Třešně
23.06.2007
Letošní rok dává třešním pořádně zabrat. Sotva dozrály už přišlo krupobití. Nebo se střídá horko s deštěm, za pár dní třešně popraskají a potom začnou červivět. Jen málokdo si mohl dopřát nadýchanou bublaninu, ale nic není ztraceno. Za rok budou třešně zas, a proto se ještě letos postarejme o příští úrodu.
Co o třešních (ne)víte
Na území Čech se třešně začaly pěstovat až ve dvanáctém století a dokonce si získaly takovou přízeň šlechtického rodů Pernštejnů, že na jejich počest každoročně pořádali třešňové slavnosti. Horkým favoritem v jejich pěstování se postupně stala Evropa hned za Severní Amerikou a Asií. Podle historie bylo pořadí právě opačné. Svědčí o tom i latinské rodové jméno třešní – Cerasus – které pravděpodobně pochází ze starořečtiny, které označuje území plné třešňových sadů - Kreasos Odtud se třešně do Evropy rozšířily zásluhou Římanů již ve druhém století.
Pro chuť, krásu i zdraví
Třešně botanicky patří do velkého rodu Prunus, který zahrnuje přibližně dvěstě druhů. Jedlé druhy se dělí na srdcovky (s měkkou dužinou) a chrupky (s pevnou dužinou). Tmavé odrůdy mívají červenou barvu šťávy, žluté a světlečervené odrůdy obsahují nebarvící šťávu světlou. Obecně t řešně postupně dozrávají od konce května až do poloviny června.
Kromě ovocných druhů třešní existuje i široký sortiment okrasných druhů a jejich kříženců. Nejznámější okrasnou třešní jsou sakury s hrozny bílého, něžně růžového až karmínového soukvětí, které jemně voní. Sakury jsou nádhernou solitérou, a zvláště na sytě zeleném trávníku vynikne jejich krása. Výborně kontrastují s jehličnany v pozadí nebo se skupinou nižších keřů.
Třešně jsou mimořádně zdravým ovocem. Šťáva i dužina jsou plné cenných vitamínů (k posílení imunitního systému) , kyseliny listové (má vliv na nervovou soustavu a krvetvorbu ) , vápníku (na kosti, zuby) , železa a draslíku. A ještě něco třešně obsahují, co bychom v ovoci nehledali – jód. Třešně jsou nejlepší a nejzdravější čerstvé. Uchováváme je v lednici, pokud možno se stopkou a nedáváme je blízko aromatických potravin, protože pak přebírají jejich pach. V kuchyni se uplatňují hlavně při výrobě moučníků, džemů, šťáv a kompotů. Lze je i sušit.
Co třešním prospívá...
Stromy třešní často v horských oblastech nepotkáme. Vyhovují jim totiž teplé a slunečné polohy (v polostínu méně kvetou) a lehčí písčité až písčitohlinité půdy s obsahem vápníku.
Jen málokdo věnuje třešňovým stromům trochu času, aby je ořezal. Maximálně se v zimě ořežou suché větve a tím veškerá péče o stromy končí. Třešeň je ale ovocný strom jako každý jiný, proto je pro podporu plodnosti důležitý řez. Třešně by se měly pěstovat s takzvanou otevřenou korunou. To znamená, že hlavní výhon se odstraní a tím vznikne kotlovitá koruna. V létě se pak výhony (po sklizni) zakracují o jednu třetinu délky na vnější pupen. Nesmíme zapomenout po řezu ošetřit rány, aby nedocházelo k ronění – glejotoku. Ránu zatřeme štěpařským voskem nebo latexem.
...a co jim škodí
Nevítaným návštěvníkem šťavnatých třešní je malý bílý červík vrtule třešňové. Její larvy se zavrtávají do dužnatých plodů a vyžírají jejich obsah, zejména u pozdnějších odrůd. Rané odrůdy jako je Karešova, Burlat či Kaštánka zůstávají „čisté“, neboť vrtule třešňová se líhne teprve ve čtvrtém týdnu třešňové zralosti a napadá tak jen srdcovky. Základem ochrany proti červivosti je sledování výskytu mušky, která klade vajíčka pod slupku ještě zelených, tvrdých plodů. K tomu nám velice dobře poslouží žluté lepové desky zavěšené po obvodu koruny stromu. Jakmile se škůdce na destičce objeví můžeme proti vrtuli zasáhnout přípravky Sumithion nebo Decis. Ošetření je účinné, ale je postřik je třeba několikrát opakovat. Je pravdou, že dříve se třešně pěstovaly bez postřiků, ale pod nimi pobíhaly slepice, které stačily vysbírat kukly a tak se vrtule příští rok prostě nevylíhla. My si můžeme pomoci jedině sběrem spadaných třešní, anebo chemií.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Květen na zahradě
Duben na zahradě
Feng šuej a zahrada
Červen na zahradě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 16491 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Přivítejte jaro - jarní květinové dekorace a aranžmá
Konečně je tady jaro a s ním i spousta pestrobarevných voňavých květin, kterými se můžeme kochat nejen venku na záhoně, ale můžeme si s nimi oživit i interiér. Přestože jsou jarní květiny krásné samy o sobě, někdy jejich krásu můžeme podtrhnout správně zvolenou vázou, nebo správným aranžmá.

Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?
Nejen v zámeckých parcích, ale také v běžných zahradách můžeme obdivovat pivoňky, jejichž pronikavá charakteristická vůně se line z nepřehlédnutelných a pestře zbarvených květů. Tyto dlouholeté okrasné trvalky jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Navíc tyto květiny ozdobí nejen vaši zahradu, ale skvěle vypadají také řezané ve váze.

Zahradní jezírka
Možná, že se právě díváte z okna na svou zahrádku a přemýšlíte, čím byste ji mohli ještě ozvláštnit, zvelebit – prostě by to chtělo nějaký originální prvek. Což takhle zahradní jezírko?

Jak vybrat venkovní dlažbu?
Můžete mít sebekrásnější dům, ale pokud nebude krásné a upravené i jeho okolí, výsledný dojem nebude stát za moc. Velmi důležitou součástí domu je venkovní dlažba, která dokáže odolat střídání teplot, dešti, sněhu i slunci. Nevhodně či špatně vybranou dlažbou můžete zkazit celkový vzhled domu, proto je třeba výběru věnovat dostatečnou pozornost.

Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.

Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?

Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?

Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.