Jak se v zimě postarat o ptáčky?
24.11.2013
Některé druhy ptáků, které se u nás vyskytují v létě, odlétají na zimu do teplých krajin, kde na ně čeká jak příznivější podnebí, tak i dostatek potravy. Mnohé ptačí druhy však zůstávají v České republice i přes zimu a tak v období silných mrazů a sněhových závějí jistě uvítají naši pomoc. Víte, jak přesně jim pomoci, abyste neudělali více škody než užitku?
V časech tuhé zimy a vysoké sněhové pokrývky ptáčci zkrátka nemají šanci najít nikde potravu. Toto pro ně náročné období jim můžeme alespoň trochu ulehčit tím, že je budeme přikrmovat. Nejrozšířenější je přikrmování na krmítku, není to však jediný možný způsob, jak jim můžeme efektivně pomoci.
Jaké krmítko vybrat?
Chtěli byste ptáčkům vyrobit nebo koupit krmítko, ale nevíte jaké je nejvhodnější? Nejlepší je samozřejmě ze dřeva, ale k dostání jsou i kovové nebo plastové modely. Krmítko by v prvé řadě mělo mít dostatečně širokou stříšku, díky které bude vámi předkládané krmivo udržováno v suchu a chráněno před sněhem či deštěm. Na samotné velikosti a tvaru krmítka až tak nezáleží, ale mělo by být spíše větší a prostornější, aby v něm mohly hodovat také větší ptačí druhy – pokud tedy nechcete krmítko přímo jen pro malé ptáčky. Každé krmítko by však mělo být vybaveno jakýmsi nízkým „zábradlím“, kterým bude olemována jeho základna. Vítr, nebo i samotní opeřenci by jinak potravu mohli smést na zem.
Dobrou vychytávkou jsou samosypná krmítka, která jsou vlastně automatická a není potřeba u nich tak často kontrolovat, jestli náhodou nejsou prázdná. Takové krmítko je vybaveno zásobníkem, do kterého se nasype krmivo a to se následně samo dávkuje podle toho, jak rychle ubývá. Pokud se nechcete pouštět do vlastní výroby krmítka, stačí navštívit některý hobbymarket, kde seženete jistě spoustu variant kvalitních krmítek.
Kam krmítko umístit?
Krmítko bychom měli vždy umístit na klidné volné prostranství, kde nebudou ptáčci nikým rušeni, do výšky alespoň 1,5 metru nad zem. V případě, že jej chceme připevnit ke stromu, je dobré ho zavěsit pomocí drátu nebo provázku za dostatečně silnou větev. Tento způsob upevnění je vhodný z hlediska bezpečnosti ptáků, protože jsou tak mimo dosah koček, kun a dalších predátorů.
Čím je rozhodně NEkrmíme?
Pamatujte na to, že krmítko není odpadkový koš, proto do něj rozhodně nedávejte zbytky od oběda, nedojedené a už vůbec ne zkažené potraviny. Potravu ve formě kuchyňského odpadu, jako jsou těstoviny, slaná, kořeněná či uzená jídla, sice ptáčci mnohdy bez problémů zbaští, ale co se s nimi děje posléze už nikdo nezjišťuje. Mnohdy jím tímto počínáním více ublížíme, než pomůžeme, některé druhy potravin mohou být pro ně dokonce smrtelné. Vyvarovat bychom se měli i drobkům z pečiva, které obsahují droždí a navíc bývají často slané. I tato potrava způsobuje ptákům zažívací potíže a může vést k jejich úhynu.
A čím je tedy nakrmíme?
Vhodnou potravou pro všechny druhy volně žijících ptáků jsou různá semínka, která jim nesmírně prospívají. Do krmítka tedy můžeme nasypat semena ze slunečnice, prosa, konopí, řepky, máku a dalších plodin. Ptáci nám budou vděční a uvidíte, jak se po takové potravě jen zapráší. Zajistíme si tím také to, že se ptáčci budou právě na to naše krmítko často vracet. Pokud si chcete usnadnit práci a zároveň ptáčkům dopřát pestřejší stravu, kupte již speciálně namíchanou směs určenou pro krmení ptáků. Během procházky zimní přírodou můžete do krmítek, na něž narazíte, nasypat také různé bobule a plody, nejvhodnější jsou jeřabiny, plody černého bezu, hlohu a také semínka bodláku.
Jednoduchým a levným způsobem, jak ptáčkům během tuhé zimy ještě pomoci, je vyrobit jim tzv. tukové krmítko. Pro jeho výrobu nám stačí starší květináč, který otočíme dnem vzhůru a nalijeme do něj rozehřátý tuk se semínky nebo drcenými ořechy. Takto vyrobené krmítko je však nutné zavěsit na místo, kde nesvítí slunce (i když není v zimě příliš výhřevné), jinak by mohlo dojít k rozpuštění tuku.
Kdy začít s přikrmováním?
Přesná doba, kdy je dobré začít ptáčky přikrmovat, není přímo dána, ale můžeme s tím začít třeba již na začátku listopadu. V tuto dobu začínají mít problém se sháněním potravy, protože zem už může pokrývat vrstva sněhu. Krmivo bychom měli do krmítek podávat v pravidelných intervalech, nejdříve v menších dávkách a s klesajícími teplotami a zvyšující se sněhovou pokrývkou bychom měli dávky navýšit. Takto můžeme činit klidně až do března, než roztaje poslední sníh.
Péče o ptáčky není jen o krmení
To, že ptáčkům budeme pravidelně sypat zrní do krmítek je sice chvályhodné, ale tím by naše starost o malé opeřence neměla skončit. Důležité je prostor kolem krmítka udržovat v neustálé čistotě, protože jedině tak dokážeme zamezit bujení různých plísní a rozšiřování infekcí. Plísně a infekce mohou v krmítku vznikat právě v důsledku kontaktu čistého zrní se shnilým, nebo také prostřednictvím ptačího trusu.
Specialita pro sýkorky a strakapoudy
Nejen pro sýkorky a strakapoudy je vhodný také lojový závěs. Ten se dá koupit za pár korun, ale můžeme si jej vyrobit také svépomocí. Postačí nám k tomu potřebná semínka a rozpuštěný lůj. Jejich smícháním vznikne hmota, kterou je možné hezky tvarovat a následně v síťce zavěsit na větve stromů. Sýkorky, strakapoudi a další malí ptáčci si budou chodit z houpající se lojové kuličky uždibovat kousky semínek. A my můžeme mít dobrý pocit, že jsme ptáčky nenechali napospas někdy kruté zimě a pomohli jsme jim naplnit bříška.
- jpa -
Článek byl zobrazen 18601 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.
Kdy a proč se pustit do stavby bazénu?
Horké letní dny skončily, ale čas na výstavbu zapuštěného bazénu je aktuální právě s koncem léta. Pokud tedy chcete být na příští léto včas připraveni, měli byste s úvahami o jeho pořízení začít právě nyní. Bazén představuje „luxus“, který si může dovolit téměř každý. Pořizujeme si ho hlavně kvůli radosti našich ratolestí, ale i pro naše zdraví.
Přírodní pískovec pro váš dům i zahradu
Kdo by si nepřál mít ve svém domově kus pravé přírody? Chtěli byste mít originální interiér s přírodním pískovcem nebo zahradu s jedinečným typem pískovcového kamene? Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí přírodní glaukonitický pískovec nazelenalé barvy. V současné době těžíme pískovec s širokou barevnou škálou od modrozelené až po světle zelenou, probarvenou rezavými oxidy železa.
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.
Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Vrtané studny vám zajistí dostatek kvalitní vody po celý rok
Mít na pozemku vlastní studnu je výhoda nejen pro zahrádkáře a pěstitele, ale vlastně pro všechny, kteří nechtějí plýtvat vodou, chtějí se chovat ekologicky a ještě ušetřit náklady na vodné a stočné. Pokud je voda ze studny kvalitní a pitná, lze jí použít i na vaření. Většinou se ale voda využívá jako užitková, tedy ke splachování, sprchování a praní.
Pestré balkóny
Jaro nečeká, proto je nejvyšší čas nakoupit truhlíky, sazenice a zeminu. Rozmanitou paletou květů hýří verbeny, s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, které nejlépe vyniknou v samozavlažovacích truhlících, kde se formují do dlouhých a bohatých kaskád.
Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?