Pěstujeme granátovník
02.07.2024
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.
Granátovník pochází z horských oblastí Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu a přední Asie, kde roste divoce. Odtud se rozšířil až do Evropy, zejména do zemí kolem Středozemního moře a postupně do všech subtropických oblastí světa jako užitková i okrasná rostlina. Ve své domovině roste v písčité nebo skalnaté půdě. Po dozrání plodu slupka praská a semena vystřelují do okolí, odtud pochází jeho název - granátové jablko.
V zimě chladno, v létě hodně slunce
Granátovníky se u nás pěstují jako nízký keř nebo jako pokojová rostlina. Dobře snáší řez, a proto jsou oblíbené i mezi pěstiteli bonsají. Granátovému jablku se daří na teplém slunečném stanovišti, ale snese pokles teploty až na -15 ° C. Samozřejmě, velmi dobře se pěstuje v krytých prostorách skleníku či zimní zahrady, či v bytě, nejlépe s letněním během vegetace. Má podobné nároky na pěstování jako olenadr.
V zimě granátovník potřebuje alespoň 6 až 8 týdnů vegetačního klidu, nejlépe při teplotě 6 ° C. Bez tohoto odpočinku na jaře špatně raší a nasazuje pozdě na květ. Na jaře a v létě granátovník potřebuje přiměřené a pravidelné zavlažování a je vděčný za pravidelné přihnojování kombinovanými hnojivy. Na složení půdy je granátovník nenáročný, nejlépe mu vyhovuje lehká a propustná zemina.
Prvních plodů se u granátovníku dočkáme nejdříve ve třetím či čtvrtém roce, a někdy až za sedm let. Na plodnost má největší vliv řez, který děláme obvykle v předjaří vždy na vnější očko, aby se koruna otevírala. A tady pozor, granátovník plodí na tříletých výhonech, proto odstraníme zahušťující a nemocné výhonky a plodné pouze zakrátíme. Spoléhat však na to, že rostlina zarodí v našich podmínkách, ovšem nelze. Okrasné odrůdy se se pěstují pro nápadné květy, jiné jsou takzvaně ovocné.
Některé pouze kvetou, jiné plodí
Granátovník má mnoho odrůd, které vznikly v Afghánistánu, Íránu, Ázerbájdžánu, Turecku, Sýrii, Iráku. Mnoho granátovníků, se kromě Bulharska, pěstuje i ve Francii a Španělsku. Některé
Okrasné kultivary granátovníku
• "Nana" je cca 0,3 až 0.9 m vysoký keř s oranžovo-červenými květy
• "Chico" (trpasličí granátové jablko) je asi 0,6 m vysoký granátovník a velmi dlouho kvete
• "Legrellei" je hustý keř, 1,5 - 2,5 m vysoký, s krémově bílými květy s růžovými pruhy
• "Noche Shibari" má tmavě červené květy, kultivar "Tayosho 'má světle meruňkové květy a.' Alba Plena 'má květy dvojité a čistě bílé
Ovocné odrůdy
Tyto granátovníky se většinou pěstují venku jako keře či nízké stromky. Na zimu však potřebují chránit před vlhkem, podobně jako okrasné traviny. Z odrůd lze doporučit například "Wonderful", který má oranžovo-červené květy a velké plody, cca 13 centimetrů v průměru, "King" s červenými květy a velkými plody či odrůdu "Fleishman.
Granátovník přináší štěstí, lásku i zdraví
Granátovník je prastará kulturní rostlina, která se využívá od kořenů přes listy až k plodům. Za nutričně cenné látky v plodech granátovníku punského původu můžeme považovat lehce stravitelné sacharidy, polyfenoly, třísloviny, vitamin C a vitaminy skupiny B. Granátová jablka se používají k přímé konzumaci, na zpracování šťáv pro teplou a studenou kuchyni, na přípravu nebo přibarvování vín a sirupů, mají významné dietetické a léčivé vlastnosti. Ze šťávy se připravuje známý arabský nápoj šerbet a sirup Grenadina. Je osvěžující a povzbuzuje hlavně chuť k jídlu. Šťávou se ochucují ovocné saláty z různých druhů ovoce. Granátové jablko si své uplatnění našlo i v teplé kuchyni. V oblastech, kde se tento ovocný druh pěstuje, se drcená i celé semena používají jako koření. Například klobásy kupaty, gruzínské národní jídlo, se bez tohoto koření neobejde.
Ve starověkém Řecku bylo granátové jablko zasvěceno Bohyní Héře a Afroditě jako symbol plodnosti a lásky. Podle bible byl granátovník považován za strom lásky v biblickém ráji, vždyť Adam a Eva snědli právě granátové jablko I v současnosti se v některých zemích udržuje zvyk, kdy se novomanželům házejí pod nohy granátová jablka, které jim mají zajistit potomstvo a štěstí.
Text a foto: Irena Forejtová
Přečtěte si také
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Článek byl zobrazen 14351 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.

Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská
Společnost Trachea je předním domácím výrobcem nábytkových dvířek. Nyní přichází s novým atraktivním dekorem nazvaným „trnka světlá“. O trnkách, Valaších, ekologii (a spoustě dalšího) čtěte v následujícím článku.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.

Dýchejte lépe: jak doma zlepšit kvalitu vzduchu
Zejména ve městech je důležité pamatovat na kvalitu ovzduší ve vlastním domově a způsoby, jak jeho kvalitu zlepšit – přirozeně nebo za pomocí moderních doplňků do domácnosti. Celá řada bytů a domů ve městech se nachází v bezprostřední blízkosti silničního provozu, který výrazně snižuje kvalitu ovzduší v bytech, kam se dostávají výpary z automobilů, městské hromadné dopravy a dalších prostředků.

Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl
Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

Kokedama – netradiční způsob pěstování pokojových rostlin
Zajímavé pěstování pokojových rostlin v závěsech anebo na mísách v koulích z mechu a speciálního pěstebního substrátu. Nejedná se vždy jen o závěsné typy, ale právě ony vypadají nejzajímavěji. V kokedamách se uplatní cibuloviny, orchideje, ale i mnohé další typy rostlin. Každá z nich působí jinak, každá má své osobité kouzlo.