Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně

17.9.2021

Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.

Klematis, česky nazývaný také jako plamének, je poměrně hojně pěstovaná popínavá rostlina, kterou si mnozí s nás pamatují ze zahrady své babičky, kde nádherné většinou modré květy zdobily zídku, plot nebo zahradní posezení.

Klematis patří v našem podnebném pásmu mezi nejkrásnější kvetoucí liány. Mezi klematisy najdeme kultivary popínavé i půdopokryvné.

Klematis popínavý potřebuje oporu – vhodným stanovištěm jsou proto místa v blízkosti zídky, stěny, plotu, pergoly nebo případně i volně stojící konstrukce v zahradě. Květy klematisů jsou velké, barevně výrazné a jejich hustota je často až dech beroucí. Pokud budete klematis vysazovat do volné půdy, výhony mohou narůst až do výšky 3 metrů.

Pěstování klematisu
Klematis Comtesse de Bouchaud

Půdopokryvné klematisy jsou vhodným doplňkem trvalkových záhonů, kde kvetou od června až do října. Květy jsou menší a výhony, které mohou dosáhnout délky až 2 metry, se drží při zemi a neobtěžují ostatní rostliny.

Pěstování klematisu
Klematis Arabella

Výsadbu klematisů do volné půdy provádíme na jaře od března do května nebo na podzim od října až do zámrazu. Pokud rostliny vysazujeme těsně u domovních zdí, musíme vykopat velké a široké sázecí jamky a popř. ještě odstranit stavební suť, která se zde vyskytuje. Jamky naplníme směsí živné zahradní půdy a květinové zeminy. Zejména při jarní výsadbě musíme rostliny hodně zalévat, protože půda u zdí může být po zimě hodně vyschlá. Klematisy se samy na zeď neuchytí, jako např. přísavník nebo břečťan, a ke správnému růstu potřebují mříž. Na ni je volně upevníme smyčkou.

Pěstování klematisu
Klematis Wildfire

Klematisy mají rády polostín a při jejich pěstování se řiďte jednoduchým pravidlem – „nohy ve stínu, hlava na slunci“. Kořeny tedy zastíníme menšími trvalkami nebo keři, horní část rostliny může být vystavena slunci. Na zimu kořeny přihrneme listím nebo kůrou a vytvoříme tzv. zimní kryt.

Pěstování klematisu
Klematis Little Mermaid

Pokud chceme vysadit více rostlin vedle sebe, měli bychom dodržet vzdálenost alespoň 1 metr.

Řezem klematisu můžeme ovlivnit výšku květů. Rostliny se hluboce seřezávají koncem podzimu, v průběhu zimy či začátkem jara. Pakliže seříznete rostliny asi 20 až 40 cm nad zemí, budou v příštím roce květy v ideální výšce, cca 2m. Pakliže chcete nechat rostliny kvést ve vyšších patrech (koruny stromů, vrcholy pergol atd.) seřízněte pouze část výhonů do 1 metru výšky. Docílíte tak bohatosti květů v různých výškách. 

Pokud nejsou barvy květů hned v prvních letech kvetení podle vašich představ, nezouvejte, plně se vybarví až po 3 až 4 letech.

Pěstování klematisu
Klematis Dr. Ruppel

Pěstování klematisu v nádobách

Plaménky lze velmi úspěšně pěstovat také v nádobách na balkónech nebo terasách. Nádoba musí být dostatečně velká, aby substrát nevysychal a udržel si dostatek živin a vláhy. U klematisů je to nádoba o objemu zhruba 50 litrů a větší. Na zimu musíme kořeny ochránit před mrazy – vytvoříme tedy oba z netkané textilie. I v nádobách platí, že kořeny by měly být ve stínu. Ideálně je tedy zvolit dostatečně velkou nádobu a klematis podsadit menšími trvalkami.

Klematisy do nádob vysazujeme na jaře, na podzim by rostlina nestihla zakořenit a zimu by nemusela přežít. Při výsadně nezapomeňte na kvalitní drenáž – 5 cm vrstva hrubého štěrku nebo kamínků na dno pro lepší odvod vody.

Sazenice Klematisu si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě klematisu také další popínavky, trvalky a spoustu dalších rostlin, semínek a cibulek.

Přečtěte si také 
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu

- PR článek -

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň