Zimní zahrada
16.02.2006
Zimní zahrady se pod nejrůznějšími názvy objevovaly již v 17. století. Dřívější skleníky pro exotické rostliny se stávají zajímavým architektonickým prvkem dnešních novostaveb i rekonstruovaných objektů.
Zimní zahrada je prostorem, který lze obývat během celého roku. Kombinuje přitom výhody posezení v přírodě s pohodlím obytných částí domu. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že zimní zahrada není skleník, přestože rostliny jsou v zimní zahradě vítaným zpestřením. Skleník slouží k pěstování rostlin a rychlení úrody a veškeré parametry (teplota, vlhkost) jsou plně přizpůsobeny rostlinám. V zimní zahradě ovšem není přílišná vlhkost a případná koncentrace plísní žádoucí. Nikdo přeci nechce relaxovat u kávy a knihy v prostoru, kde ze stropu a stěn kape voda.
Zimní zahrada není samostatně stojící stavba. Je přičleněna k domu a alespoň jedna její stěna je tvořena obvodovou zdí domu. Charakteristická je také prosklenou střechou. Dle světových stran je nejvhodnější umístit zimní zahradu na západní, jižní nebo výhodní stranu. Nejteplejší ze zmiňovaných je jižní strana, západní strana nám umožní prodloužit si den. Bude-li zimní zahrada umístěna tak, aby její nejdelší stěna byla nejvíce oslněna, bude příjemně vyhřívat i obytný prostor. V letních měsících však může být v zimní zahradě až nepříjemné horko, proto by její střecha měla být mírně skloněna a zastíněna žaluzií nebo podobným způsobem.
Tvar zimní zahrady je na fantazii stavitele. Nejjednodušší je samozřejmě obdélníkový půdorys připojený k jedné stěně domu. Vzhledem k nosnosti rámové konstrukce musí být stěny zimní zahrady kolmé. Velikost zimní zahrady je potom závislá na tom, jak často a na co ji chceme využívat a dále jaké jsou finanční možnosti, od kterých se odvíjí také způsob vytápění a materiál konstrukce. Na přístavbu, která zvětší obrys domu je potřeba stavební povolení.
Zimní zahrada může být nevytápěná, která pouze pasivně akumuluje teplo, nebo vytápěná (radiátory, podlahovým vytápěním apod.). Nevytápěnou zimní zahradu nelze v zimě využívat jinak něž jako „klimatický nárazník“, ve kterém si bohužel moc neposedíme. Na první pohled se tedy zdá, že je lepší zimní zahradu vytápět, protože nač je zimní zahrada, ve které nelze v zimě pobývat? Před rozhodnutím o vytápění je potřeba si dobře rozmyslet, zda budeme opravdu zimní zahradu využívat i během zimy. Pokud bude zimní zahrada vytápěná, lze v ní pěstovat také tropické rostliny.
Větrání a stínění
Pro nerušené využívání zimní zahrady musí být zajištěno větrání. Zejména během horkých letních dnů by mělo být alespoň deset procent plochy otevřené, aby nedošlo k přehřátí. V chladných dnech zase větrání odvede z prostoru vyšší vzdušnou vlhkost, která způsobuje kondenzování par na skle.
Při nárůstu teploty v letních měsících by také mohlo dojít ke spálení rostlin. Abychom tomu předešli, je dobré zimní zahradu zastínit zvenku (navíjecí rolety nad střechou) i zevnitř (zastínění kolmých stěn). Při zastínění během večerních hodin se vyhneme také nepříjemným pohledům kolemjdoucích i případných nenechavců.
Teplo z vyhřáté zimní zahrady lze velmi dobře využít. Buď je usměrníme do obytných částí domu, nebo akumulujeme do materiálů v interiéru zahrady. Dobrými zásobníky tepla jsou nosné stěny domu z cihel nebo kamene, voda (v podobě fontánky či bazénku). Špatnými zásobníky jsou naopak dřevo, beton, kov a všechny světlé materiály. Nábytek v zimní zahradě by měl být lehce omyvatelný se sedáky, které lze prát.
Ti, kteří již mají zimní zahradu, ví, že výhled přes skleněné výplně do okolní zahrady je úchvatný. Ovšem jen v případě, že je okolí udržované a přechod mezi exteriérem a zimní zahradou působí přirozeně.
Foto: archiv firem Albo, Montplast
Články s podobnou tématikou
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Královny zahradních jezírek
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
Článek byl zobrazen 29850 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky

Skleníky Volya LLC, to je bezúdržbová konstrukce a vysoká odolnost
Jestliže patříte k nadšeným pěstitelům zeleniny a květin, pak by na vaší zahradě jistě neměl chybět skleník. V dnešní době se skleníky vyrábí v různých provedeních a z různých materiálů, jaký tedy vybrat? Skvělým tipem jsou pozinkované obloukové skleníky ruského výrobce Volya LLC, které slibují kvalitu na věčné časy.

Bezúdržbové skleníky Lanit Plast
Jaro je v plném proudu a Vy stále ještě nemáte na zahradě skleník? Právě teď je nejvhodnější čas pro koupi polykarbonátového skleníku, kde budete moci pěstovat chutnou zeleninu a voňavé bylinky, které Vám bude každý soused závidět. Skleníky Lanit Plast vynikají dobrými izolačními vlastnostmi, dlouhou životností, odolností a nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
V minulém díle seriálu o sklenících jsme se věnovali jednotlivým typům a druhům skleníků, které si můžete pořídit v některém z obchodů nebo vystavět svépomoci. V tomto díle se zaměříme na vhodné umístění skleníku a jeho vybavení, které je pro pěstitelské úspěchy neméně důležité.

Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování
Bez vhodného vybavení skleníku se neobejde žádný zahradník, který chce pěstovat zdravé rostliny a sklízet bohatou úrodu. Tipy na to základní vybavení i na užitečné vychytávky najdete v následujícím článku.

Atrium – kousek přírody v útrobách domu
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.

Zasklené lodžie mají mnoho výhod
Velkým hitem mnoha majitelů lodžií je jejich zasklívání. Díky němu si totiž rozšíříte velikost bytu o další místnost. A to zdaleka není jediná výhoda, kterou s sebou zasklení lodžie, případně balkónu nebo terasy nese.

Mobilní posuvné zastřešení terasy – tak trochu jiná zimní zahrada
Postavit si pergolu, zahradní altán, nebo raději vybudovat zimní zahradu? Nemůžete se rozhodnout, protože vás žádná z těchto možností nijak zvláště nenadchla? Tím pravým pro vás tak možná bude mobilní zastřešení terasy, které v sobě spojuje výhody všech typů venkovního posezení. Terasu si tak budete moci vychutnávat po většinu roku.

Více místa a pohody vám zajistí prodloužení balkónů nebo lodžií
Balkón je skvělá věc a najdeme pro něj spoustu praktického i relaxačního využití. Co dělat v případě, když není moc velký nebo se jedná o úzkou lodžii, kam se stěží postavíte? Řešením je prodloužení balkónu nebo lodžie. O co se jedná a jak prodloužení vypadá?