Pěstujeme palmy
09.02.2008
V moderním interiéru se palmy objevily stejně rychle jako fíkusy a monstery. Ty se exotickým kráskám tropů a velehor nemohou odolností rovnat. Proto palmy slaví svůj návrat nejen v bytech, ale vysazují se dokonce i do zahrad.
Palmy rostou od mořského pobřeží až po velehory
Domovinou většiny druhů palem je tropické a subtropické pásmo všech světových kontinentů. K životu potřebují teplo a vlhko, proto se jim v deštných pralesech daří nejlépe, kde jim pravidelné prudké lijáky zabezpečí dostatek vláhy. Druhou skupinou palem je opačné prostředí v pravém slova smyslu. Palčivé horko, chudá půda a vláha jen výjimečně jednou za několik let, jsou tvrdými podmínkami písčitých pouští, kde se uchytí jen houževnatý porost. Jak mohou být palmy v takovém prostředí svěží a zelené, vysvětluje růst kořenů. Pouštní palmy mají mohutný a velmi dlouhý kořen, který roste kolmo dolů - přímo ke zdroji podzemních zásob vody, odkud čerpají vláhu. Poslední, zato nejzajímavější druhy palem, se objevují v místech, kde bychom je nehledali. Tyto palmy se u nás pěstují jako mrazuvzdorné, protože jejich domovem jsou vysokohorské oblasti se štíty dosahujícími až tří tisíc metrů nad mořem, kde jim neuškodí ani krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu.
Teplomilné palmy v bytě
V domácích podmínkách se daří teplomilným palmám, které jsou náročné na poměrně vysokou teplotu, vzdušnou vlhkost a dostatek světla. Kromě toho jsou některé druhy citlivé i na teplotu půdy. Někdy bývá problematické odhadnout jak palmu zalévat. Uvedené podmínky je obtížné dodržet hlavně přes zimu, kdy nejčastěji palma začne chřadnout a pak uhyne.
Z nenáročných druhů pro byt a vytápěné zimní zahrady si můžete pořídit pomalu rostoucí palmu s nízkým tenkým kmínkem a elegantními dlouhými listy - Chamaedoreu elegans. Vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto se doporučuje postavit květináč do misky s vlhkými oblázky kvůli udržení stálé vlhkosti. V létě rostlina potřebuje vydatnou zálivku, proto zaléváme dva až třikrát týdně a přes zimu zaléváme jen velmi mírně. I když teplomilné palmy obecně potřebují dostatek světla Chamaedora je výjimkou – lépe se jí daří v polostínu bez přímého osvětlení sluncem. Známé datle se rodí na palmách rodu Phoenix. V bytech je často pěstována stejně vznešená palma Phoenix roebelenii, která prospívá v zimních zahradách s vyšší vzdušnou vlhkostí než v bytě a dokonce snese i podmínky, které jiná palma nepřežije. Dobře snáší přistínění i přemokření kořenů, ale potřebuje dobrou výživu hlavně přes léto, kdy palmu každé dva týdny přihnojujeme, jinak začnou listy ztrácet pěkně zelenou barvu a posléze začnou zasychat. Pro úplné začátečníky, kteří s palmami nemají žádné zkušenosti je vhodnou volbou rychlerostoucí palma Livistonia chinensis. Nevadí jí ani vlhko ani extrémní sucho a daří se ji stejně dobře v nevytápěné zimní zahradě jako ve vytápěné místnosti.
Mrazuvzdorné palmy na zahradě
V našich podmínkách sázíme palmy na místa chráněná před prudkým větrem, nejlépe na jižní stranu zahrady. (Zkušení pěstitelé tvrdí, že nejsnáze se ujímají malé semenáčky než vzrostlé sazenice). Většina druhů se v letním období bez pravidelné zálivky a přihnojování neobejde, což trvá až do září, kdy venkovní palmy připravujeme na přezimování. Mrazuvzdorné palmy bez přiměřené ochrany nízké teploty nevydrží. Jejich listy sice snesou třeba i dvacetistupňové mrazy, ale citlivé kořeny poškodí již pětistupňový mráz. Dostatečnou ochranou je vrstva suchého listí, dřevěných hoblin či rašeliny, která se rozprostře okolo palmy. Můžete si pořídit i speciální fólii (je k dostání u pěstitelů palem). Mezi odolné mrazuvzdorné palmy patří Trachycarpus fortunei, původem z čínských horských oblastí, Nannorhops ritchiana s modrosivými listy, majestátní Washingtonia nebo Serenoa repens.
Na závěr ještě dobrá rada: Než si nějakou palmu pořídíte, nechte si poradit od odborníka. Zvlášť mrazuvzdorné druhy jsou velmi drahé a vaše špatná volba se může rovnat až několikatisícové ztrátě.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Josef Buček
Články s podobnou tématikou
Kokos a banán nejsou pouze k jídlu
Jak na pěstování kaktusů
Miniaturní jehličnany
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Článek byl zobrazen 26766 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Pěstujeme listnaté stromy
Pěstujeme listnaté stromy Okřídlené rčení „zasaď strom a postav dům“ stále platí a dlouho ještě bude. Dívat se na malé semínko v dlani, které pak v zemi začne klíčit a vyroste z něho krasavec s nádhernými listy nebo zvrásněnou kůrou – to je zázrak, co člověku bere dech. Chcete si něco takového vyzkoušet?

Proč mít na zahradě dvouletky
Ještě donedávna bývaly nepostradatelnými květinami venkovských zahrádek, ale dnes už si na ně málokdo vzpomene. Babiččina zahrádka se bez dvouletek zkrátka neobešla už proto, že řada z nich patří mezi léčivky.

Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny
Hydroponie patří k modernímu způsobu pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Dalo by se říct, že taková vertikální zahrada vytváří uvnitř budov harmonické spojení člověka a přírody. Obyčejná stěna v interiéru se může za pár chvil změnit v nevšední skvost, na něhož bude radost pohledět.

Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?

Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.

Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.

Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?