Jak pečovat o trávník po zimě?
12.03.2011
Pýchou každého správného pěstitele je krásný zelený trávník pokrývající jeho zahradu. Aby nám trávník po zimě co nejdříve dělal zase parádu, přinášel radost a užitek, je již teď potřeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Nejdůležitější je dopřát mu hlavně dostatek vláhy, vzduchu a správně jej sekat.
Jaro je už za dveřmi, tak musíme stihnout udělat několik důležitých kroků, aby náš trávník vypadl brzy zase k světu. Dokud leží pod sněhem tak příliš nemyslíme na to, jak bude asi vypadat poté, co přijde obleva. S prvními slunečními paprsky se nám však začne odkrývat vše, co na něm zima napáchala. Mnohdy je to smutný pohled na rozbředlou hnědou hmotu, která ani v nejmenším nepřipomíná váš nádherný loňský trávník. Naštěstí to v případě trávníku nebývá tak hrozné, jak to na první pohled vždy vypadá. Pokud mu věnujeme trochu pozornosti a svého volného času, bude brzy plný síly. Jak tedy postupovat?
Nejdůležitější je nic neuspěchat. Trávník se většinou začíná probouzet až v době, kdy teplota půdy dosahuje 5˚C. V tu dobu začíná přijímat nové živiny a vodu, obnovují se jeho metabolické procesy a začíná se zelenat novými výhony. Do trávníku nezasahujte, dokud na něm ještě leží sníh a počkejte, až zima skutečně skončí. Pokud byste tak neudělali a zasahovali do něj dříve, mohlo by to na něm zanechat nepěkné stopy. Jakmile sníh roztaje, nechejte trávník přirozeně proschnout a poté můžete vrhnout na jeho očistu. Začněte tím, že shrabete větvičky, starou suchou trávu a listí z minulého roku. Hrabáním se zbavíte také sněžné plísně a provzdušníte povrch půdy. Vhodné je použít ruční hrábě.
Dále je důležité dát trávníku nějakou fazónu, pokud jste jej tedy neposekali ještě na podzim, je dobré ho posekat teď. Zastřiháváme na výšku cca 3 centimetrů, což v případě, že vlastníme kvalitní sekačku, nebývá problém. Posekanou trávu je poté třeba shrabat, aby nám nezačala na trávníku plesnivět. Již víceletá tráva má v jarním období zvýšenou potřebu minerálních živin, zejména dusíku, který je nezbytný pro růst nových výhonů. Mladší trávníky zase potřebují mít dostatek fosforu pro podporu kořenového systému. Na počátku nové vegetační sezóny, tedy někdy v průběhu března, byste měli trávník pohnojit čistě dusíkatým nebo kombinovaným hnojivem s převahou dusíku. Pro své optimální složení jsou nejvhodnější trávníková hnojiva s dlouhodobým účinkem, která byla speciálně vyvinutá pro použití v trávníku. Díky nim má trávník živiny k dispozici po dlouhou dobu a ve správném poměru.
Aby mohl trávník znovu dýchat, je nutné jej provzdušnit neboli vertikulovat. Přes podzim a zimu totiž zarostl mechem, pokryla jej tráva a napadané listí. Tato bariéra znemožňovala nejen trávníku, ale i půdě v dýchání, což se odráží na jejich dnešním vzhledu. Provzdušňování se dělá pomocí vertikulátoru, který je vybaven ostrými ocelovými noži a dostane se tak několik milimetrů hluboko do půdy. Nože by se měly půdy jen lehce dotýkat. Všechny rostlinné zbytky spadají do záchytného koše, takže se nemusíte starat o jejich úklid. Po vertikulaci by měl být trávník již plně probuzen ze zimního spánku a připraven na nadcházející sezónu. Nyní již bude lépe přijímat vláhu, živiny a vzduch. Vhodnou dobou pro vertikulaci je měsíc duben.
Pokud se na některých místech trávníku vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Pamatujte však na to, že na první setí by měla půda mít teplotu minimálně 8 ˚C. Místo výsevu by se mělo nejdříve prohrabat, hlína smíchat s pískem a teprve potom můžete zasít. Nakonec se místo uválí travním válcem a zalije. Aby se trávníku dobře dařilo, můžete do půdy před výsevem přidat rašelinu nebo hnojivo. Výběr vhodného osiva záleží jen na vás, ale doporučuje se kupovat raději u renomovaných výrobců. V nabídce totiž mají už speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Setí se může provádět od jara do podzimu a to klasicky rukou nebo sypacím vozíkem.
Nově zaseté klíčky je nutné rovnoměrně zavlažovat, stejně tak jako celý trávník. Nesmí nám přeschnout ani se z něj stát rybník. Jakmile se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 centimetrů, můžete jej posekat. Napoprvé se zkrátí asi o třetinu své délky, tedy na nějakých 5-7 cm. Pro tuto činnost je nejvhodnější rotační sekačka, na které si můžete výšku sečení nastavit. Při sečení je důležité mít ostré nože, které trávník skutečně zastřihují a ne vytrhávají.
- jap -
Foto: Gardena, Wolf garden
Předchozí články
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Mulčovací sekačka prospěje kráse a zdraví trávníku
Jak vybrat vertikutátor
Zavlažování a zalévání je umění
Dokonalý trávník a vhodné travní osivo
Větrání v interiéru a jeho význam pro člověka
Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Praktické doplňky do předsíně
Článek byl zobrazen 22051 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Užitečná pařeniště do každé zahrádky
Pěstování zeleniny na našich zahradách je velmi často k naší nelibosti ovlivňováno nepříznivými klimatickými podmínkami. Spousta snahy může být v jediné hodině zmařena větrnou smrští, přívalovým deštěm, ale stejně tak i nedostatkem tepla. Proto je vhodné hledat řešení, která tyto nepříznivé vlivy eliminují na minimum. Jednou z nejefektivnějších variant v porovnání se vstupními náklady je právě pařeniště.

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku
Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.

Pěstujeme Gingko biloba
První zmínka o léčivých účincích stromu zvláštního vzhledu pochází ze staré Číny, kde je dodnes považován za kultovní strom. V Evropě se objevil až počátkem osmnáctého století v zámeckých parcích, městských stromořadích a botanických zahradách. Teprve současná bohatá nabídka okrasných dřevin se zasloužila o rozšíření jínanu do soukromých zahrad.

Betonovou dlažbu vybírejte podle účelu a zatížení
Betonová dlažba nemusí být nutně určena pouze na terasu, ale tvoří také další zpevněné cesty kolem domu, stání pro auta, chodníčky mezi jednotlivými částmi zahrady, případně okolí bazénu. Pro každý účel se hodí jiná dlažba a kromě barev a tvarů jsou hlavním kritériem výběru vlastnosti dlažby.

Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.

Betonové prvky v zahradní architektuře mají mnohostranné využití
Betonové prvky mají v zahradní architektuře své místo řadu let a nejedná se pouze o betonovou dlažbu. Beton lze v zahradě využít také jako nášlapy, palisády, obruby, květináče, kmeny a další dekorativní prvky. Prvky z betonu jsou přitom trvanlivé, bezúdržbové a svým vzhledem mohou imitovat řadu dalších materiálů.

Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.