Zahradní květiny II. - Prvosenky
18.03.2012
Prvními posly jara nejen v lese a na louce, ale i na zahradě, je takzvaný petrklíč. Vedle nejznámějšího a asi nejrozšířenějšího druhu nazvaného Prvosenka jarní (Primula veris) existuje dalších pět stovek druhů prvosenkovitých…
…přičemž doma nebo na zahrádce či skalce je nejčastěji pěstována odrůda s názvem Prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis nebo Primula vulgaris).
Primula acaulis, Foto: Bouquet.ru
Prvosenka bezlodyžná je dlouholetá rostlina vysoká asi jen pět až deset centimetrů a je oblíbena zejména pro své velké květy, které jsou nejen v odstínech žluté barvy, ale existují i v barvě oranžové, růžové, červené, fialové nebo bílé. Některá zahradnictví prodávají přímo už namíchanou pestrou směs různobarevných rostlinek, které vznikly křížením různých odrůd prvosenkovitých.
Prvosenky, jejichž původ je v daleké Číně, můžeme pěstovat buď v bytě jako hrnkové rostliny, ale spíše se hodí na balkóny nebo na zahradu, neboť v teplém prostředí interiéru velmi rychle odkvétají. Někteří proto pěstují primule jeden rok doma a po odkvětu je přesadí na zahradu, kde vykvetou za rok na jaře a tam už zůstanou několik let.
Prvosenka neboli Primula, Foto: Forthenature.org
Pokud se rozhodneme pro pěstování v domácnosti, pak bychom měli květinkám dopřát teplotu do maximálně 15 stupňů Celsia. Pokud ji vysadíme na zahradu či na balkón, je důležité zasadit ji tam, kde na ni nebudou pokud možno pražit přímé sluneční paprsky. Ideální je tedy polostín s těžší, vlhkou půdou. Substrát by nikdy neměl vyschnout, zároveň však rostlině určitě nesvědčí přelití.
Prvosenky kvetou během března a dubna. Množit rostliny je možné buď dělením, řízky anebo je můžeme vysévat. Primule jsou léčivé, obsahují totiž saponiny, glykosidy, silice a vitamín C, které pomáhají při kašli, nespavosti a tlumí záněty. Nejčastěji se sbírají květy a oddenky prvosenek jarních a vyšších, které rostou spíše volně v přírodě. Kořen se z důvodu ochrany přírody již nesbírá.
Některé odrůdy primulí, zejména pak chlupy na listech, však obsahují primin, který je jedovatý a při styku s pokožkou může vyvolat alergickou reakci nebo dokonce způsobit puchýřky. Ze škůdců mohou rostlinu napadnout mšice nebo roztoči.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny I. - Narcis
Nová generace květináčů
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Kosatce, rostliny, které hrají všemi barvami
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Článek byl zobrazen 24927 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Květen na zahradě
Co přichystalo májové počasí zahrádkářům ještě nevíme. Ale jedno je jisté, že přijdou ledoví muži, plevel roste jak o závod a že očekáváme horké suché léto.

Čarověník
Takové zvláštní slovo, co asi znamená? Má něco společného s magií nebo folklórními zvyky? Neuhodli jste. Neobvyklý výraz znají jen pěstitelé bonsají, odborně vzdělaní skalničkáři a pár zasvěcenců.

Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.

Rybíz na našich zahradách
Zahrada bez typických keřů obalených červenými, žlutými nebo černými kuličkami jako by ani nebyla. Rybíz na naše zahrady prostě a jednoduše patří a je tomu tak už po celých dlouhých téměř pět století.

Jak vybrat venkovní dlažbu?
Můžete mít sebekrásnější dům, ale pokud nebude krásné a upravené i jeho okolí, výsledný dojem nebude stát za moc. Velmi důležitou součástí domu je venkovní dlažba, která dokáže odolat střídání teplot, dešti, sněhu i slunci. Nevhodně či špatně vybranou dlažbou můžete zkazit celkový vzhled domu, proto je třeba výběru věnovat dostatečnou pozornost.

Trendy ve venkovních dlažbách a dlaždicích
Betonová dlažba je stále nejoblíbenějším materiálem při stavbě zahradních cest, chodníků a teras. Odolný a téměř bezúdržbový materiál nabízí širokou škálu barev, struktur a také rozměrů dlaždic. Aktuální trendy hovoří pro velkoformátové dlaždice a vzhled imitující přírodní materiály jako je kámen nebo dřevo.

Potřebujete novou konev nebo konvičku na zalévání? Nechte se inspirovat...
Konve a konvičky jsou nezbytnou pomůckou každého zahradníka i pěstitele pokojových rostlin. I na tomto běžném vybavení je však možné sledovat určité designové proměny. Mnohé konvičky jsou tak dnes k nerozeznání od interiérových dekorací. Při jejich nákupu je však třeba se zaměřit nejen na vzhled, ale především na funkčnost.

Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.