Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
06.06.2006
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.
Gladioly vysazujeme převážně v dubnu nebo v květnu. Doporučuje se sázet hlízy postupně po týdnu nebo 14 dnech, aby nevykvetly všechny naráz, ale postupně, a my si tak mohli ozdobit vázu každý týden nově vykvetlou rostlinou.
Jelikož se jedná o velmi oblíbené zahradní květiny určené k řezu do vázy i k aranžování, bylo jich už vyšlechtěno přes několik tisíc druhů. Mečíky se nejčastěji dělí na tři hlavní skupiny - velkokvěté, trpasličí a motýlokvěté. Některé druhy se dorůstají výšky až jeden a půl metru, jiné měří okolo půlmetru.
Jak už bylo řečeno, výsadba hlíz je ideální především na jaře na přelomu dubna a května, a to v rozestupech zhruba dvacet centimetrů. Větší hlízy, které by měly vyrašit za dva až tři týdny po výsadbě, zasadíme asi deset centimetrů pod zem. V této fázi je vhodné mečíky více zalévat, ovšem s rozvahou, neboť příliš vlhká půda jim nesvědčí. Zálivku omezíme poté, co vyrostou, a znova ji zvýšíme až během horkého léta.
V okamžiku, kdy se na rostlinách začne objevovat barva prvních květů, můžeme rostlinu řezat. Při pravidelné výměně vody ve váze by nám postupně měla vykvést všechna poupata. Vždy je vhodné rostlině na záhonu nechat co nejvíce listů, aby si vytvořila nové hlízy na další rok.
Na přelomu září a října gladioly sklidíme, neboť hlízy nejsou mrazuvzdorné. Mělo by k tomu dojít v okamžiku, kdy začnou žloutnout listy, a tedy předtím, než se do hlíz stáhnou škůdci a zárodky chorob. Hlízy s uštípnutou lodyhou uchováme nejprve dva týdny v pokojové teplotě a poté je skladujeme přes celou zimu až do další jarní výsadby v chladnějším prostředí o teplotě zhruba 10 stupňů Celsia.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Budujeme skalku
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Článek byl zobrazen 16177 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

Jak se staví skalka
Na stavbu skalky se dají využít kromě přirozených svahů i umělé svahy navazující na zeď či plot, a dokonce i rovinatý terén se může vhodnými terénními úpravami přeměnit na pěkné alpinum. Skalka je zkrátka takový malý svět pro sebe, který lze mít téměř kdekoliv bez ohledu na půdní podmínky, neboť ty se dají vždy upravit.

Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Pěstování švestek a dalších slivoní
Na rozdíl od jabloní, meruněk a třešní jsou slivoně nedoceněným druhem ovoce, které se snadno pěstuje i v horších klimatických podmínkách, stromy nevyžadují téměř žádný řez a ovoce se snadno sklízí z nízkých tvarů, které jsou hlavním znakem nejnovějších odrůd.

Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Velkoplodý černý jeřáb je další ze skupiny jedlých bobulovin, které lze bez nadsázky označit za elixír mládí. Plody Arónie Nero posilují imunitní systém, zpomalují proces stárnutí buněk a působí jako podpůrný prostředek při řadě onemocnění. Keř navíc plní také okrasný účel, zejména na podzim, kdy se zbarví do purpurové.

Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Nadměrná vlhkost, nedostatek světla, výkyvy teplot – kvůli těmto negativům se často ani nesnažíme ozdobit koupelnu živými rostlinami. Víte ale, že některým rostlinám naopak klimatické podmínky koupelen vyhovují? Stačí si vybrat správné rostliny a můžete se těšit pohledem na zeleň i během relaxace ve vaně. Které to tedy jsou?