Kompostéry
07.01.2007
Ekologické, kvalitní hnojivo pro zahrádku lze získat jen přírodním cestou za přítomnosti živých organismů - půdních bakterií, které se podílí na rozkladném procesu. K tomu je však zapotřebí vědět co a jak můžeme kompostovat.
Co kompostovat?
Nejcennější biohmotou pro získání kompostové zeminy jsou zbytky rostlinného původu (zbytky rostlin, tráva, listí, sláma). Dále kompostujeme odpady živočišného původu, vyjma fekálií (chlévský, králičí či drůbeží hnůj), a ostatní komponenty jako jsou piliny, dřevěný popel, písek, nehašené vápno a vyvezená pařeništní zemina. Zásadně do kompostu nepatří čerstvý oddenkatý plevel (svlačec, bršlice kozí noha, pýr), jehož zužitkování je možné buď po předchozím usušení či ve formě kvašených hnojivých roztoků. Také dřevnaté a snadno kořeňující části rostlin (bez černý, planá růže) nemohou být kompostovány přímo, ale jen po předchozí úpravě v zahradním drtiči. Z hlediska hygieny není vhodné kompostovat napadené části rostlin, kožky či jiné zbytky živočišného původu. Výjimku tvoří kosti, které jsou upotřebitelné pouze mleté, ale i tehdy musí projít zracím procesem. Naprosto znehodnocujícím materiálem jsou chemikálie, plastické hmoty, textilie a papír a neměly by se v kompostě nikdy objevit. K jejich likvidaci jsou výhradně určeny kontejnery na tříděný odpad.
Jak připravit biohmotu?
Způsob kompostování rozlišujeme podle toho, jaký materiál máme k dispozici a k jakému účelu jej budeme následně používat. Klasické "hromady" kompostů nenávratně mizí díky zahradním drtičům, štěpkovačům a kompostérům. Strojní zařízení poskytují možnost rychlého zpracování těžko využitelného odpadu. Štěpkovače slouží ke zpracování dřevního odpadu na hrubou drť různé velikosti podle nastavení stroje. Výsledný produkt je vhodný k mulčování, případně dalšímu zpracování na drtičích. Většinou se tato investice vyplatí jen v případě, máme-li větší spotřebu mulčovacího materiálu a blízký zdroj odpadu pilařské výroby. V zahrádkářské praxi jsou rozšířenější drtiče schopné zpracovat kůru, zbytky rostlin i drobnější větve až do průměru 4 cm. Takto zpracovaný odpad je pak využitelný jak pro mulčování, tak pro kompostování.
Kompostér nebo termokompostér
Trh nabízí kompostéry z dřevěných nebo plastových latí, z kovových sítí v různých provedeních a velikostech. N ádoba kompostéru nemá dno (z důvodu volného styku s půdou a přístupu mikroorganismů, červů a žížal). Kompostéry jsou opatřeny víkem s otočným ventilem pro regulaci prostupu vzduchu, bočními dvířky pro vyjímání kompostu a otvory sloužícími k provzdušňování. Kompostování v takto otevřených kompostérech podpoříme urychlovačem zrání kompostu, který působí jako jakýsi startér, který zrychlí a zefektivní kompostovací proces. Aplikuje se zálivkou na kompostované suroviny.
Do větších zahrad jsou vhodnější kompostovací sila o velkém objemu. Pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.
Vynikající podmínky pro kompostování splňují uzavřené termokompostéry. Jsou speciálně vyrobeny z izolovaného plastu, který umožňuje rychlé zrání hmoty. Předpokladem pro zkrácený kompostovací proces je jednorázové naplnění nádoby, jinak nedojde k tepelnému efektu, který tlení urychlí. Proces kompostování proběhne během jedné vegetační sezóny. Výhodou termokompostérů je snadný odběr hotového kompostu dvířky ve spodní části nádoby.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Podzimní úklid listí
Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Zahradní drtiče a štěpkovače
Zahrada během stavby
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 19614 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Ploty patří ke každé zahradě, s novou aplikací BEST VISIO VR si snadno vyberete ten pravý.
Ideálním řešením pro stavbu plotu jsou betonové prvky, které si poskládáte na míru. V nabídce je mnoho druhů, povrchových struktur i barev. S plotovými prvky od společnosti BEST sladíte moderní i rustikální zahradu. Nevěříte? Vytvořte si náhled v nové aplikaci a hned uvidíte, jaký plot se k vašemu domu nejlépe hodí.Jak snížit platby za energie ? Izolovat střechu!
Jedním z největších zdrojů úniků tepla v objektech je střecha. Ztráty tvoří až 30%. Sofistikované řešení s více jak 30-ti letou zkušeností nabízejí systémy PUR IZOLACE®. V případě plochých střech je to navíc absolutní hydroizolace. Česká firma, české materiály.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Výroba sprchových boxů, masážních van a parních lázní – prodloužená záruka na 5 let
Kvalitní výroba relaxačního a rehabilitačního zařízení. Masážní vany, parní sprchové boxy a další, vše vyrábíme v mnoha provedeních s ohledem na přání zákazníka. Jsme česká firma ARTTEC s.r.o., která se již 25 let zabývá výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Přijďte se podívat do naší vzorkovny.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.

Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Do zahrady se může vejít jeden nebo i desítky stromů. Nabízíme vám několik nenáročných listnatých druhů, které si zaslouží vaši pozornost. Jsou odolné, rostou téměř všude a přitom zaujmou nevšedním vzhledem.

Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
Ne vždy má pěstitel tolik místa, kolik by si představoval pro své pěstitelské experimenty. Malé pozemky současných novostaveb poskytují pouze minimum prostoru na realizaci podobných plánů. Když se však pěstované plodiny vhodně zkombinují, dokážete svými výpěstky zásobit rodinu téměř celoročně.

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále je sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.

Vybudujte si svou oázu klidu... Jak zachováte soukromí i na malé zahradě?
Ať už si chcete vychutnat odpolední siestu s knihou v ruce, anebo si dát oběd na zahradě, patrně netoužíte po tom, aby vám kolemjdoucí či sousedé viděli až do talíře. Naštěstí existují různá řešení, jak si zajistit soukromí i na nepříliš rozsáhlém pozemku.

Zahradní květiny IX. – Lilie
Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.

Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.