Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
15.01.2011
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.
Rostlina, která velice rychle roste, zaujme zejména svými leskými zelenými listy se světlým žíháním. Během jejího života se mění nejen vzhled listů (v mládí mají tvar srdce, později jsou více členité), ale také její tvar. Zatímco v mládí není potřeba ji podpírat, postupem času, kdy začne vytvářet vzdušné kořeny a rozrůstat se, je třeba umístit do květináče oporu.
Syngónium je dlouholetá, na pěstování středně náročná rostlina, která miluje teplo a vlhkost. Proto bychom ji měli postavit na světlé místo a měli bychom udržovat pokojovou teplotu do 25 stupňů Celsia. Vyhnout se musíme přímým slunečným paprskům (zejména u rostliny s tmavě zelenými listy), studenému průvanu a teplotě nižší než 16°C. Jelikož jde o původem tropickou květinu, miluje vlhkost, proto bychom ji měli rosit, listy otírat vlhkým hadříkem nebo postavit květináč na vlhké kamínky.
Zaléváme pravidelně tak, aby půda v květináči nikdy zcela nevyschla, zároveň však dáváme pozor na přelití, zejména v zimních měsících množství zálivky výrazně omezíme. Během léta přidáváme do zálivky jednou za dva až tři týdny tekuté hnojivo, které neobsahuje vápník. Ten totiž způsobuje hnědnutí konců listů.
Jednou ročně vždy na jaře je potřeba rostlinu přesadit do rašelinového substrátu, v jarních měsících je rovněž možné ji množit vrcholovými či stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Rostlinu je možné také seříznout, a to cca po výšku 20 centimetrů (zhruba nad 7. list)
Vedle již zmíněného hnědnutí špiček listů při zalévání vápenitou vodou mohou rostlinu napadnout mšice či štitenky, a to v příliš suchém prostředí, zejména v blízkosti ústředních topení panelových domů. V domácích podmínkách Syngónium nekvete.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pozor na jedovaté pokojové rostliny
Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
Pokojové rostliny XXIII. – Kalanchoe neboli Kolopejka
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Článek byl zobrazen 16128 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Jak na pokládku travního koberce
Krásný, zelený, hustý a zdravý trávník je snem řady majitelů rodinných domů, chalup, chat i firemních areálů. Cestou, jak mít trávník jako ze žurnálu, je přímý výsev trávníku – ale to je na dlouho. Druhou možností je rychlejší pokládka travního koberce.

Jak správně založit kompost?
Kompost je základní prostředek pro zlepšení kvality půdy a vytvořit si kvalitní kompost z domácího bioodpadu můžete na zahradě i na balkóně. Založení kompostu je zdánlivě jednoduché – je však nutné dodržovat základní pravidla a vědět, co do kompostu nepatří.

Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.

Zelené stěny z umělých rostlin jsou vhodné do interiéru i exteriéru
Zelené stěny jsou vítanou dekorací v bytech, kancelářích, hotelových foyer, ale i v exteriérech – na balkónech a terasách. Živá zelená stěna pochopitelně vyžaduje nemalou péči, je třeba zvolit vhodné rostliny a poradit se s odborníky. A ne vždy se pěstování daří. Zelená stěna z umělých rostlin je dokonalou imitací těch živých a nevyžaduje žádnou péči.

Jak na pěstování kaktusů
Metoda pokus-omyl není právě nejvhodnějším způsobem jak začít s pěstováním kaktusů. Zpočátku jde hlavně o to, pochopit jejich požadavky, dát jim, co potřebují a pak se těšit z jejich pichlavé krásy.

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.

Pěstování hroznového vína
Zasadit vinnou révu je totéž jako bychom zasadili strom. Při dobré péči může keř na zahrádce vydržet nejméně čtvrt století, ale nejsou výjimkou ani starší rostliny. Dokladem toho jsou zdi starých stodol a chalup dodnes porostlé mohutnými révovými keři.