Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
24.11.2011
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.
Trocha historie
Vánoční hvězda, jejíž domovinou je Mexiko, nechybí v období Vánoc snad v žádné domácnosti. Rostlina byla pojmenována po muži, který ji právě ze střední Ameriky přivezl do Spojených států amerických. Jmenoval se Joel Poinsett a den jeho smrti - 12. prosinec je v Americe každoročně oslavován jako „Den poinsettie“, kdy se lidé obdarovávají právě těmito květinami. Také v Mexiku je poinsettie vánoční květinou, nazývají ji zde „Flor de Noche Buena”.
Vánoční hvězdu vybírejte pečlivě
Většina z nás kupuje poinsettii tak, že jednoduše navštíví květinářství a vybere si ze záplavy květin tu nejhezčí. Při výběru je však třeba věnovat pozornost nejen oněm červeným zdobným listům, ale i kořenům. Pokud má rostlina příliš mokrý nebo naopak suchý kořenový obal, je to jasné varování, abychom ji nekupovali – nevydržela by dlouho. Varovným znakem jsou samozřejmě také svěšené listy a nažloutlé konečky. Zdravá poinsettie je silná, má husté zelené listy bez jakýchkoliv vad a celkově je v dobré kondici. A jak poznáme, že je čerstvá? V okvětních lístcích by měly být vidět drobounké žluté rozpučené kvítky.
Vyvarujte se také koupi rostliny, která je umístěná v blízkosti vchodových dveří do květinářství. Pravděpodobně tam stojí už celý den, nebo několik dní a to této rostlině nedělá vůbec dobře. Poinsettie nesnáší chladno a průvan, je tak pravděpodobné, že by jí zanedlouho opadaly listy, nebo by zvadla úplně. V květinářství si pro její přenos domů vyžádejte pečlivé zabalení, které ji alespoň trochu ochrání před venkovní zimou.
Před Vánocemi se v obchodech setkáte převážně s červenými poinsettiemi, ale k dostání je dnes ve více než stovce různých barev. Narazit můžete na růžovou, žlutou, meruňkovou, fialkovou nebo dokonce dvojbarevnou. Rostliny se vyskytují rovněž v různých tvarech a velikostech, od mini provedení v květináčích až po metrové keře, které rostou hlavně v zahradách rodného Mexika.
Jak správně pečovat o poinsettii
Péče o vánoční hvězdu není zrovna jednoduchá, květina je poměrně náročná a vyžaduje vhodnou péči. Nemá ráda sucho, ale nesnáší ani stání ve vodě. Pokud zcela nasákne vodou, je velmi citlivá. Při přelití tak začíná žloutnout, uhnívají ji kořeny, opadávají listy a může se stát, že rostlina odumře úplně. Druhým extrémem, který nesnáší, je přesušení. I v tomto případě dochází k opadu listů. Přesušenou poinsettii je však možné na rozdíl od té přelité ještě zachránit. Stačí jí dodat přiměřenou zálivku a budete překvapeni, jak rychle se vzpamatuje. Vánoční hvězdě nejvíce svědčí mírná vlažná zálivka. Když je v plném květu, není nutné ji přihnojovat, po odkvetení stačí jednou měsíčně obohatit zálivku obvyklou dávkou hnojiva. Co se týče umístění, má poinsettie ráda teplé a suché místo – ne však přímé slunce! Ideální teplotou je pro ni 15 až 22 stupňů Celsia.
Vánoční hvězda odkvetla..., co teď?
Vánoční hvězda je trvalka, pokud se o ni dobře staráme, může nám dělat parádu po dlouhou dobu. A pokud víme jak na to, může nám dokonce opakovaně vykvést. Aby se loňská rostlina dostala zase do formy a zazářila i během letošních Vánoc, musíme ji minimálně 8 týdnů před svátky uložit někam do tmy. V úplné tmě by měla být nejlépe 14 hodin denně. Rostlina tak začne produkovat nové červené okvětní lístky. V tomto „období temna“ bohužel stačí i malinký záblesk světla a vše je ztraceno. Pozornost v tuto dobu věnujte i teplotě, která by neměla být příliš vysoká. Komu se podaří docílit toho, že mu poinsettie před Vánoci znovu vykvete, zaslouží si opravdový obdiv. Většina lidí se raději přikloní k mnohem jednoduššímu postupu, každý rok si zajde koupit květinu novou.
- jap -
Foto: starsforeurope.com
Článek byl zobrazen 9825 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Inspirace - vánoční hvězda jako dekorace na jídelním stole
Poinsettie neboli Vánoční hvězda je snad nejoblíbenější vánoční květinou a díky její kráse stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací na jídelních stolech. Inspirujte se prací profesionálů a vytvořte si doma neopakovatelný sváteční stůl.

Popínavé rostliny na domě i na zahradě
Bez zelených rostlin si nedokážeme zahradu představit, doplňuje ji a utváří celkový příjemný dojem. Stejně, tak vás dozajista okouzlí popínavé rostliny, které se mohou pnout po domě, terase, opěrné konstrukci či pergole.

Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Bazalka je v létě nejvíce používanou bylinkou. Těstoviny, pizza a rajčata jsou nerozlučnou trojicí, kterou si bez bazalkového pesta téměř nelze představit. V čem tkví kouzlo, výrazná chuť a aróma bazalky?

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

Zahradní květiny XI. – Kakosty
Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.

Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.