Tvarování dřevin
27.09.2009
Ať už bude živý plot nízký nebo vysoký, z listnáčů nebo jehličnanů, bude potřebovat pravidelné tvarování. Dřeviny v živých plotech, geometrických tělesech, figurálních tvarech, ale také stromky a keře vedené na opěrách a trelážích, i periodicky sestříhávané stromy v uličních stromořadích - ty všechny lze považovat za tvarované.
Chataři a chalupáři nejčastěji pěstují živé ploty, kterým je nutné věnovat náležitou péči, aby byly pěkné, a někdy se také pouštějí do tvarování solitérů.
Živé ploty
Pracnost výsadby a údržby živého plotu závisí na výběru dřevin, výšce plotu a jeho typu, tedy na tom, zda bude volně rostoucí nebo tvarovaný. Než se rozhodneme, kterou dřevinu zvolit, musíme se zamyslet nad světelnými a klimatickými podmínkami pozemku i nad nároky jednotlivých druhů dřevin na světlo a stín, půdu a vlhkost. Uvážíme také, kolik času chceme plotu nebo plůtku věnovat.
Zakládání a údržba tvarovaných živých plotů je totiž v porovnání s volně rostoucími ploty pěstitelsky i časově náročnější i nákladnější, protože vyžaduje větší počet rostlin na čtvereční metr.
Tvarovat, tedy stříhat či řezat, můžeme začít hned po vysazení dřevin. Nejprve zkrátíme mladé hlavní výhony až na polovinu, a to ostrými zahradními nůžkami. Aby živý plot časem zhoustl a vytvořil souvisle zapojenou a hustou plochu v celé své výšce a šířce, budeme jej muset následující rok sestříhat ještě jednou. Kromě vysoko vyhnaných výhonů zkrátíme i ty postranní, které vybočují z tvaru. První roky může živý plot růst trochu nepravidelně, proto jej ručním i nůžkami občas usměrníme. Vrchní plochu zastřihujeme do rovna, postranním výhonům dáme šanci, aby se vzájemně prolínaly. Jakmile dřeviny dorostou do předpokládané konečné výšky, čeká na nás pravidelná údržba. K tomu se hodí elektrické nůžky na živý plot. Při stříhání platí zásada lichoběžníkového střihu - v horní polovině by měl být plot užší než v dolní.
Nejvhodnějším obdobím pro zastřihnutí živého plotu je konec léta. Pokud je nutné stříhat častěji, děláme to po ukončení jarního růstu v druhé polovině května. Po jarním sestřihu bývají přírůstky silnější. Pro dosažení perfektního vzhledu, zejména u figur z drobnolistých dřevin, je někdy nutné podle potřeby přidat ještě třetí řez i mimo uvedená období.
Ozdobné solitéry
Proč vlastně stříhat solitéry? Zajímavý tvar zelené rostliny dokáže v zahradě překlenout „prázdné“ místo a dokáže opticky nahradit i barevný květinový záhon. Jeden jediný keř nebo strom, sestříhaný například do spirály dokáže vzbudit zvědavost a zahradní kompozici rázem oživí. Než se ale pustíme do zastřihávání větví, je důležité rozhodnout se hned na začátku, jakého tvaru chceme docílit. Jestli to má být něco abstraktního či naopak pravidelného, a nebo zvolíme figuru.
Pro tvary jako jsou kužel, komolý jehlan, koule, polokoule či spirála zapěstujeme dřeviny stejně jako pro živé ploty. S tvarováním začínáme až po dosažení potřebné výšky. Aby vytvarování rostliny bylo opravdu souměrné, můžeme si pomoci šablonou, vyrobenou například z drátu nebo z dřevěných či sololitových přířezů (někdy se dají i koupit hotové šablony). Šablona se přikládá k boku stěny a podle jejího obrysu se vede střih. U kulatých tvarů je možné šablonu přivázat ke kůlu umístěném dočasně ve středu keře. Podle otáčející se šablony střihem dosáhneme perfektní tvar.
Lze také využít formu z drátěného (tzv. králičího) pletiva, která se navlékne na keř ještě před dosažením jeho konečné šířky a výšky, ale až v době, kdy je dostatečně rozvětven. Letorosty se nechají prorůst oky a forma slouží jako šablona pro střih.
Podobně se tvarují i figury. Základem úspěchu je maximální zjednodušení tvaru šablony. Na formu dobře poslouží drátěné pletivo. Pro rozměrnější objekty je třeba sesadit několik dřevin, nejlépe tis nebo zimostráz. Jejich krátké, husté jehličí a drobné listy dokážou vytvořit hladký a jednolitý povrch i na složitějších tvarech. Tis a zimostráz velmi dobře obrůstají, houstnou, snášejí zmlazování a jsou poměrně nenáročné na půdu i stanoviště.
***
JAK NA TO?
Aby ze zaobleného zimostrázu vyrostla skutečná a především úhledná koule, je třeba nejdříve zastřihávat boční výhony. Potom teprve přichází na řadu ohraničení výšky a formování stran.
Při tvarování kužele (ale také jehlanu) se používají tři až čtyři pomocné bambusové tyčky, jimiž se stanoví základní obrys. Střih se dokončí „od oka“, samozřejmě s použitím ostrých nůžek.
Autor: Martina Lžičařová, Radka Borovičková, časopis Chatař a chalupář
Foto: archiv firem Fiskars, Mountfield
Články s podobnou tématikou
Jaké keře zvolit do zahrady?
Pěstujeme růže
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Jehličnany v nádobách
Miniaturní jehličnany
Rostliny vhodné na živý plot
Článek byl zobrazen 19414 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Rozprašovací mlžné brány – rychlá úleva při nesnesitelném vedru
Parné léto doprovázené nedostatkem srážek způsobuje mnoho potíží jak lidem a zvířatům, tak i na zahradách a pozemcích, kde pěstujeme své oblíbené plodiny nebo květiny. Jednou z možností, jak zajistit osvěžení pro všechny a všechno, co je ohroženo přehřátím, je instalace rozprašovací brány. Jedná se o systém, který se jednoduše napojí na vodovodní kohoutek, který je pod tlakem a spustí nepřetržitou vodní mlhu.

Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.

Přírodní bazény a koupací jezírka - užívejte si čistou vodu bez chemie
Uvažujete nad pořízením bazénu? A co třeba koupací jezírka, už jste o nich slyšeli? Je to jedna z možností, jak si užívat koupání na vlastní zahradě v přírodní formě.

Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
Dříve jsme si mohli klíště přinést jen z lesa nebo louky, ale dnes se před těmito nebezpečnými tvory nemůžeme cítit v bezpečí ani na vlastní zahradě. Abychom eliminovali výskyt klíšťat na zahradě, musíme udělat několik základních opatření – pravidelně stříhat trávník, vytvořit „nárazníkové plochy“ a nezapomenout na chemický postřik.

Jak vybrat zahradní fukar nebo vysavač na listí?
Zahradní vysavače a fukary slouží k úklidu listí na zahradě, případně na zpevněných plochách kolem domu. Dostanou se i do hůře přístupných míst, pod živý plot, nízké stromy apod. Při jejich výběru si nejprve rozmyslete, zda pro vás bude lepší fukar nebo vysavač a také se zaměřte klíčové parametry jako je výkon nebo hmotnost.

Automatické sekačky trávy posekají samy a dobře
Sekačka, kterou stačí postavit na trávník, zapnout a o nic jiného se nestarat je snem každého, kdo chce využít čas zábavnější formou. Zpříjemnit péči o trávník dokáží plně automatizované sekačky s robotickým pohonem. Několik tipů a rad jaký typ sekačky, je vhodný pro vaši zahradu vám výběr usnadní.

Příprava sekačky na jaro
Jaro už se ohlásilo v plné síle, což pro nás znamená, že bychom se měli zaměřit na naše zahrady a zahrádky a věnovat jim trochu více pozornosti. K tomu ovšem potřebujeme naše zahradní pomocníky, které však bude třeba nejdříve trochu oprášit, zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Jedním z nich je zahradní sekačka.

Uzení netradičních pokrmů - vyzkoušejte vejce, papriku nebo brambory
Domácí uzené maso, ryby, klobásy na mnoho způsobů nebo uzený sýr, to vše běžně vyrábí každý majitel udírny. Co ale zkusit vyudit i méně tradiční potraviny? Pár zajímavých tipů na netradiční uzení přinášíme v dnešním článku.