Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
25.04.2006
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.
Rod Pelargonium zahrnuje kolem 250 druhů, a to nepočítáme řadu dalších uměle vypěstovaných kříženců. Pelargonie pocházejí z jižní Afriky, najdeme je však i na Madagaskaru, V Arábii nebo v západní Indii a některé druhy rostou i v Austrálii. Do Evropy je začátkem 17. století přivezl z jihoafrického Mysu Dobré naděje poprvé přivezl britský dvorní zahradník John Tradescant.
Název pelargonie vznikl z řečtiny, a sice z řeckého slova pelargos neboli čáp - plody této rostliny totiž připomínají čapí zobák. Slovo muškát je zase původu arabského. Nejprve se jednalo o název koření, pak druhu vinné révy a nakonec tak byla pojmenována pelargonie.
Muškáty mají keříčkovitý vzrůst, dužnatý stonek, ve kterém udržují v době sucha vodu, a okrouhlé plstnaté listy štiplavého zápachu, po kterých se většinou táhne kruhová páska. Květy, které jsou uspořádány do bohatého okolíku, mohou být různých barev, od bílé přes jemně růžovou, oranžovou a červenou až po fialovou a temně purpurovou.
Výška muškátu je obvykle asi 35 až 40 centimetrů, výjimkou však nejsou ani delší rostliny, přičemž však platí, že čím vytáhlejší stonek je, tím méně často rostlina kvete. Proto je vhodné každé dva roky květiny obměnit a stonkovými řízky během srpna nebo září namnožit nové rostlinky.
Muškáty, jelikož pocházejí z Afriky, milují světlo a slunce, a proto je vhodné vysázet je na dobře osvětlené a slunečné místo. Zaléváme je pravidelně, když vyschne substrát (nejlépe hlinitá či kompostní zemina s příměsí rašeliny), a jednou za 14 dní bychom měli použít hnojivo, aby hodně kvetly.
V zimě naopak zálivku silně omezíme a než vypuknou první mrazíky, odneseme květináče k přezimování do teplejšího prostředí, stačí však okolo 10 stupňů Celsia, maximální teplota by pak neměla přesáhnout 16 °C. Ideální je proto sklep nebo chladnější zimní zahrada.
Pokud dochází ke žloutnutí spodních listů, má pelargonie pravděpodobně málo vody, naopak přelití signalizují nahnilé uvadající listy. Méně zalévat bychom měli také v případě, že se objeví na rubu listů skvrny nebo šedá plíseň, případně při červenání stonku. Červenání listů značí nízkou teplotu vzduchu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Zahradní květiny III. – Tulipány
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Článek byl zobrazen 17522 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?

„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.

Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Nadměrná vlhkost, nedostatek světla, výkyvy teplot – kvůli těmto negativům se často ani nesnažíme ozdobit koupelnu živými rostlinami. Víte ale, že některým rostlinám naopak klimatické podmínky koupelen vyhovují? Stačí si vybrat správné rostliny a můžete se těšit pohledem na zeleň i během relaxace ve vaně. Které to tedy jsou?

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.

Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.