Babiččina zahrádka
07.08.2011
V minulosti měly vesnické zahrady své neopakovatelné kouzlo. Jejich charakteristickými rysy byly zejména účelnost, pestrost a mnohotvárnost a výsadba vzbuzovala dojem naprosté volnosti, ale zároveň uspořádanosti. Při dodržení několika pravidel si zahradu po vzoru našich předků lze vytvořit i v současnosti.
V minulosti byly vesnické zahrady zakládány pevně zažitým způsobem. Cestička od branky směřovala nejčastěji přímo k vchodovým dveřím. V sadu nechyběly statné ořechy, jabloně, hrušně či švestky, a květiny měly své místo nejčastěji v přední části zahrady. Zelenina se vysazovala do úhledných políček, keře rybízu, malin nebo angreštu rostly u dřevěného laťkového plotu.
Při znovuzakládání venkovské zahrady nesmíme zapomínat, že vzorem by měl být její původní přírodní vzhled. Ideálním příkladem jsou různé luční byliny, které lze získat vysetím směsi trávy nazvané „květnatá louka“či osázet zahradu tradičními rostlinami jako jsou pivoňky, kosatce, rebarbora či hosty, které dokáží navodit tu správnou atmosféru a nepotřebují žádnou zvláštní péči.
V předzahrádce a za okny
Květinová výsadba nebyla přesně uspořádaná a mnohdy se řídila pravidlem - kde je volné místo, tam bude něco růst.. Letničky, které se pěstovaly, se mnohdy objevovaly každoročně, díky jejich schopnosti se samovolně množit a rozrůstat. Zastoupeny byly typické druhy, jako například letní fialy (Mathiola), hledíky (Antirrhinum majus), léčivé měsíčky (Calendula officinalis), popínavý hrachor (Lathyrus odoratus), cínie (Zinnia elegans), svítivě modrá chrpa (Centaurea cyanus), pronikavě vonící rezeda ( Reseda odorata), černuchy (Nigella damescena), krvavě červený laskavec (Amaranthus caudtaus), pestrobarevné okrasné máky (Papaver sommiferum) a neodmyslitelnou dominantou předzahrádky bývaly také slunečnice. Na oknech měly privilegované místo zejména pelargónie a lichořeřišnice. Objevovaly se však i fuchsie a dokonce i kopretina. Rostliny v nádobách během celého léta bohatě kvetly, a to nejen díky pravidelné zálivce, ale i zásluhou drůbežího trusu, který se používal jako hnojivo.
Základ okrasné části venkovské zahrady však tvořily trvalky. Pěstovaly se jen ty druhy, které byly nenáročné, a zároveň bohatě kvetly a intenzivně voněly. Na jaře ve venkovské zahradě kvetly primulky (Primula vulgaris), kamzičníky (Doronicum orientale), konvalinky, srdcovky (Dicentra spectabilis), orlíčky a pivoňky,.a v létě převzaly štafetu majestátně se vypínající ostrožky, zvonky, smolničky a obrovské trsy vlčích bobů. Pro podzimní vesnickou zahradu pak byly typické trsy kvetoucích chryzantém a aster. Kvetoucí trvalky a letničky také vhodně doplňovaly některé cibuloviny, zejména tulipány, narcisy, lilie a v letních měsících i jiřiny. Velmi oblíbené v minulosti byly také dvouletky. Například chejr (Cheirantus cheirii), macešky, pomněnky a sedmikrásky. Majestátní topolovka, (Althaea rosea), náprstník (Digitalis purpurea) a léčivá divizna měly vyhrazené místo u plotu, aby poutali pozornost kolemjdoucích. U zdi venkovského domu, například stodoly, která byla chráněná před větrem a často tam svítilo slunce po celý den, se vysazovala réva nebo popínavé růže či popínavý zimolez..
Něco pro užitek
Téměř v žádné vesnické zahradě, kromě typické zeleniny jako je mrkev, cibule a česnek, nikdy nechybělo koření a léčivé rostliny. Ty sloužily nejen v kuchyni, ale i jako odpuzovače hmyzu.
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je pro její založení nejideálnějším obdobím jaro. Tehdy totiž bylinky rychleji zakořeňují a většinou se ještě v témže roce dočkáte první úrody.. Slunečnou polohu upřednostňuje saturejka, levandule, šalvěj, tymián, dobromysl, meduňka nebo rozmarýn. Naopak, stín bude prospěšnější pro mátu, pažitku, petržel a libeček. Na záhonech kombinujte vždy jen druhy se stejnými pěstitelskými nároky a zohledněte jejich šířku a výšku růstu.
Pro potěchu oka i duše
Nostalgickou atmosféru „zahrady našich babiček“ dokreslí drobné, a leckdy i užitečné doplňky jako jsou kamenná koryta, vydlabané kmeny stromů a hliněné džbány, staré dřevěné vidle nebo původní plechová konev. V nádobách se nepěstovaly skalničky tak jak je známe dnes, neboť tehdy plnily svůj účel, ale my je můžeme osázet netřesky všech možných velikostí a barev. A ještě něco - na zápraží nikdy nechyběla dřevěná lavice umístěná před domem u dveří, kde si vychutnáme okouzlující směs krásy a vůní venkovské zahrady.
Autorka: Irena Forejtová
Foto: firma Grandgarden a archiv autorky
Článek byl zobrazen 23425 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

Kompostovatelné sáčky, pytle a tašky usnadní třídění bioodpadu
Jestliže doma třídíte odpad a zabýváte se i sběrem bioodpadu, který chcete dále využívat pro kompostování, možná často řešíte problém se zápachem a množstvím poletujících mušek okolo. Tomu můžete zamezit speciálními kompostovacími sáčky. Až je naplníte bioodpadem, jednoduše je celé hodíte do kompostu, kde se kompletně biologicky rozloží.

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.

Pravidelná údržba dřevěného zahradního nábytku
Dřevo je přírodní materiál, který neztrácí na popularitě. Jelikož se skvěle hodí do každé zahrady, často si mezi zahradním nábytkem vybíráme právě ten dřevěný. Vše, co je vystaveno rozmarům počasí, však po nějaké době ztrácí na půvabu, proto je třeba vědět, jak se o zahradní nábytek ze dřeva postarat, aby nám sloužil i v dalších letech.

Pěstování melounu cukrového
Meloun cukrový mnozí nesprávně označují za ovoce, přitom ve skutečnosti jde o druh plodové zeleniny. Plody jsou sice menší a ne tak šťavnaté, jako u známějšího vodního melounu, ale jsou taktéž velmi chutné a značně aromatické. Meloun cukrový má původ v subtropické Africe a patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae).

Posviťme si stylově i na zahradu - venkovní i solární svítidla Eglo
EGLO, přední světový výrobce a dodavatel svítidel, představil novinky v programu venkovního a solárního osvětlení pro sezónu 2012.

Pestré balkóny
Jaro nečeká, proto je nejvyšší čas nakoupit truhlíky, sazenice a zeminu. Rozmanitou paletou květů hýří verbeny, s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, které nejlépe vyniknou v samozavlažovacích truhlících, kde se formují do dlouhých a bohatých kaskád.

Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zahrada by měla být ozdobou každého domu, proto je třeba jí dopřát dostatek vláhy, aby byly rostlinky a trávník krásně zelené a svěží. Ke správnému zavlažování je dobré mít po ruce pár užitečných nástrojů. Nejvýraznějším pomocníkem jsou zahradní hadice, které dnes můžete nakoupit se spoustou zajímavého příslušenství, jež nám ulehčí práci.