Kompostéry
07.01.2007
Ekologické, kvalitní hnojivo pro zahrádku lze získat jen přírodním cestou za přítomnosti živých organismů - půdních bakterií, které se podílí na rozkladném procesu. K tomu je však zapotřebí vědět co a jak můžeme kompostovat.
Co kompostovat?
Nejcennější biohmotou pro získání kompostové zeminy jsou zbytky rostlinného původu (zbytky rostlin, tráva, listí, sláma). Dále kompostujeme odpady živočišného původu, vyjma fekálií (chlévský, králičí či drůbeží hnůj), a ostatní komponenty jako jsou piliny, dřevěný popel, písek, nehašené vápno a vyvezená pařeništní zemina. Zásadně do kompostu nepatří čerstvý oddenkatý plevel (svlačec, bršlice kozí noha, pýr), jehož zužitkování je možné buď po předchozím usušení či ve formě kvašených hnojivých roztoků. Také dřevnaté a snadno kořeňující části rostlin (bez černý, planá růže) nemohou být kompostovány přímo, ale jen po předchozí úpravě v zahradním drtiči. Z hlediska hygieny není vhodné kompostovat napadené části rostlin, kožky či jiné zbytky živočišného původu. Výjimku tvoří kosti, které jsou upotřebitelné pouze mleté, ale i tehdy musí projít zracím procesem. Naprosto znehodnocujícím materiálem jsou chemikálie, plastické hmoty, textilie a papír a neměly by se v kompostě nikdy objevit. K jejich likvidaci jsou výhradně určeny kontejnery na tříděný odpad.
Jak připravit biohmotu?
Způsob kompostování rozlišujeme podle toho, jaký materiál máme k dispozici a k jakému účelu jej budeme následně používat. Klasické "hromady" kompostů nenávratně mizí díky zahradním drtičům, štěpkovačům a kompostérům. Strojní zařízení poskytují možnost rychlého zpracování těžko využitelného odpadu. Štěpkovače slouží ke zpracování dřevního odpadu na hrubou drť různé velikosti podle nastavení stroje. Výsledný produkt je vhodný k mulčování, případně dalšímu zpracování na drtičích. Většinou se tato investice vyplatí jen v případě, máme-li větší spotřebu mulčovacího materiálu a blízký zdroj odpadu pilařské výroby. V zahrádkářské praxi jsou rozšířenější drtiče schopné zpracovat kůru, zbytky rostlin i drobnější větve až do průměru 4 cm. Takto zpracovaný odpad je pak využitelný jak pro mulčování, tak pro kompostování.
Kompostér nebo termokompostér
Trh nabízí kompostéry z dřevěných nebo plastových latí, z kovových sítí v různých provedeních a velikostech. N ádoba kompostéru nemá dno (z důvodu volného styku s půdou a přístupu mikroorganismů, červů a žížal). Kompostéry jsou opatřeny víkem s otočným ventilem pro regulaci prostupu vzduchu, bočními dvířky pro vyjímání kompostu a otvory sloužícími k provzdušňování. Kompostování v takto otevřených kompostérech podpoříme urychlovačem zrání kompostu, který působí jako jakýsi startér, který zrychlí a zefektivní kompostovací proces. Aplikuje se zálivkou na kompostované suroviny.
Do větších zahrad jsou vhodnější kompostovací sila o velkém objemu. Pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.
Vynikající podmínky pro kompostování splňují uzavřené termokompostéry. Jsou speciálně vyrobeny z izolovaného plastu, který umožňuje rychlé zrání hmoty. Předpokladem pro zkrácený kompostovací proces je jednorázové naplnění nádoby, jinak nedojde k tepelnému efektu, který tlení urychlí. Proces kompostování proběhne během jedné vegetační sezóny. Výhodou termokompostérů je snadný odběr hotového kompostu dvířky ve spodní části nádoby.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Podzimní úklid listí
Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Zahradní drtiče a štěpkovače
Zahrada během stavby
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 19805 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Nábytek ENO - nábytek, postele a sedací soupravy on-line
Internetový obchod nabytek-eno.cz vám nabízí širokou nabídku nábytku sedacího, nábytku do obývacího pokoje, dětského nábytku, ložnicového nábytku, nábytku do kuchyně a jídelny, rustikálního nábytku, kancelářského nábytku a zahradního nábytku. 1200 m2 výstavní a prodejní plochy, vlastní doprava.Regálové systémy na vína MIKA CZ
Vybavujete vinný sklep? Pak potřebujete regálový systém na uskladnění vína. MIKA CZ je dovozcem prvotřídních regálových systémů na víno z různých materiálů značek EUROCAVE, CAVO A HYDROTON.Kupte nová okna, dveře a HS portály online
Na internetu koupíte už i nová okna a dveře za skvělé ceny. Vyrábíme veškeré typické i atypické rozměry. Okna si pak namontujete sami, nebo využijte naší odborné montáže. Ušetřit můžete také čas tím, že si okna a dveře vyberete a objednáte on-line. Zboží zašleme po celé ČR.CZECH PAN zal. 1998, vyrobeno více jak 2500 dřevostaveb od Pobaltí přes Benelux po Antarktidu
Nabízíme tři stavební systémy: K-KONTROL®, I-OSB™ / T-OSB™ a celoplošné panely, vše plně certifikováno předpisy ETA/CE jako důkazu kvality pro výstavbu energetický účinných konstrukcí pro dnešek a budoucnost. Naše suchá výstavba pro novostavby a rekonstrukce šetří vaše investice!Jak snížit platby za energie? Izolovat střechu!
Jedním z největších zdrojů úniků tepla v objektech je střecha. Ztráty tvoří až 30%. Sofistikované řešení s více jak 30-ti letou zkušeností nabízejí systémy PUR IZOLACE®. V případě plochých střech je to navíc absolutní hydroizolace. Česká firma, české materiály.
Další články na téma Zahrada

Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.

Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.

Pěstujeme datlovník – dočkáme se plodů i v našich podmínkách?
Určitě jste již měli možnost ochutnat datle - exotické ovoce, které se u nás ve větší míře pojídá zejména o Vánocích. Jsou skvělou náhražkou sladkostí a bohatým zdrojem energie. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných látek. Víte ovšem, jak a kde rostou? Jak vypadá datlovník a je možné se v našich podmínkách dočkat jeho plodů?

Únor na zahradě
Příroda je z počasí úplně paf. Jednou se větve stromů prohýbají pod tíhou čerstvě napadaného sněhu, jindy teploměr vyšplhá vysoko nad nulu a vzápětí začnou kvést třešně. Výkyvy teplot nedělají nikomu dobře, tím méně stromům, časně kvetoucím keřům a o choulostivých rostlinách ani nemluvě.

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic
Zatravňovací tvárnice, někdy nazývané také jako vegetační tvárnice, jsou vynikajícím řešením pro zpevnění zatěžované plochy pozemku s ohledem na zachování rostoucí zeleně. Tráva prorůstá skrz tvárnice, takže je zachována jak nosná funkce dlažby, tak zelená tvář pozemku.

Je libo netradiční plot nebo lavičku? Zkuste gabiony
Možná jste se na mnohých zahradách setkali s drátěno-kamennými stěnami, opěrnými zídkami, nebo dokonce lavičkami. Jde o gabiony, jejichž konstrukce je známá již stovky let, ale teprve v posledních letech zažívají svůj velký návrat. Tyto přírodní kameny uložené v drátěných koších nápaditě využijete i na vaší zahradě.

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.