Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
06.04.2013
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Jak se takový vyvýšený záhon zakládá?
Tato forma záhonů je velice výhodná pro pěstování především na víkendových nebo malých užitkových zahradách. I když je vybudování kopečkových záhonů poměrně pracné, přesto je výhodné, protože vysoká vrstva půdy a teplo vznikající při rozkladném procesu a uvolňované živiny zcela mimořádným způsobem dávají záruku vysoké úrody. Po několik let se ale není třeba starat o hnojení, záhon se na podzim neryje a vypěstovaná zelenina se zcela rovná biokvalitě. Určitou nevýhodou je jen fakt, že na založení záhonu je třeba myslet už rok předem.
Po celý rok se shromažďuje veškerý rostlinný materiál jako větve, zelené letorosty, odrytý drn, pokosená tráva, seřezaná nať z trvalek okurek, rajčat, a to všechno se pak podle určitých pravidel navrství na jednu hromadu. Takový kopečkový záhon se zakládá brzy na jaře anebo ještě lépe na podzim, aby se ještě před pěstováním zeleniny mohl navrstvený materiál sesednout. Pro založení kopečkového záhonu volíme slunečné stanoviště nejlépe s expozicí sever-jih, aby bylo sluneční záření co nejlépe využito.
Vrstvit, vrstvit a zase vrstvit
Vyměřený záhon o šířce 1,50 m až 1,80 m se při okraji odryje. Délka záhonu může být libovolná, optimální je délka 4 m a více. Z vyměřeného záhonu se vybere půda na hloubku rýče a uloží po straně. Na dno vyhloubeného záhonu se položí drátěně pletivo s malými oky jako ochrana před hryzci. Jádro záhonu tvoří hrubý dřevěný odpad ze zahrady (větve a letorosty ovocných dřevin, keřů a materiál ze živých plotů), který se nařeže na délku 20 až 30 cm a v hromádkách se navrší do vrstvy vysoké 40 až 50 cm. Tento hrubý základ se nakonec ještě popráší páleným vápnem.
Na prodyšnou kostru kompostu se pak vrství další jemnější materiál. Jestliže se do kompostu použijí převážně dřevnaté stonky letniček a trvalek, hrozí nebezpečí takzvaného „vyschnutí jádra“, ale také menší produkce tepla. Proto se k dřevnaté hmotě přidávají již odumřelé travní drny a kořeny, směs pokosené trávy, sláma a zemina. Tato vrstva musí být pevně sešlápnutá, a teprve na ni se vrství navlhčené listí nebo sláma až do výšky cca 30 cm. Vše se pak opět posype vápnem. Konečnou, zhruba patnácticentimetrovou vrstvou může být kvalitní chlévský hnůj nebo hrubě zetlelý kompost. Po navrstvení veškerého materiálu vznikne nápadně velký kopeček, na jehož hraně se upraví okapový žlab tak, aby ani dešťová voda ani zálivka nemohla odtékat po stranách, ale mohla pozvolna prosakovat do nitra navršeného záhonu. Vždy je však žádoucí se postarat o pravidelné vlhčení kopečkového záhonu buď doplňkovou závlahou či užitím pórofólie, fólie či nastýlkou.
Mrkev, okurky, brambory i jahody
Protože na jaře na těchto záhonech povrch půdy rychle osychá, může se na nich velmi brzy vysévat mrkev a petržel. Především se však na kopečkových záhonech daří teplomilným zeleninám jako jsou rajčata a okurky, které v těchto podmínkách mimořádně dobře plodí. Mohou se zde přirozeně pěstovat také jiné zahradní plodiny jako brambory, nebo jahody a vůbec všechny zeleniny, a to i ve smíšených výsadbách podle daných pravidel.
V prvních dvou až třech letech by se měly pěstovat zeleniny především s velký¬mi nároky na živiny, protože zvláště obsah dusíku je u kopečkových záhonů poměrně vysoký. Z tohoto důvodu na kopečkové záhony nevyséváme salát, špenát ani jiné listové zeleniny, neboť by mohly vykazovat vysoký obsah dusičnanů, což je samozřejmě nežádoucí.
Autor: Irena Forejtová
Foto: www.priroda-zahrada.cz, www.zahradaproradost.cz
Předchozí články
Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Zahradní nářadí pro jarní výsadbu
Pěstování hub doma a na zahradě
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Desinfekce a čištění vody v bazénu aneb jak udržet bazén čistý
Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 37813 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

9 tipů, jak na zahradě využít staré plechové kbelíky, konve a další nádoby
Staré konve na zalévání zahrady, pozinkované kbelíky, smaltované lavory nebo konve na přepravu mléka, či jiné nádoby, které už nemohou sloužit svému původnímu účelu, si nezaslouží skončit na smetišti. Mohou z nich vzniknout velmi působivé dekorační prvky do zahrad. Inspirujte se našimi tipy na recyklaci starých nádob a už nikdy nebudete chtít něco podobného vyhazovat!

Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.

Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.

Co dělat, když vysazené stromky nerostou?
Často si pěstitelé zoufají, když vysazené stromky nevyraší. Co teď? Vykopat a znovu zasadit nové? Není třeba, chce to jen neházet flintu do žita a trochu trpělivosti.

Květen na zahradě
Co přichystalo májové počasí zahrádkářům ještě nevíme. Ale jedno je jisté, že přijdou ledoví muži, plevel roste jak o závod a že očekáváme horké suché léto.

I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…

Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.