Jak se budí kaktusy?
30.03.2011
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.
Životní cyklus neboli vegetační sezóna, se u kaktusů od ostatních pokojových rostlin liší tak, že u některých druhů téměř ani nezaznamenáme počátek růstu. Zjara totiž kaktusy nezačnou tvořit nové listy a ani nezačnou hned kvést, ale začnou se nenápadně a zvolna zelenat od „temene“ a vytvářet nové trny, což je známka toho, že se probudily ze zimního spánku. Donutí je k tomu jen sluníčko.
Budiž světlo, ale s mírou
Stejně tak jako je lidská pokožka citlivá na sluneční paprsky, tak i kaktusy potřebují pozvolný start. Správně se kaktusy přes zimu nesmí zalévat a tak jsou často jejich „těla“ seschlá a jakoby svraštělá, což se netýká listových kaktusů, takzvaných vánočních a velikonočních, které mají trochu jiný vegetační rytmus a zmíníme se o jejich pěstování jindy.
Kaktusy musíme na slunce postupně zvykat a teprve pak je začít zalévat. Období přivykání světlu a teplu trvá zhruba dva týdny. Umístění za oknem může být pro některé, zvláště stínomilné druhy kaktusů smrtelné, protože i kaktus se může spálit. Popáleniny se projeví zhnědnutím části nebo celého kaktusu, což bývá chybně vysvětlováno, jako že kaktus uschl, protože nebyl zalitý.
Ale podle čeho poznat, který kaktus na slunci vydrží a který ne? Univerzální rada neexistuje. Můžeme se řídit jen tím, že čím má kaktus měně trnů a je více „nahatý“ tím méně světla a slunce potřebuje. Jsou to hlavně pralesní druhy kaktusů, které rostou ve stínu jiných rostlin. Jsou to některé druhy kaktusů rodu Gymnocalycium, Rebutia, Melocactus, Lobivia, Notocactus, ale i Mammillaria, Pilosocereus, a listové Rhipsalis, Zygocactus a Epiphyllum. Naopak plný, maximální a nerozptýlený sluneční svit potřebují vysokohorské a pouštní druhy, například známé „biskupské čepičky“ Astrophytum, často pěstované Parodie a Lobivie, hustě ostnité Mammilarie a vousatí dědečci Cephalocereus. Ale i pro tyto druhy platí zásada pomalého přivykání slunci a zvyšující se teplotě.
Chybu nikdy neuděláme, když se budeme řídit pravidlem, že v čím tmavší místnosti jsme kaktusy zimovali, tím déle trvá období přivykání. Pokud máme možnost, můžeme kaktus přemístit někam jinam, kam slunce nesvítí přímo, nebo přistínit kaktus alespoň listem novin (prodávají se ale i malé látkové zástěny za okno).
Se zaléváním začneme pozvolna
Kaktusy zpočátku zaléváme jen velmi mírně a jen za teplého počasí. Prvním signálem kdy kaktus poprvé po zimě zalít je počkat, až se nahoře uprostřed temene začne zelenat nebo se objeví nové trny. Nemusíme se obávat, že promeškáme správný okamžik, neboť u kaktusů platí zásada, že je lépe nechat je žíznit než přelít.
Správně zaléváme tak, že voda má provlhčit celý objem květináče a dostatečně zavlažit celý kořenový systém a dát tak možnost růstu nových kořínků. S další zálivkou počkáme, až je na povrchu zemina zcela suchá.
Potřeba vody je u kaktusů rozdílná. Častěji zaléváme kaktusy, které mají „tělo“ málo pokryté trny, mezi něž například Melocactus, Gymnocalycium, Echinops, Rebutia, Lobivia a některé Mammillaria, (hlavně zelené a žluté). Naopak kaktusy obalené „vatou“ a vyloženě pouštní druhy zaléváme velmi střídmě. V podstatě stačí kaktusy zalévat asi jednou za týden.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv autorky
Předchozí články
Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus
Co možná nevíte o orchidejích
Jak na pěstování kaktusů
Jaký vybrat správný povrch dveří?
Postele, ve kterých se děti nudit nebudou
Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 27726 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Kalendář pro (ne)kaktusáře
Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.
Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!
Orchideje patří pro svůj exotický vzhled k nejkrásnějším rostlinám. Mnohé začínající pěstitele možná právě jejich krása a křehký vzhled zrazuje od pěstování. Obavy ale nejsou na místě. Pokud dodržíte několik základních pěstitelských zásad, můžete se z květů orchidejí radovat i vy.
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Prvními posly jara nejen v lese a na louce, ale i na zahradě, je takzvaný petrklíč. Vedle nejznámějšího a asi nejrozšířenějšího druhu nazvaného Prvosenka jarní (Primula veris) existuje dalších pět stovek druhů prvosenkovitých…
Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
Hortenzie jsou vyhledávané a oblíbené zejména pro své nápadné květenství, jehož barvu lze ovlivnit také kyselostí půdy. Tyto opadavé velkolisté keře jsou ozdobou každé zahrady a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Jaký druh hortenzie si vybrat, kam je vysadit a jak se o ně starat?
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Vysazujeme pelargonie neboli muškáty – vyzkoušejte výsadbu do originálních nádob
Pelargonie, česky muškáty, patří mezi nejoblíbenější balkónovky, které však nemusíte vysazovat jenom do klasických truhlíků. Fantazii se meze nekladou a tak pro výsadbu můžete využít staré dřevěné šuplíky, kbelíky, dřevěné bedýnky, nebo vytvořit netradiční aranžmá či závěs. Jak na to?
Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.