď zasazeny v zemi na zahrádce nebo v květináči.
Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.
Podzimní čas cibulek
Od časného jara nás mohou překvapovat neobyčejnou krásou drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny. Pokud je ovšem právě teď na podzim zasadíme do svých venkovských zahrad.
Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?
K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.
Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.
Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.
Kořenová čistírna odpadních vod
Koho by při pohledu na zarostlý rybníček napadlo, že se nekochá pohledem na úchvatné přírodní jezírko, ale dívá se na čističku odpadních vod. Výraz „ekologický“ nelze vyjádřit jedním slovem. V překladu to znamená „v souladu s přírodou“. Přesně na tomto principu kořenová čistírna odpadních vod pracuje.