Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
04.03.2008
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.
Teprve odtud se exotické stromy a keře rozšířily do zahrad a parků. Pěstování japonských javorů nebo miniaturních jehličnanů v nádobách na terase se v posledních letech stalo módní záležitostí a stejně tak se stále častěji budují zahrádky v asijském, středomořském i antickém stylu. Domácí druhy rostlin a dřevin pak do exotické výsadby nezapadají a i proto se jejich pěstování tak rozšířilo. Nabídka cizokrajných dřevin je velmi rozsáhlá, aniž byste si uvědomili, že „obyčejný“ keř zahradní hortenzie pochází z Japonska.
O výsadbách exotických druhů v zahradách se vedou žhavé diskuze. Zastánci tvrdí, že pěstováním cizokrajných druhů nikomu neškodí, odpůrci oponují tím, že v našich podmínkách se exotům nedaří a měli bychom pěstovat jen domácí druhy. Podle nich do české zahrady patří jen původní druhy dřevin. Těch by bylo ale velmi málo - z domácích jehličnanů přichází v úvahu pouze borovice a smrk a listnáče jsou obvykle velmi vysoké a vzrůstné. Proto byla druhová pestrost v zámeckých parcích rozšířena o další exotické druhy dřevin. Tak proč nevyužít zkušeností zahradnických architektů a nezkusit vysadit na zahradu nějakou tu zelenou „perlu“.
Než si koupíte sazenici jakékoli exotické dřeviny, uvažte, zda bude mít na zahradě dostatečnou hloubku půdy. Tato zásada je důležitá hlavně v zakládané zahradě u novostavby, kde je pod navážkou ornice ukryta stavební suť. Většina dřevin koření hluboko a některé druhy nesnášejí vápník, kterého v tomto případě bude v půdě nadbytek, neboť úlomky cihel, pytle od vápna a cementu se hned tak rychle nerozloží. Dřevinu je po výsadbě zpravidla nutné dále hýčkat pravidelným přísunem organické hmoty a speciálními hnojivy určenými výhradně pro konifery. Z hnojiv je pro dřeviny vhodný například Cererit, NPK.
V mrazových kotlinách a drsných horských oblastech se s teplomilnými druhy rozlučte už předem. V prašném prostředí nebo v zamořeném exhaláty exotické dřeviny raději nepěstujte vůbec. Teplomilné dřeviny (cedr, kryptomérie, pajehličník, sekvojovec) vysazujte jen v nižších polohách a na chráněná místa Rovněž často pěstované cypřišky, zeravy a jedlovce vyžadují přistíněnou polohu, chráněnou před prudkými zimními větry. Vybírejte druhy podle jejich přirozeného prostředí, jen tehdy se jim bude na vaší zahradě dařit.
Exotická dřevina vysazená do zahrady mezi ostatní listnáče a jehličnany má jakési výsadní právo. Nikdy by cizokrajné dřeviny neměly ve výsadbě dominovat, pokud se nejedná o vyloženě stylovou zahrádku. Zastoupení jednotlivých druhů nelze jednoznačně stanovit. Záleží na vztahu dřeviny k okolnímu prostředí, na architektuře staveb a také na přání majitele. Začlenění cizokrajné dřeviny má v celkovém dojmu působit nenásilně a nenápadně. Na hranicích pozemku nevysazujte cizokrajné dřeviny působící v krajině nepřirozeně jak barvou, tak celkovým tvarem. Zde by měly být použity zejména naše domácí dřeviny - smrky, borovice, modříny, z listnáčů například javory, břízy, vrby či duby. Exotiku si můžete dovolit u cesty k chalupě nebo chatě, případně na terase či skalce. Čili s módní exotickou dřevinou zacházejte jako s extravagantním modelem šatů. Nechte ji vyniknout, ale jen tam kam se hodí.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Jehličnany v nádobách
Miniaturní jehličnany
Rostliny vhodné na živý plot
I stromy mají osobnost
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 16195 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?

Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.

Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.

Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?

Jak na pokládku travního koberce
Krásný, zelený, hustý a zdravý trávník je snem řady majitelů rodinných domů, chalup, chat i firemních areálů. Cestou, jak mít trávník jako ze žurnálu, je přímý výsev trávníku – ale to je na dlouho. Druhou možností je rychlejší pokládka travního koberce.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.