Jak se budí kaktusy?
30.03.2011
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.
Životní cyklus neboli vegetační sezóna, se u kaktusů od ostatních pokojových rostlin liší tak, že u některých druhů téměř ani nezaznamenáme počátek růstu. Zjara totiž kaktusy nezačnou tvořit nové listy a ani nezačnou hned kvést, ale začnou se nenápadně a zvolna zelenat od „temene“ a vytvářet nové trny, což je známka toho, že se probudily ze zimního spánku. Donutí je k tomu jen sluníčko.
Budiž světlo, ale s mírou
Stejně tak jako je lidská pokožka citlivá na sluneční paprsky, tak i kaktusy potřebují pozvolný start. Správně se kaktusy přes zimu nesmí zalévat a tak jsou často jejich „těla“ seschlá a jakoby svraštělá, což se netýká listových kaktusů, takzvaných vánočních a velikonočních, které mají trochu jiný vegetační rytmus a zmíníme se o jejich pěstování jindy.
Kaktusy musíme na slunce postupně zvykat a teprve pak je začít zalévat. Období přivykání světlu a teplu trvá zhruba dva týdny. Umístění za oknem může být pro některé, zvláště stínomilné druhy kaktusů smrtelné, protože i kaktus se může spálit. Popáleniny se projeví zhnědnutím části nebo celého kaktusu, což bývá chybně vysvětlováno, jako že kaktus uschl, protože nebyl zalitý.
Ale podle čeho poznat, který kaktus na slunci vydrží a který ne? Univerzální rada neexistuje. Můžeme se řídit jen tím, že čím má kaktus měně trnů a je více „nahatý“ tím méně světla a slunce potřebuje. Jsou to hlavně pralesní druhy kaktusů, které rostou ve stínu jiných rostlin. Jsou to některé druhy kaktusů rodu Gymnocalycium, Rebutia, Melocactus, Lobivia, Notocactus, ale i Mammillaria, Pilosocereus, a listové Rhipsalis, Zygocactus a Epiphyllum. Naopak plný, maximální a nerozptýlený sluneční svit potřebují vysokohorské a pouštní druhy, například známé „biskupské čepičky“ Astrophytum, často pěstované Parodie a Lobivie, hustě ostnité Mammilarie a vousatí dědečci Cephalocereus. Ale i pro tyto druhy platí zásada pomalého přivykání slunci a zvyšující se teplotě.
Chybu nikdy neuděláme, když se budeme řídit pravidlem, že v čím tmavší místnosti jsme kaktusy zimovali, tím déle trvá období přivykání. Pokud máme možnost, můžeme kaktus přemístit někam jinam, kam slunce nesvítí přímo, nebo přistínit kaktus alespoň listem novin (prodávají se ale i malé látkové zástěny za okno).
Se zaléváním začneme pozvolna
Kaktusy zpočátku zaléváme jen velmi mírně a jen za teplého počasí. Prvním signálem kdy kaktus poprvé po zimě zalít je počkat, až se nahoře uprostřed temene začne zelenat nebo se objeví nové trny. Nemusíme se obávat, že promeškáme správný okamžik, neboť u kaktusů platí zásada, že je lépe nechat je žíznit než přelít.
Správně zaléváme tak, že voda má provlhčit celý objem květináče a dostatečně zavlažit celý kořenový systém a dát tak možnost růstu nových kořínků. S další zálivkou počkáme, až je na povrchu zemina zcela suchá.
Potřeba vody je u kaktusů rozdílná. Častěji zaléváme kaktusy, které mají „tělo“ málo pokryté trny, mezi něž například Melocactus, Gymnocalycium, Echinops, Rebutia, Lobivia a některé Mammillaria, (hlavně zelené a žluté). Naopak kaktusy obalené „vatou“ a vyloženě pouštní druhy zaléváme velmi střídmě. V podstatě stačí kaktusy zalévat asi jednou za týden.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv autorky
Předchozí články
Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus
Co možná nevíte o orchidejích
Jak na pěstování kaktusů
Jaký vybrat správný povrch dveří?
Postele, ve kterých se děti nudit nebudou
Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 27546 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.
Pěstování vinné révy na zahrádce
Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.
Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.
Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.
Vytvořte si pomocí muškátů romantická zákoutí v zahradě nebo na terase
Muškáty jsou zárukou záplavy květů bez větší námahy. Vše, co tato rozmanitě kvetoucí rostlina potřebuje, aby od jara do podzimu krásně vypadala, je slunce, voda a pravidelné hnojení. Používejte kvalitní substrát, dbejte na dostatek místa a dobrou drenáž. Muškáty se vám odmění bohatými květy, ať už jimi osázíte květináče, truhlíky nebo záhony.
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.
Jak správně založit kompost?
Kompost je základní prostředek pro zlepšení kvality půdy a vytvořit si kvalitní kompost z domácího bioodpadu můžete na zahradě i na balkóně. Založení kompostu je zdánlivě jednoduché – je však nutné dodržovat základní pravidla a vědět, co do kompostu nepatří.
Vertikální zahrada nebo zelená stěna z umělých rostlin
Zelené stěny z umělých rostlin nebo mechů jsou rychlou a jednoduchou možností, jak vytvořit v interiéru nebo exteriéru bezúdržbovou a na pohled atraktivní oázu zeleně. Při vhodně zvolených a kvalitních rostlinách jsou umělé zelené stěny dokonalou imitací těch živých. Navíc je lze použít i do míst, kde se živým rostlinám moc nedaří.