Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
17.09.2008
Podzim se blíží a s ním i poslední práce na zahrádce. Pro ty, kteří dohánějí to, co nestihli na jaře a v létě, máme pár tipů na úpravy od "našich babiček", které by se ještě do prvních mrazíků daly stihnout, případně si je můžete schovat na příští rok.
Vedle několika nápadů přinášíme třeba i radu, jak před zimou uskladnit hadice nebo co v zimě nedělat se zamrzlou pumpou.
Výroba jednoduchého pařeniště
Levně si jej můžeme pořídit sami. Na zahrádce umístíme nad vysázenými rostlinami pruty nebo dráty zahnuté do oblouku. Přes ně napneme polyetylénové fólie, které v zimě upevníme nebo zatížíme kameny. Oblouky můžeme také připevnit na jednoduchý rám ze dřeva; umožní nám to pak pařeniště přenášet. Obratnější kutil může vytvořit i složitější konstrukci (stříškovou) z dřevěného materiálu.
Rytí na zahrádce
Usnadní jej rýč, na jehož horní hranu (kde při práci tlačíme nohou) nasadíme asi deset centimetrů dlouhý kousek vhodné upravené rozříznuté trubky z kovu. Trubku můžeme nahradit kouskem gumové hadice o takovém průměru, aby na hraně dobře seděla. Úprava je vhodná zejména pro zahrádkáře, kteří nosí při práci na zahradě měkkou obuv (kecky).
Pěstování jahod
Jahody obvykle podkládáme vrstvou slámy nebo dřevité vlny, aby se při silné zálivce neznečišťovaly blátem. Praktičtější jsou jednoduché podstavečky ve formě obráceného U, které si zhotovíme z drátu. Dráty zabodneme do země; předtím ještě vrchní stranu podpěry lehce jednou nebo dvakrát prohneme kleštěmi do tvaru vlnovky.
Využití nepotřebných skruží
Nepotřebné skruže z betonu můžeme výhodně použít jako ozdobné zahrádky. Skruž zaplníme vhodnou zeminou, do které nasázíme rostliny; uprostřed můžeme udělat i malou skalku.
Úprava žebříku
Žebřík neklouže, když na spodní část noh přitlučeme hřebíčky několik kousků pryže. Dobře poslouží stará pneumatika, z které uřízneme potřebný počet kroužků.
Oprava poškozených kamenných schodů
Lze je opravit směsí cementového vápna (dva díly) s prosátým říčním pískem (jeden díl). Schody dobře omyjeme, necháme oschnout a na poškozená místa naneseme trochu draselného vodního skla. Potom nanášíme připravenou cementovou směs, kterou formujeme podle potřeby a podle tvaru schodů.
Drátěný plot
Plot natřeme živičným nátěrem zastudena. Použijeme proto izolačních laků nebo asfaltových suspenzí. (Vhodný je například izokryt nebo stříbrná aluna.) Před natíráním je nutné odstranit ocelovým kartáčem z pletiva nános rzi. Drátěný plot nenatíráme zeleně, aby se neztrácel v zeleni zahrady či přírody.
Skladování zahradních hadic
Gumové zahradnické hadice natíráme před uložením glycerínem. Ukládáme je v místnosti, kde jsou chráněny před mrazem. Hadice se nemají zavěšovat.
Zamrzlá pumpa
Pumpu, která zamrzla, raději nikdy nezahříváme, protože by mohla prasknout. Lépe je vsypat do pumpy potřebnou dávku soli (obvykle stačí půl kilogramu) a pumpa za jednu až dvě hodiny roztaje.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Související články
Rady, které nestárnou - III. díl - Koberce a podlahy
Rady, které nestárnou - II. díl - Vánoce
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Článek byl zobrazen 10302 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Zahrada
Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.
Kopřiva – plevel s léčivými účinky
Většina z nás nemá ke kopřivám příliš pozitivní vztah. Je to způsobeno tím, že jediné, co o nich víme je, že nás dokážou pěkně popálit. Kdybychom však věděli, jak nám může být kopřiva prospěšná, pravděpodobně bychom na zahradách nepěstovali nic jiného. Tato léčivá bylina má své využití v kosmetice, zahradnictví a dají se z ní připravit i chutné pokrmy.
Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.
Jak poznáme azalku od rododendronu?
Azalky i rododendrony patří jako do jedné rodiny pěnišníků. Mají i stejné požadavky: daří se jim v polostinných partiích, na propustných kyselých půdách s dostatkem vláhy, ale přece jen se od sebe něčím liší.
Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.
Březen na zahradě – vhodná doba pro sázení i řez stromů
Třebaže občas poletují sněhové vločky a fouká studený vítr, je nejvyšší čas probudit zahradu ze zimního spánku. Březen je nejvhodnější na sázení, přesazování rostlin, ale i řez stromů či keřů.
Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Bazalka je v létě nejvíce používanou bylinkou. Těstoviny, pizza a rajčata jsou nerozlučnou trojicí, kterou si bez bazalkového pesta téměř nelze představit. V čem tkví kouzlo, výrazná chuť a aróma bazalky?